Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

14'e yükseldi. Ünlü gıda firması da konkordato ilan etti

Merkezi Sakarya'da bulunan ve ülke genelinde şubeleriyle gıda hizmeti veren ünlü bir firma konkordato ilan etti. Bu kararla kentte son 3 ayda konkordato ilan eden firma sayısı 14'e ulaştı.

22:48   |   18.12.2018
Haber Resmi

MEDYABAR.COM:-Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) üyesi olan ve merkezi Adapazarı bulunan gıda firması yaşadığı ekonomik sıkıntılar sonrasında mahkemeye başvurdu. Ekonomik kriz gerekçesiyle mahkemeye başvuran firma konkordato ilan etti. 


MAHKEME TARAFINDAN İLAN EDİLEN O KARAR 


SAKARYA 4. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN- ESAS NO : 2018/473

Davacı AS GIDA AMBALAJ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Vekil tarafından Mahkememize açılan Konkordato (Adi Konkordatodan Kaynaklanan (İİK 285 İla 308/h)) davasında verilen tensip ara kararı uyarınca;

28/02/2018 tarih, 7101 sayılı Yasa'nın 16.maddesi ile değişik İİK'nun 288.maddesi gereğince; davacı AS GIDA AMBALAJ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKET İ(Vergi Kimlik No: 0860418707, Ticaret Sicil No: 31134 (Sakarya Ticaret Sicili Müdürlüğü))hakkında 10/12/2018 tarihinden başlamak üzere 3 AY SÜRE İLE GEÇİCİ MÜHLET KARARI verildiği ve geçici konkordato komiseri olarak mali müşavir, mali denetçi Gülhan AKTAŞLIOĞLU'nun atandığı hususunda bilgi edinilmesi rica olunur.KONKORDATO NEDİR?

Konkordato, "borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma" olarak tanımlanıyor.

İflas talebinde bulunabilecek her alacaklı, gerekçeli bir dilekçeyle, borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilecek. 

Konkordato talebi üzerine mahkeme, istenilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğunu tespit ettiğinde geçici mühlet kararı verecek ve borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alacak.

Geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğuracak. Mahkemece geçici mühlet kararı ticaret sicili gazetesinde ve Basın İlan Kurumunun resmi ilan portalında ilan edilecek, derhal tapu müdürlüğüne, ticaret sicili müdürlüğüne, vergi dairesine, gümrük ve posta idarelerine, Türkiye Bankalar Birliğine, Türkiye Katılım Bankaları Birliğine, mahalli ticaret odalarına, sanayi odalarına, taşınır kıymet borsalarına, Sermaye Piyasası Kuruluna ve diğer ilgili yerlere bildirilecek.

Mahkeme, kesin mühlet hakkındaki kararını, geçici mühlet içinde verecek. Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde borçluya bir yıllık kesin mühlet verilecek.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 186713 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 20736 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Ssssss
19.12.2018 09:56
Böyle büyük şirketlerin işi gücü tezgah.maksat alttaki çalıştıgı ufak esnafları batirmak.bunların ve bunlara çanak tutanların yatacak yeri yo.
Vatandaş vatansaş
19.12.2018 08:01
Konkordata : bir gun nasreddin hoca komşusundan borç alır 1 ay gecer vermez 2 ay gecer vermez komsu kapıya dayanır 1 yıl gecer vermez. Kara kara düşünür nasıl vereceğini , sonunda bir yol gelir aklına açar camı komşusuna bağırır komsu ben sana olan borcu veremeyeceğim der kapar camı. Hocanın eşi hocaya sorar hocam naaptın.. Valla hanım zaten odeyrmiyoruz hep düşünüyorum şimdi odeyemeyecıgımı soyledim artık o düşünsün. Bence konkordatanın tam karşılığı bu..
Koca sinan
19.12.2018 07:24
Daha beyer olun fırsatçılar dicem, iki gün sonra başka bir isim üzerine yeni şirket açıyorsunuz. Siz herşeyi kullanıyorsunuz, dolar euro dedidiniz yaptığınız iş dövizle alakalı değil. Batın kapatın bir daha o eller imza atamaz olsun, şirket kurup insanları kandıramaz olun.
Gercek
18.12.2018 23:07
Bu konkordato denilen olay büyük firmaları zerre sarsmıyor burada olan evine 3 kuruş götüren işçiye ve tedarikciye oluyor. 3 ay o firma borçlarını oteliyor EE sen büyük firmasın sermayen bunu absorbe ediyor ama işçinin ya da tedarikcinin sermayesi bu yükü kaldırmıyor ve batıyor o yüzden bu konkordato işine son verilmesi gerektiğine inanıyorum belki yanlışım vardi r bilen varsa duzeltsin
Online Ziyaretçiler