Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Hayvanseverlerden CADDER'e tepki

Çark Caddesi'nde son günlerde artan köpek saldırılarıyla ilgili açıklama yapan CADDER'e (Çark Caddesi Esnaf ve İşadamları Derneği) hayvanseverler tepki gösterdi

17:22   |   11.01.2019
Haber Resmi

Çark Caddesi'nde son günlerde artan köpek saldırılarının ardından CADDER açıklama yaparak köpeklerin Çark Caddesi'nden toplanmasını istedi. 

Esnafın bu açıklamasına hayvanseverlerden tepki geldi. 


Kısa adı KİHAYKO olan (kimsesiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma) İl  temsilcisi Betül Sakalısarı;


"Tüm bu iddiaların hayal ürünü olmaktan öteye gidemediği açıktır. CADDER isimli derneğin yaptığı açıklamada bu bağlamda şov amaçlıdır" dedi. 


Betül Sakalısarı yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 


"Geride bıraktığımız günlerde çark caddesinde yaşandığı iddia edilen olay ile ilgili CADDER tarafından yapılan basın açıklaması nedeniyle sizlere hitap ediyoruz.
 
İnsanoğlunun varoluş özünü unuttuğunu ve doğaya olan saygısını kaybettiğini, gelişen internet ve sosyal medya aracılığıyla çok daha yakından izler olduk. Üretim-tüketim çerçevesinde, daha çok harcamak için kazanmak ve daha çok kazanmak için harcamak rollerine büründük. Eko sistemin, toprak ananın ve üzerinde yaşayan tüm canlıların varlık amaçları ve yaşam döngüsünde birbirlerine muhtaç olduğunu, bu bağlamda da esasen en muhtaç ve en zayıf olanın biz insanlar olduğunu unuttuk. Daha çok kazanmak ve daha çok harcamak rolleriyle şekillendirilmiş hayatlarımıza çok fazla odaklanmadık mı?

Kürkten, pençeden, kamuflajdan, sivri dişlerden, zırh kalınlığında deriden; kısacası yaşamak ve türünü devam ettirmek için birçok özellikten mahrum olan bizler, bizlere yine doğa tarafından bahşedilmiş zekâmızı kullanarak tüm bu özellikleri ve çok daha fazlasını doğadan çalma hakkını kendimizde bulduk.

Yaşandığı iddia edilen olay ile ilgili ısırılma vakasına ait doktor raporları bulunmakta mıdır? Eğer vaka doğru ise hayvan dostumuzu buna iten olaylar nelerdir? Anılan olay şehrin en işlek caddesinde yaşanmış bir olay olması nedeniyle neredeyse tüm mağazalarda kamera bulunmakta olup kamera görüntülerinden hayvan dostumuza işkence yapılıp yapılmadığı tespit edilmedir. Yine bu işlek caddede herkes evine gittikten sonra bu hayvanlara neler olmaktadır. Ve yine eğer olay doğru ise ısırılan kişi tarafından gerekli mercilere başvurulmuş mudur?

Tüm bu iddiaların hayal ürünü olmaktan öteye gidemediği açıktır. CADDER isimli derneğin yaptığı açıklamada bu bağlamda şov amaçlıdır.

İnsanlık onuru,  bir yıkım yaşamaktadır. Bu yıkım ise dünyadaki kötülerin sayısının milyonlar olması değil; tam aksine milyarlarca iyinin SESSİZ olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanın dahi değerinin pul olduğu bu çağı yaşamaktan en az bizler kadar utanan milyarlarca insan olduğuna hiç şüphemiz yok. Ancak bu milyarlarca insanın ortak bir sorunu var; sorunu gördüğü halde çözüm için tepkisiz kalmak.

İnsanoğlu kendi benliğinin ve varlığının doğaya duyduğu saygı ve sevgi ile bir olduğunu ne zaman anlayacak?

Doğanın bir parçası olan hayvanlara davranışlarımızın esasında bizlerin kendine duyduğu saygı, içinde yaşattığı insanlık ve iyilik vardır. Bunu unutmamız demek, o hissiyatları kaybetmeye başlamamız demektir. 

