Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Belediyelere 'plastik poşet' genelgesi...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla plastik poşet kullanımının azaltılması için yerel yönetimlere genelge gönderildi.

16:08   |   11.01.2019
Haber Resmi

Dünya genelinde hassasiyetle üzerinde durulan plastik alışveriş poşetlerinin kullanımı sonucu oluşan görsel ve çevresel kirliliğin önlenmesi ve gereksiz plastik poşet kullanımının önüne geçilmesi amacıyla 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik poşetlerin satış noktalarında kullanıcılara ücreti karşılığı verilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Düzenlemeyle ülke genelinde 31 Aralık 2019'a kadar kişi başı yıllık plastik torba kullanımının 90'ı, 31 Aralık 2025'e kadar ise 40'ı aşmayacak şekilde azaltılması esas alındı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti'nin 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçim kampanyasında file ve bez torba kullanılacağını belirterek, plastik savaş açtıklarını bildirdi.

Bakan Kurum da bugün söz konusu uygulamaya dikkati çekmek için Bakanlığın Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünce belediyelere "plastik poşet" genelgesi gönderdi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 105784 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2379 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Rıdvan Mahiroğlu
11.01.2019 17:53
Zararlı maddeyle mücadele onu parayla satmakla olmaz. Ya tamamıyla yasaklar başka doğal alternatifler sunar, onu parayla satar veya bedava verirseniz bir çözüm olur.Çoğu insan bu poşetleri çöp poşeti olarak kullanıyordu. Dün büyük marketlerden ikisine özellikle bakmaya gittiğimde daha evvel alt raflarda duran çöp poşetleri için ayrı bir sergi açılmış. Bu plastik torbalar için yaptırımınız nedir? Ya da poşetlerden daha fazla atık oluşturan plastik ambalajlara ne demeli, bunlar için bir eylem paketi var mı? Sokak sakinleri olarak, plastik kutu, şişe ve kartonları çöp konteynerinin yanına koyuyorduk toplayıcılar veya belediye ayrı alsın diye. Ama hepsi çöpe gidince vazgeçtik belediyenin bir bildiği var diye.Bana göre bu kararda ticaret var.
Online Ziyaretçiler