Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İŞ-KUR'dan 26 bin 317 istihdam

İl İstihdam Kurulu toplantısında 2018 yılı içinde İŞKUR tarafından 26 bin 317 kişinin istihdam edildiği duyuruldu

19:30   |   23.01.2019
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında, Türkiye İş Kurumu Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Volkan Öz ve kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. İlin istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması amacıyla toplanan Kurulun 2019 yılı birinci olağan Ocak ayı toplantısında ilin istihdam verileri değerlendirildi.


Toplantıda yapılan değerlendirmede, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne işverenler tarafından 2018 yılında 35 bin 272 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine aynı yıl içerisinde 26 bin 317 kişinin de işe yerleştirilmiş olduğu belirtildi. İşe yerleştirilenlerin sayısında geçen yıla göre gerçekleşen %21,9 artışın olduğu ifade edildi. Ayrıca, kadın ve gençlerin istihdam teşvikleriyle desteklendiği 2018 yılında, işe yerleştirilen kadınların sayısının 8 bin 985 olduğu, aynı dönemde 10 bin 069 gencin de işe yerleştirildiği vurgulandı.


İstihdamın korunması ve işgücünün istihdam edilebilirliğinin arttırılması amacıyla düzenlenen kurs ve programlardan 14 bin 729 kişi yararlandı. İstihdamın, nitelikli işgücünün desteği ile arttırılması amacıyla düzenlenen kurs ve programlar için 2018 yılında 62 milyon 923 bin 689 lira ödenek kullanıldı.


İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA, çocuk işçiliğinin ülkenin geleceği olan çocukların fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişiminin önünde bir engel teşkil ettiğini hatırlatarak, bu konuda toplumsal bilinç ve duyarlılığının geliştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.


Türkiye İş Kurumu Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Volkan Öz, İŞKUR' un istihdama yönelik teşvik ve desteklerinin her zamankinden daha güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti.


Daire Başkanı ÖZ, İşbaşı Eğitim Programları yoluyla yeni işe girişlerde, bilişim ve basın sektöründe 9 ay'a, imalat sektöründe 6 ay'a ve diğer sektörlerde de 3 ay'a kadar ücretlerin İŞKUR tarafından karşılandığını ifade etti. Ayrıca, 2019 yılı başından itibaren katılımcılarına verilen günlük ücretin 77,7 TL'ye çıkarıldığını ve bunun aylık bazda net asgari ücret tutarı olan 2.020 TL'ye karşılık geldiğini belirtti.


Vali Ahmet Hamdi Nayir,toplantıda yaptığı değerlendirmede; İŞKUR'un Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırıldığını, bir tarafta istihdamı arttırma tedbirlerinin yanında sektörel bazda istihdamın korunmasına yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirtti.  


limizde Toplum Yararına Programlarda 2019 Ocak ayında 800 kişinin işe başlatıldığını, Şubat ayında da bin  kişinin işe başlatılacağını bildirdi.


Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 18917 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3638 kere okundu
YORUMLAR 9 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
ÖmerA
24.01.2019 12:27
2 sene önce bir lojistik firmasının toplu mülakatına girdim. Sıra beklerken üst kattan çalışan kadın indi ve adaylardan birisini kenara çekip kısık sesle office programları kullanıp kullanmadığını sordu. Aday kullanmadığını söylediğinde sorarlarsa sen kullanıyorum de diye telkinde bulundu ve ben senin işini halletim dedi. Sonradan beni farkeden çalışan kun fe yekun kadın gözleri irkildi ve sanırım daha sonra torpilli dayısı aklına gelerek büyük bir özgüven ile uzaklaştı. Hamdolsun çok şükür inşallah Allah devletimize zeval vermesin
ÖmerA
24.01.2019 12:07
Çalıştığım Mobilya mağazasını şikayet ettim vergi kaçırıyorlar diye. 170 i aradım belge istediler. Bimer Cimer e yazdım belge istediler. İşkur a gittim vergi kaçırdığına dair kanıtın var mı dediler. Moda olmuş life tarzında kimi kime şikayet ediyorum dedim ve oradan ayrıldım
merda
24.01.2019 10:48
DİREK KAPAT VUR KİLİDİ EKONOMİMİZ DÜZELİR BU TİP KURUMLARIN GÜNLÜĞÜ MİLYONLARCA ZARAR DEVLETE.BU KURUM, HEP FAYDASI FABRİKATÖR ZENGİNE BOL BOL TEŞVİK AD ALTINDA KÖLE PAZARI .. BİRDE YA BU İŞKURU NEDEN ÖZELLEŞTİRMİYORSUNUZ??? TANK PALET GİBİ ÇALIŞAN KURUMLARI ÖZELLEŞTİRCENİZE BU TİP YATAN KURUMLARI ÖZELLEŞTİRİN, BİR MEMURUN EN AZ MAAŞI İŞKUR DA 4000 TL YE İŞ BAŞI MAAŞI YAPIYORLAR AKŞAMA KADAR BARDAK FİNCAN KOLALAR MEŞRUBATLAR HAVADA UÇUŞUYOR.
HURİ
24.01.2019 09:00
iş ilanı için ne zaman baksam bir çok iş daha yeni eklenmiş olmasına rağmen TALEP KARŞILANDI yazıyor.. kimleri işe alacakları hep belli olduğu için talep anında doluyor zaten. ben 15 yıldır çalışıyorum iş kurdan bana 1 kez bile iş gelmedi hep kendim buldum . İŞ YERLERİ İÇİN PUANLAMA yapılsın bakalım. kaç firma ellerine verilen bu fırsattan çalışanın yuzunu güldürmüş.? iş kur görevlisi patronun yanında soruyor sorun varmı? var dedim olur ole ufak tefek seyler deyıp gittiler dalga gecer gibi. amannn yaz ya bitmez... kimin umrudaki???
merda
24.01.2019 08:09
zengini zengin yani fabrikatörü teşviklerle kalkındırma kurumu işkur.. işçiyide sömürme kurumu a skeri ücret e köle pazarı.
Peki Pepe
24.01.2019 01:23
Sayı doğru olabilir fakat bunları işkur bulmuyor insanlar mecbur bırakılıyor işkura. işvereninde işine geliyor yok kursiyer yok stajyer yok yandan eleman sigortayı belli bi süre ödemiyor veya az ödüyor maaşta aynı şekilde. sonra iş bulduk oluyor. hayırlısı ama gidişatımız gidişat değil. yalnız bi istatistik görmek istiyorum bulabilir miyim bilmiyorum. asgari ücret açıklandığı tarihten günümüze kaç kişi işten çıkarılmış sakarya genelinde.
engin
24.01.2019 00:34
İŞ KURUN İŞ BULDUĞU FİLAN YOK MİLLET KENDİ İŞİNİ KENDİSİ BULUYOR SONRA İŞ KURA YÖNLENDİRİLİYOR.. SONRA İŞKUR İŞ BULDU İSTİHDAM SAĞLADI OLUYOR.. :)
ali okan
23.01.2019 23:53
biz kapı kapı gezelim işimizi kendimiz bulalım sonra gidelim işkurdan imza atalım bize iş bulmuş olsun he bide üstüne öğrenci kaydımız olduğu için maaşımızı kessin rezillikten başka bişi değil
ÖmerA
23.01.2019 23:25
Hani şu 25 kişilik danışman alınacakken önceden isim listeleri belli olan kurum :) Gerçekten Adaletli Bol Kalkınmalı
Online Ziyaretçiler