Betül Sakalısarı Bizler sadece hayvanların değil, içinde bir bütün olarak yaşadığımız ekosisteme ve dünyaya saygı duyan, onu korumak için hayvan haklarını savunmanın önemini bilen bireyleriz. Farkındayız ve bu farkındalıkla hareket ediyoruz. Biz bir hayvanın gözlerine baktığımızda sadece bir hayvan değil bir canlı görüyoruz" dedi.


Betül Sakalısarı son olarak; 
"Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği olarak, dünyamızın çok büyük bir parçasını oluşturan hayvanları tür ayrımı yapmaksızın korumak için, gerek yasal zeminde gerekse de sahaya inmeyi ve onlar için çalışmayı gayemiz ve insanlık görevimiz olarak benimsemiş durumdayız. Görevimizi yaparken de Sivil Toplum Kuruluşlarının ve hayvan severlerin desteğinin bizlerle olduğunu bilmekten gururluyuz, mutluyuz." ifadelerini kullandı. 
 Alaattin ONUR/Akyazı

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 168026 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2426 kere okundu
YORUMLAR 14 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Misafir
13.01.2019 11:41
Heryere binalar diktiniz heryere.onlarin yasam yerlerinede diktiniz sonra onların gitmesini istediniz.belediyeler görevini yapmıyor toplayıp toplayıp dağa tasa atıyor diye yıllardır bagiriyoruz kimse duymuyor.Simdi görevini yapmayan belediyeler onları kamyonlara istif edip topluca öldürsünler.yada bi gece hepsini zehirlesinler sabah kalktığınızda heryer köpek cesetleriyle dolmus olsun.yada dâginbasina büyük barınaklar kurulsun hepsi oraya istiflensin açlıktan birbirlerini yesinler yada hastaliktan geberip gitsinler.nasil çözüm önerileri? cunku malum yıllardır zaten görevini yapmayan belediyelerin şuan yapacakları bunlar
Doğrucu
12.01.2019 18:50
Suçlu köpek ile mahsum köpek durumunu hayvan sever derneği anlamamış bence, zarar veren suçlu köpeklerin kontrollü olarak engellenmeli resimdeki Hanfendi buraya gelsin ısırma olayının yaşandığı yerden anlatsın masa başından olmaz. Isıran köpeğin kulağında küpe olmucak sesimiz çıkmıyor sa biz zaten insan olamamışık
Sipahioğlu
12.01.2019 11:54
Evet hayvanlar kontrol altında tutulmalı ama onlara sevgiyle de yaklaşılmalı.Burada esnafın daha çok para kazanması için onlar dışlanmamalı, insan hayatı için bir problem oluşturacak düzeye geldiyse insani çerçeveler içinde kontrol altına alınmalı.Topluma nefret tohumları ekmeyelim, sonunda yaşanacak yer bulanamayacak bu gidişle. Ne yapılabilir mesela ? Zararlı olanlar varsa onlar ıslah edilmek için barınak ortamlarına alınabilir, zararsız olanlarına da insanların sahip çıkması, bir arada olma ve sevgi bilincinin toplumda yerleşmesi gerekir diye düşünüyorum. Böylece kapitalistce çözümler değil insani çözümler bulunmuş olur.
Ahmet Serbes
12.01.2019 10:55
İş olsun diye yorum yazmayın değerli kardeşim.. ..Besleyelim derken kalabalık yerlere bağımlı yaptık hayvanları,şimdi olumsuz taraflarını da yaşıyoruz..Yapıcı çözümler konuşalım.. Malesef sürü halinde geziyorlar,bazıları saldırgan,bazılarının psikolojileri bozuk..bu kadar kalabalık yerlerde sizce olmalımı, Sanki biz hayvan düşmanıymışız gibi ön yargılı suçlayıcı yaklaşmayın.. Isırılan çocuğu,içlerinde vahşi olan psikolojisi bozuk olsbları görseniz sizde korkarsınız..
mutombo
12.01.2019 10:21
