Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Diyanet'ten Yeni Rakı'nın Ala isimli ürününe dava: Kur'an-ı Kerim'de sure ismi olarak geçiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, alkollü içecek şirketine dava açarak içinde "ala" geçen rakı markasının iptalini istedi.

14:13   |   11.02.2019
Haber Resmi

Diyanet İşleri Başkanlığı dava dilekçesinde, 'ala' sözcüğü için Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan görüş istendiğini, kurulun da "Dinen haram kılınan bir nesne için Allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılmasının doğru olmadığını" bildirdiğini kaydetti.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne avukatları aracılığıyla başvuran Diyanet İşleri Başkanlığı dava dilekçesinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve kendilerine yapılan şikayetler ile 'ala' kelimesinin alkollü bir içecekte marka olarak kullandığının anlaşıldığını anlattı.

Şikayetler üzerine 'Ala 'isminin dini bir değer ve sembol içerip içermediği hakkında araştırma yapıldığı kaydedilen dilekçede bu yönde Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan görüş istendiği ifade edildi.

Kurul tarafından 25 Ocak'ta kendilerine gönderilen cevapta "Türkçemizde her ne kadar iyi, pekiyi, anlamında kullanılmış olsa da Cenab-ı Hakk'ın sıfatlarında biri olan 'Ala'yı çağrıştırması Kur'an-ı Kerim'de sure ismi olarak geçmesi, gelenekte dini çağrışımı bulunması ve Allah Teala'nın haram kıldığı bir nesneyi övme, yüceltme anlamı taşıması yönleriyle bahis konusu ismin bir içki türüne ad/marka olarak kullanılmasının dinen uygun olmadığı değerlendirilmektedir" denildiği bildirilen dilekçede Din İşleri Yüksek Kurulu'nun dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olduğu vurgulandı.

'HÜKÜMSÜZLÜĞÜNE KARAR VERİLSİN'

Bu doğrultuda markanın dini değer içerdiğinin ortaya çıktığı kaydedilen dilekçede, Sınai Mülkiyet Kanunu'nda yer alan "Dini değerleri ve sembolleri içeren işaretlerin mevcut olması halinde mahkeme tarafından markanın hükümsüzlüğüne karar verileceği" yönündeki ifadeye de atıfta bulunuldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dilekçesinde "Din İşleri Yüksek Kurulu'nun dinen haram kılınan bir nesne için Allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılması doğru değildir. Ala markasının hükümsüzlüğüne karar verilsin" denildi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 210126 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1374 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Maltepeli
11.02.2019 22:06
Kenan seni küçükken 3 kere havaya attılar 2 kere mi tuttular. .........
Kenan
11.02.2019 18:30
vaktini bunlarla harcama diyanet .kurucun olan Atatürk'e bir duayı çok görüyorsun .sana vergim gidiyorsa haram zıkkım olsun diyanet hazretleri...
Haluk
11.02.2019 17:43
faiz haram ama diyanetin faiz geliri olduğu biliniyor bu ne diyeceksin hacı abi
mevlüt alişan
11.02.2019 14:25
diyanet işleri başkanlığına. şu tv lerde neşredilen yayınlanan dizilerle ilgili bir yayın yapsa bu diziler ile ilgili rüturk nerde hiçmi vicdanlarına dokunmuyor. vekiller nerde sivil toplum örgütleri nerde allah aşkına fox tv ve diğer kanallarda programlara bir bakılsın yayınlanan aşkım bilir programla ilgili nedir bu rezalet bunun içinmi çanakkale savaşı yapıldı bunun içinmi kurtuluş savaşı yapıldı allah aşkına birisi bir dur desin. haydi diyanet işleri başkanımız Ali hocam diğer sivil toplum örgütleri haydi şu tv lerrimizi eğitim ci olsunlar . yapacak daha çok işimiz var. allahım bizleri düşmanla terbiyeye tabi tutma. amin
Online Ziyaretçiler