Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Kanserin erken teşhisle tedavisi var

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, kanserin erken teşhisle yakalandığında tedavi edile bildiğini belirterek, ücretsiz kanser taramalarının yaygınlaşmasıyla, kanserle mücadelede önemli bir başarı sağlanacağını kaydetti.

15:52   |   08.02.2019
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Korucuk Kampüsünde kanser hastalarının katılıyla "Kanser ve kanserden korunma yolları" konulu program düzenlendi. Programa, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, SAÜEAH Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Akif Çakar, hastane yöneticileri katıldı. Programın açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Öğütlü yaptı. Öğütlü, kanserin dünya çapında bir sorun olduğunu belirterek, erken tanı ile kanseri önceden yakalama ve tedavi etme şansının bulunduğunu ifade etti. Öğütlü "Sağlık Bakanlığımızın gayretleriyle birinci basamak yani aile hekimliklerinden başlayarak kanser tarama merkezlerimizde ve ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarımızda tarama yapılıyor. Bundan 10 yıl önce kanser tedavisinde ilimizde onkoloji bölümleri yoktu. Günümüzde kanserle mücadele ve tedavi faaliyetlerinde önemli bir hizmet sunulmuş durumda." dedi. 


Onkoloji bölümünde tedavi gören hastaların memnuniyetlerinden mutlu olduklarını dile getiren Öğütlü "Burada onkoloji bölümü personelimize de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hastalarımızdan gelen olumlu, güzel, övgü dolu sözler bizleri çok mutlu ediyor. Personelimizim tedavi olan kanser hastalarımıza gösterdiği ilgi onların hastalıklarının psikolojik yıpranmasını da önlüyor. Budan bir isteğim var. Sizler kanser tedavisi gören vatandaşlarımız olarak çevremizdeki insanlara kansere yakalanmamak için sunulan ücretsiz kanser taramalarından yararlanmaları konusunda paylaşımda bulunun. Kanseri erken teşhisle yakalayıp tedavi edebiliyoruz." diye konuştu.


Program Doç. Dr. İlhan Hacıbekiroğlu'nun "Kanser ve kanserden korunma yolları" konulu sunumuyla devam etti. Hacıbekiroğlu, istatistiklere bakıldığında ülkemizde kanser patlaması diye bir durumun oluşmadığını belirterek, nüfusa göre kanser oranlarında Avrupa ve ABD'den daha iyi durumda olduğumuzu kaydetti. Hacıbekiroğlu, kanserle mücadelede önleyici çalışmaların büyük önem taşıdığını belirterek, özellikle tütün kullanımı, alkol, dengesiz beslenme, obezite gibi birçok etkenin kanser riskini önemli ölçüde arttırdığını dile getirdi. 


Kanserin tam anlamıyla çaresinin bulunmadığını ifade eden Hacıbekiroğlu "Kanserle ilgili gerek kanser yapan ürünler veya aletler, gerekse kanseri tedavi ettiği veya kanserden koruduğu söylenen bitkiler gibi birçok yanlış bilgi üretilmiş durumda. Bu konuda tıp bilimi bilimsel bir disiplin içinde çalışıyor ve ilerliyor. Yanlış bilgilerin kurbanı olup, umudu şifalı bitkilerde arayanların yaşadığı sıkıntıları, zaman kayıplarını veya hastalıklarının daha kötüleşme hallerini görüyoruz." diye konuştu. Program, Kemoterapi Ünitesi Eğitim Hemşiresi Serap Duran'ın sunumuyla sona erdi.
 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Kadın-Sağlık

Medyabar.com bugun 58685 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3435 kere okundu
YORUMLAR 5 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Camilili
12.02.2019 11:36
İrem hanımın yorumu bugun yaşadıgım için yazılmış gibi.Güler yüzlü kaliteli vatandaşa hizmet vermek çok onemli kimse oraya keyfi gelmiyor ki ilgilenmek işiniz.Tabi ki halkımızda yobaz kaba insanlar var onlar konu dışı.İşini severek yapmak çok onemliymiş bir kez daha anladım devlet kapısında kolay gelsin
Stajer saglıkçı
11.02.2019 23:51
Korucuk egıtım araştırmada gerek onkoloji gerek göz hematoloji servisleri doktor hemşire sorumlu hemşireler hasta ,hasta yakınları ile iletişim olsun ilgi alaka çok guzel iyi insanlar iyi ki varsınız
OKU-YORUM
11.02.2019 09:06
KORUCUK ONKOLOJİ BÖLÜMÜNÜN HAKKINI YEMEYELİM LÜTFEN. İLGİ, ALAKA, ULAŞILABİLİRLİK VE TEDAVİ BENCE DÖRT DÖRTLÜK. UMUTTEPE YOLLARINDA PERPERİŞAN DEĞİLİZ. İLİMİZDE TEDAVİ OLABİLMEK BÜYÜK NİMET HASTASI OLAN BİLİR. HASTASI OLMAYAN SADECE YORUM YAPMAYI BİLİR. SAYGILAR.
Vatandaş
09.02.2019 14:29
Sayın sağlık müdürü önce MOBİNGE maruz kalan personeline sahip çıksın herşeyi görmezden gelip kulak tıkamaktan vazgeçsin...
İrem gür
08.02.2019 19:44
Keşke öncelik İl Saglık müdürlüğünde çalışan personele ,vatandaşa güler yüzlü hızmet vermeye yonelik çalışmalar yapılsa.İnşallah işimiz bida düşmez.iyi günler
Online Ziyaretçiler