Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İnşaat sektöründe can sıkan haber! Dev zam...

Ekonomik gelişmelerin en olumsuz etkilediği sektörlerden inşaat sektörü çimento fiyatlarına yüzde 40 zam haberiyle sarsıldı

11:12   |   31.12.2018
Haber Resmi


Ekonomik daralma sebebiyle zor günler geçiren müteahhitlere bir darbe de çimento zammıyla geliyor. 

1 Ocak itibariyle çimentolar yüzde 40 oranında zamlı satılacak.

 Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak bu oranda zammın kabul edilebilir olmadığını söyledi

Yüzde 40 gibi son derece büyük bir zam oranı ile yeni yıla girecek olan müteahhitler hükümetin uygulamasından da son derece rahatsız. Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak "konut satışlarının dip yaptığı bir dönemde böylesine fahiş zamlara izin verilmemeli. Dolarda ki düşüşe rağmen girdi maliyetlerinde aynı oranda düşüş yaşanmadı" Bayrak "kriz ortamında hükümetten birçok sektöre destek gelirken inşaatçılarla ilgili bir çalışma yapılmazken devlet ile iş yapan müteahhitlerde mağdur edildi" dedi.


KABUL EDİLEMEZ
1 Ocak tarihinden itibaren çimento fiyatlarına yüzde 40 oranında zam yapılacağının açıklanması inşaatçıları da isyan ettirdi. Müteahhitleri isyan ettiren zamla ilgili açıklamalarda bulunan Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak "Geçen yıl çimentoya toplam yüzde 35 zam yapılmış. Evet maliyet artışları var ve belli oranda zam yapmaları gerekir. Ama bu oran makul olmalı. İnşaat sektörü tüm maliyet baskısına rağmen 2018'de fiyat artışına gitmedi. Aksine çark dönsün diye indirim yapmak için şartları zorladı. Çimentoya yapılacağı açıklanan uçuk zamla sektör zor durumda kalır" 


 ŞANTİYELER KAPANIR! 
Bu oranın geri çekilmemesi durumunda şantiyelerin durabileceği uyarısında bulunan Başkan Bayrak " "Zam oranı korkunç. Bu inşaat sektörüne darbe vurmak demek. Geri alınmazsa şantiyeler kapanır. Çimento maliyetleri toplam inşaatın maliyetinde ki oranı yüzde 7 - 8'e denk gelir. Alternatifi olmayan bu tip ürünlere gelen astronomik zamlar sektörü olumsuz etkiler. Rekabet kurumu bu zam oranına el atmalı. Tekelleşme durumu incelenmeli. En önemlisi herkesin her sektörün fedakarlık yaptığı bir dönemde çimentocuların keyfi davranışına izin verilmemeli" dedi.


