Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

STB Başkanı Sarı: 'Tarıma dört elle sarılmalıyız '

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Adem Sarı, tarımın önemine değinerek, "Üretim potansiyellerimizin farkındayız. Borsamızın lisanslı depoculuk ve tarım okulu projesi, Türkiye'ye örnek olacak. Modası geçmeyen, aksine stratejik önemi artan tarıma dört elle sarılmalıyız." dedi.

12:54   |   27.12.2018
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi


MECLİS TOPLANTISI 
 Meclis Başkanı Avni Uçar'ın başkanlığında yapılan toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, yönetim kurulu ve meclis üyeleri tam kadro katıldı. Borsa'da yapılan mecliste 2018 yılını değerlendiren, ardından 2019 yılı beklentilerini açıklayan Başkan Adem Sarı, Devletimize ve milletimize yönelik hiçbir planın başarılı olmayacağını anlattı. Sarı yerli ve milli üretim için daha fazla destek beklediklerini söyledi. 


ÜSTESİNDEN GELİRİZ 
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, zor bir yılı geride bırakmamıza sayılı günler kaldığına dikkat çekerek, "Ne olursa olsun Türkiye çok büyük ve güçlü bir ülkedir. Yaşanan her sorun, yeni bir çıkış yolunun habercisidir. Bu bilinçle güçlü bir Türkiye'nin tek yolunun üretmekten geçtiğini söylüyoruz. Çünkü potansiyelimizin farkındayız. Toprak candır, hayattır. Tarım umuttur ve sanayi sektörünün can damarıdır. Türkiye'yi, bizleri daha da büyütecek olan üretim ekonomisidir" dedi


EĞİTİM VE TEKNOLOJİ 
Tarımın modası geçmeyen, aksine stratejik önemi her geçen artan bir sektör olduğuna dikkat çeken Sarı, "Dışa bağımlı bir tarım modeli faturasının nasıl ağır ve acı olduğunu biliyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında, o zor zamanlarda ülkemizin lokomotifi tarım ve hayvancılık olmuştu. Bugünde üretim ekonomimizi eğitim ve teknolojiyle buluşturmak zorundayız. Sakarya Ticaret Borsası tüm paydaşlarıyla bu vizyon doğrultusunda projelerini hazırlamakta, adımlar atmaktadır" diye konuştu


ÜRETİCİLER 
Tarım arazilerinin gün geçtikçe azaldığını ve bunun resmi rakamlara yansıdığına vurgu yapan Başkan Sarı, " Şehirleşmenin ve modern hayatın, tarımsal arazileri yok etmesine izin vermememiz gerekiyor. Tüketim ekonomisinin bize hiçbir katkısının olmadığını çok iyi biliyoruz. Üretim diyorsak toprağımızı koruyacağız. Toprağımızı koruduğumuz gibi üreticilerimizi de el üstünde tutmalıyız. Tarım ve hayvancılığın olduğu her noktada Borsa olarak geleceğimiz için mücadele edeceğiz" dedi


SAKARYA İMZASI
Sakarya Ticaret Borsasının hazırladığı projelere değinen Sarı, "Geçtiğimiz Nisan ayında göreve geldik. Biz büyük bir aileyiz. Bu çatı altında güzel bir ahenk var. Hep birlikte Sakarya için bir fikir ortaya atıyor, tartışıyoruz. Fikir birliği içinde projelerimizi hazırlıyoruz. Kentin en büyük eksikliği lisanlı depoculuk çalışmalarımız tamamlandı. Diğer yandan Tarımsal Uygulama Merkezi ile Türkiye'ye örnek olacak çalışmaların çıkış noktası Sakarya olacak. Tarımın geleceğine imzamızı atıyoruz" dedi.


İKİ BÜYÜK HEDEF 
Projelere yenilerinin ekleneceğini anlatan Sarı, "Önümüze bir hedef koyup, o hedeflerin gerçeğe dönüşmesini istiyoruz. Şuan iki büyük hedefimiz var. Lisanslı depoculuk ve tarım okulu. Bu projelere yoğunlaşıp bunları ülkemizin hizmetine sunmak istiyoruz. Bir işi söyleyip, tamamlamak ve ardından yeni işlere geçmek istiyoruz. Yönetimimizle, meclisimizle, üyelerimizle, kent yönetimi ve medyamız ile 'Geleceğimize sahip çıkıyoruz' parolasıyla işbirliği içindeyiz" şeklinde konuştu. 


YENİ YIL TEMENNİSİ
Sakaryalıların 2019 yılını kutlayarak barış, huzur ve sağlık dolu temennilerini dile getiren Sarı, " 2019 yılının tarım ve hayvancılıkta çıkış yılı olmasını umut ediyoruz. Eğitim ve teknolojiye dayalı üretim modelinin yaygınlaştırılması, üretimin teşvik edilmesini bekliyor, talep ediyoruz. Üretim dolu bir yıl diliyoruz" dedi.  Gündem maddelerinin görüşüldüğü mecliste, üyeler yaşadıkları sorunları anlatarak çözüm önerilerini sundu.  Toplantı fotoğraf çekimi ile son buldu. 
 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 176313 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1863 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
nurettin kartal
27.12.2018 17:16
Sayın başkanımızın Sakarya Tarımı hakkında söylediklerine katılıyorum evet toprak candır inancımız gereği topraktan geldik ve toprağa gideceğiz mevcut topraklarımızı korumalıyız bu gidişle toprak kalmayacak Tarıma gereken önemi vermeliyiz.Başkanımızın iki projesinden birini ele almak istiyorum 'Tarım Okulu ' açma projesi. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ne bağlı Sapanca MYO da Peyzaj ve Süs Bitkileri ile ilgili bir bölüm var fakat gençlerimiz tarımla ilgili bölümleri tercih etmiyor.Bahçe Tarımı bölümü de öğrenci yetersizliğinden kapandı.Sayın başkanım bu projenizi canı gönülden destekliyorum.İnşallah projelerinizi gerçekleştirir başarılı olursunuz. Öğr.Gör. Nurettin Kartal Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Prog. bşk.
Online Ziyaretçiler