Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

'Bal üretiminde adres Sakarya olacak'

Arıcılar Birliği tarafından düzenlenen panelde konuşan Başkan Adayı Ekrem Yüce, "Sakarya'nın bal ve ürünlerinin üretiminde daha iyi noktalara gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Bal ve ürünlerinin üretiminde adres Sakarya olacak" dedi.

19:52   |   23.01.2019
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi

AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, Arıcılar Birliği Paneli'ne katıldı. Erenler Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleşitirilen programın açılışına katılan Başkan Adayı Ekrem Yüce, arıcılıkta verim ve kaliteyi arttırmak adına düzenlenen panelin önemine değinerek Sakarya Arıcılar Birliği'ne teşekkür etti.


Yıllık 20 kilogram


Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Ör, "Daha önce gerçekleştirdiğimiz toplantılardan çok daha geniş katılımlı bir toplantı. Bu panele katılan hocalarımız balın insana faydaları konusunda bilgiler verecek. Yıllık bal üretimimiz kovan başı 20 kilogramdır. Tüm kurumlardan Arıcılar Birliği olarak çok destek almaktayız ve her birerlerine çok teşekkür ediyorum" dedi.


Biyolojik zenginlik


Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, "Ülkemizde Apiterapi merkezlerinin çoğalmasını ve ürünlerinin burada üretilmesi için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bunun için güzel bir proje ürettik. Biz kendi bünyemizde bal, polen, arı zehiri gibi ürünleri üretebiliriz. Ülkemiz bu potansiyele sahip. Kestane balı üreten arkadaşlar özellikle kestane balına bal diye bakmamalı bir ilaç gibi bakmalı ve üretmelidir. Dünyanın biyolojik bakımından en zengin ülkesinde yaşıyoruz. 2019 yılında Türkiye'de üretilen balları kayıt altına alacağız ki merdiven altı üretime bir son verelim. Amacımız, Türkiye'yi bal hususunda dünyada tek yapabilmektir. Türkiye'de arıcılığa çok büyük hizmetleri olan Ekrem Yüce'ye de başarılar diliyorum. 


Üretimi arttırıcı tedbirler


Programa katılan tüm konukları selamlayarak sözlerine başlayan Başkan Adayı Ekrem Yüce, "Arıcılık ülkemize çok önemli bir ekonomik katkı sağlamaktadır. Daha önceki yıllarda ilkel 

yapılan arıcılık teknolojinin gelişmesi ile birlikte teknik arıcılık gelişmiş ve bu da ekonomik kazancı artırmıştır. Dünyada 83,4 milyon arı kovanı bulunuyor. En yüksek üretim ise 45 kilogram ile Çin'de yapılmaktadır. Biz ise yaklaşık 20 kilogram almaktayız. İşte bu konuda çalışmalar yapmalıyız. Üretimi arttırıcı tedbirler almalıyız. Bu çok önemli bir ekonomik getiridir. Bal ve diğer arı ürünlerine de gerekli önemi vermeliyiz. Teknik çalışmalar bal ve ürünlerinin arttırdığını göstermektedir" dedi. 


 

Bal üretiminin adresi Sakarya


Başkan Adayı Yüce, "Ülkemizde Ege, Akdeniz ve Karadeniz önemli üretim bölgeleridir. Sakaryamızı da bal üretiminde önemli yerlere getirmeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlerinde tarıma destek görevleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla Sakarya'nın bal ve ürünlerinin üretiminde beklenen yere gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Dünyada bal ihracatında iki milyar dolar kazanç elde edilmektedir. Bal üretiminde dünya standartlarını yakalamalıyız. İnşaallah bizim gerçekleştireceğimiz Sağlık Vadisi projemizde de arı ürünleri ile tedavi alanında çalışmalar yapacağız."

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 197477 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 8661 kere okundu
YORUMLAR 11 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Doğan Arslan
24.01.2019 15:39
Bingol,Hakkari,Siirt ve vb.dururken neden adres Sakarya? Sakarya,Adapazarı sanayi merkezleri oluyorken nasıl doğal bal ürerim alanları oluyor? Siz önce arıcılara verilen desteği bir gözden geçirin. 8 seneden beri hiç artış yok. Verilen destek kovan başı 10 tl. Milletvekillerine kepçeyle vermesini biliyorsunuz. Az biraz üreticileri düşününüz.Akp iktidarı öncesine kadar Türkiye tarım ve hayvancılikta kendi kenfine yeten 7 ülkeden biriyken,şuan herşeyimizi dışarıdan alıyoruz. Bir çok tarım ürününe bakin. Durum son derece hazin.
Adige
24.01.2019 12:46
Balcılar birliğinde gidildiğinde , Balın adresi Sakarya, Fındıkçılara gidildiğinde adres Sakarya, bilmem nereyi ziyaret etseler adres Sakarya, Bu memleket Sakarya 'dan ibaret galiba...Ne mutlu bize....
nurettin kartal
24.01.2019 11:53
1980 li yılların ortalarından bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün iktidarlar hep birlikte Türkiye Tarımını yok etmeye , komaya sokmaya yönelik bir politika izlediler ve köylümüzün topraklarını terkederek şehirlere göç etmesine neden oldular.Geçen günkü toplantıda Sakarya ticaret ve sanayi odaları başkanı sayın Altuğ , Ticaret borsası başkanı sayın Sarı Sakarya Tarımı ile ilgili projelerini Cumhurbaşkanımıza sunarak çözümler aradı , şimdi de Ziraaat Mühendisi olarak sayın Yüce 'den Tarımın diğer bir kolu Bal üretimi ile ilgili açıklamalar duyuyoruz. Biz Tarım akademisyenleri olarak Sakarya Tarımına çözüm bulacak herkesi destekliyoruz artık kanayan yara haline gelen Tarımı iyileştirmeliyiz.Herkese başarılar. Öğr.Gör.Nurettin Kartal Sapanca MYO
zopa
24.01.2019 11:02
bizim politikacılar iyi saçmalar..
iyi partili
24.01.2019 09:29
Tarım ilaçları kullanıldığı sürece bal merkezi olamayız.Kimse kimseyi kandırmasın.Ayrıca Sakarya da 20 kg hayal.Ayrıca ormanın çok olduğu yerlerde(çam ağacı hariç)çiçek yetişmediği için bal olmaz.Kestane balı hariç Sakarya da bal üretmek hayal.Fındık ve Mısır ilaçlaması arıları telef etmektedir.
muallim54
24.01.2019 09:09
Bal tutan parmağını yalar.
Şaban Üstkaya
24.01.2019 03:29
Tarım İl müdürümü yoksa B. Şehir Belediye Başkan Adayı mı belli değil.Şehrin acil sorunlarına dön Seni ilglendirmeyen konulardan ne zaman uzaklaşacan.Yok 1 milyon kitap yok 3.universite yok lezzet vadisi. Desene gene bir beş yilimiz gene gitti.
serdar
24.01.2019 00:51
arı yoksa hayat yok bilinçsiz tarım iliçlamarına son verılmelı arıcılığa duyduğunuz ılgıden dolayı teşekkürler,
Recep
23.01.2019 21:45
Siz önce soğan ürettiğin.
Recep
23.01.2019 21:45
Siz önce soğan ürettiğin.
ak sakry
23.01.2019 21:10
kaynak paran varsa yollara bak ..toplu ulaşımı yaygınlaştır...bırak o işleri tarım bakanlığı yapsın...şu anda devam eden projeleride yeni yapılacak gibide anlatma...
Online Ziyaretçiler