YALNIZ BIRAKILDIK
Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak her zaman ekonominin can damarı olan inşaat sektörünü hükümetinde yalnız bıraktığını ifade ederek "ÖTV indirimi, KDV desteği geldi mobilyaya, beyaz eşyaya. Ancak bizim sektörün sorunlarına kulak tıkandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan acili yeti olmayan işleri durdurun açıklaması bir tek bizim sektöre uygulanmadı. BU süreçte birçok arkadaşımız ya ihale yasaklısı oldu ya da ağır cezalar ödedi. Ekonominin lokomotifi inşaat sektörüyle oynanmaya, yalnız bırakılmaya devam ederse çözümü olmayan sorunlar ortaya çıkar" dedi
 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 181907 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 7921 kere okundu
YORUMLAR 15 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Tolga
31.12.2018 21:35
Sıkıntı etme duvardaki foto seni her daim kurtarır ;)
Ayhan çelik
31.12.2018 21:07
Bi gülüşü var sanırsın ki 10 kata izin çıkmış..
send işçi
31.12.2018 17:19
%40 zam yemiş adam gülüyo .d delirdi galiba .d
Muhammet YILMAZ
31.12.2018 16:53
Sayın Bayrak, insanlara birinci sınıf diye sattığın daireler daha ilk yılda; dairelerde rütübet, alt yapı sorunu, çatı problemleri, parke taşlarının çökmesi, elektrik probleleri, işçiliğin dip yaptığı daireleri fahiş fiyatla sattın. Sen önce bu sorunlara çare bul. Çimento sorunu nasıl olsa çözülür. Müteahhitler Birliği Başkanına Duyurulur.
Mağdur
31.12.2018 16:10
İnşaatlarını yarım bırakıp ortadan kaybolan telefonlarını açmayan hani bir zamanlar Sakarya?nın en iyi inşaat firmaları diye reklamını yaptığın Baykonut A.Ş yi de yaz Medyabar yaz ki millet bilsin biz yandık başkalarıda yanmasın.
Vatandaş
31.12.2018 15:41
Başkan çimontoyu yığdım artık çimontoyu bizden alırsınız gibi boz vermişin
Gokhan bayrak
31.12.2018 13:46
Vah vah ailecek çok üzüldük.Banka faizleri ucuzken milleti düdüklediklerinize sayın be başkan.Valla çok üzüldük tüh Tüh..
Karalastikli
31.12.2018 13:38
Başkan Murat bayrak'ın yapması gereken çalışma, siyasi ilişkileri mevcut. Bu birliğin başı olarak rekabet halka menfaat doğurur olgusu göz önüne alınarak birkaç firma kalması sakaryada. Çoklu firma kalitenin azlığına yol açıyor. İşin ehli olmayanlar yapıyor konut, sonra insanlar herkesin yaptığını kalitesiz sanıyor. Her kafadan ayrı ses çıkmaz.3 firma olur yapar konutunu makul düzeyde, onca insan çalıştırıyorlar, e malzemelerin gideri, bunların dışındada %25 kar elde etse müteahhit yeter diye düşünüyorum. Hem fahiş fiyat ortadan kalkmış olur, hem bu sektör için halk-firma elele bir mücadele olur. Vatandaş ev, müteahhit emeğinin karşılığını alır.Alanda-satanda memnun oldumu ALLAH yolunda giden işleride bozmaz.
HAMDİ GÜR
31.12.2018 13:20
MAŞALLAH BAŞKANIN YÜZÜ GÜLÜYOR. HİÇ ÜZGÜNE BENZEMİYOR . BAŞIMIZA NE GELİYORSA SİZ VE SİZİN GİBİLER YÜZÜNDEN GELİYOR SAYIN BAŞKAN
Burak
31.12.2018 12:03
maalesef canı yanmadan kimse ses çıkarmıyor , Allah sonumuzu hayr etsin
aslan
31.12.2018 11:55
başkan öyle bir gülümsemişsin ki çimento ucuzlamış sandık
Karalastikli
31.12.2018 11:55
Ev ihtiyacı olan vatandaş.Bu zamana kadar zaten yoktu ev,biraz sıkın dişinizi,lütfen almayın konut.Bunlar değilmiydi %300 karla daireleri bize kitleyen.300 bin liraya 2+1 evler satıldı,alanlarda mal.Bir dairenin ederi 100 bin liradır.Yukarıda ALLAH var ALLAH.Korkusuz aciz insanlar.Kendilerinin kuyruğu sıkışınca inlemeye başladılar. Bırakın topyekun batsınlar.1-2 firma kalsın.Önüne gelen müteahhit oldu ülkede.Mezuniyet ne soran yok.Mühendismisin, mimarmısın kimsiniz ağalar siz.Sabret TÜRKİYE, batanlar çok olacak mart ayından sonra.Yani ortalık temizlenecek her sektörde. Halk ile dalga geçen, ekmeğiyle oynayan,cebindeki 3 kuruşa göz diken herkes bedelini ilahi olarak öder.Bu ülke yöneten bile olsa.
bayder
31.12.2018 11:51
akp den adaydın sayın murat ..işte ekonomik kriz yok diyenlere sormak lazım..ama yerel seçimlerde bu millet biders verecek bu hükümete...herkese haddini bil demekle olmuyor bu işler..
Sakaryalı
31.12.2018 11:31
bu adam pr için iyi para ödemiş madem zam var adam neden gülerek poz veriyor.
SERDAR
31.12.2018 11:27
Sayın Bayrak hangi zamları kabul ediyorsunuz da Çimento zammını kabul etmiyorsunuz anlayamıyorum, Türkiye'yi yangın yerine çeviren iktidar yanlısı olmanızla verdiğiniz haber pek birbirini tutmuyor, verdiğiniz fotoğraf bile ofsayt bu yüzden anlamakta zorlanıyorum.
Online Ziyaretçiler