önce insan ; hayvanları seviyoruz eyvallah ama bir yere kadar. hayvan severlere sesleniyorum; hayvan sokakta sevilmez evde yada doğada sevilir. Çark caddesi doğamı,? ormanmı? ... toplayın kardeşim itleri caddelerden.
aaa
11.01.2019 23:42
sevmiyoruz kardeşim bana sana ona saldıran itleri sevmi,yoruz köpek hbu ya bok yemekten vazgeçermi gelin akşam istasyon meydanına gelene geçene salıyorlar ama bana asla saldıramıyorlar!nedne çünkü önlemlerimi aldım hele bi yaklaşsınlar öle ısıracak,mısıracak aman ha yaklaştırmam vallah
Mahmut
11.01.2019 23:33
Hayvansevermiş git hayvanını evinde sev! Bizde hayvanları seviyoruz hatta geçen yıl liseye giden oğlum ve kızım sokak hayvanlarını severken ısırıldılar 2 hafta onları hastaneye taşıdım artık sokakta hayvan görmek istemiyorum. Sakarya Hindistan'a benzedi başıboş hayvan sürülerinden dolayı
Vatandaş
11.01.2019 23:29
Hala köpek saldırıları diyorsunuz kaç köpek kaç kişiyi ısırmış nerede bu insanlar tek köpek vardı o da caddeye yeni geldi iyi insan ve kötü insanlar olduğu gibi köpeklerinde karakteri var kendine yer yapabilmek için agresif davranıyordu fark edildi ve caddeden alındı hala köpek saldırıları diyorsunuz bizim yorumlarımızı nasıl bir medya kuruluşusunuz siz tek taraflı yazıyorsunuz bu durumda köpek saldırıları diyen sizlersiniz ispat etmekte size düşer hadi bunu da yayınlamayın
Keskin dil
11.01.2019 22:01
Hayvanseverlerin beğenmedikleri oy sayılarına bakarmısınız?İki elin parmakları kadar az..Ya şikayetçi olanlara bakılırsa 1 e 100..Toplumun çoğunluğu ne isterse gereği yapılır...O kadar olumlu ve yapıcı yaklaşımlar sergileyen yorumcuların yazılarına bile muhalifler..İşte biraz evvel bahsettiğim o sorunlu kesim, büyük ihtimalle işte bu ,boşanmış,çocuksuz,kocasız,evde kalmış,psikolojisi bozuk,sorunlu yalnız kişilerdir.Bu teşhis bana ait olmayıp bazı psikologlarca da dile getirilmiştir.
Mustafa ARSLAN
11.01.2019 21:22
Teyzecim sen neyden bahsediyorsun Allah aşkına ? Hayvan yanından geçerken beni ısırdı bir haftadır ne çektiğimi ben biliyorum! Ayıptır günahtır kardeşim bizde hayvan seviyoruz ama hayvan gibi sevmiyoruz...
SeyrekSektiren
11.01.2019 21:16
Sarisakalli bayan; Olayla ilgili 5 soru sormuşsunuz. Tipki kaçamakta yakalanan zamp... gibi.. nerde kimle nasıl vsvs.. Alooo.. hanfendi bu sorulariniz yanitlandiginda olay dogruysa kopek saldırdiysa o zaman napcaniz.. ne bahane bulursunuz... Önce INSAN hayatı.. bir çocuğumuzun kopeklerce kovalanip korkudan dili tutulmasi aklini yitirmesi veyahut omru boyunca o psikoloji ile yasamasi ne demek.. yada evladini kopeklerin parcaladigi bir ANNE yi düşün.. ama nerdeeee .. senin galiba cocugun yok. Insana sevgin yok.. Allah seni bildigi gibi yapsin. Bu arada benimde kopegim vardı. Kizimin balığı ve tatlı bir muhabbet kuşumuz var.. yani ben bir hayvanseverim lakin önce INSAN..
Sakarya
11.01.2019 18:35
Hayvan sevgisi diyip insanların canını hiçe sayamazsınız.Büyükleri geçtik çocuklar korkudan yürüyemez oldu.Köpeğin kovaladığı veya ısırdığı bir çocuğun korkudan dilinin tutulduğunu düşünün ya da başka ilde olduğu gibi öldüğünü düşünün.Çok seven varsa evine götürsün inanın niye götürüyosunuz diye kimse sizi engellemez
SAKARYALI
11.01.2019 17:55
seninde çocuğunu parçalarsalar bakalım böyle konuşurmusun?
Halil sayilgan
11.01.2019 17:49
Hayvan haklarina verdiğiniz değer kadar insanlara da değer verseniz...
Online Ziyaretçiler