Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İstiklal Marşı'nın yıldönümü Akyazı'da törenle kutlandı

12 Mart İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabul edilişi ve yazarı Mehmet Akif Ersoy tüm yurtta olduğu gibi Akyazı'da da görkemli bir törenle kutlandı.

10:57   |   13.03.2019
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
 1. Haber Resmi
 2. Haber Resmi
 3. Haber Resmi
 4. Haber Resmi
 5. Haber Resmi
 6. Haber Resmi
 7. Haber Resmi
 8. Haber Resmi
 9. Haber Resmi
 10. Haber Resmi
 11. Haber Resmi
 12. Haber Resmi


Akyazı Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünce hazırlanan ve mükemmel bir sunumla gerçekleşen tören her yönü ile mükemmeldi ve izleyenlerden tam puan aldı. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri Salonu'nda gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma okulun Edebiyat Öğretmeni Oğuz Kaan Şanlı tarafından yapıldı. Konuşma metninde Mehmet Akif, İstiklal Marşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahramanlarımızı öven şiirler, güzel sözler ve dini motiflerle süslenerek alışılmışın dışında bir tarzla icra edilince izleyenler tarafından büyük alkış aldı.
Programın bundan sonraki bölümü ise Okul Korosu ve oratoryosunun sunumu ile devam etti. Bilhassa kahramanlık türkülerinin izleyenleri duygulandırdığı bu bölüm okul öğretmenlerinden Muhammet Ali Tunç İstiklal Marşının 10 kıtasını coşkulu bir ses tonu ile okuması ile sona erdi. 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıldönümü ve Mehmet Akif'i anma törenine Kaymakam Yakup Güney, Belediye Başkanı, siyasi partilerin yetkilileri ve başkan adayları, Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Gürel, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkileri, Gaziler Derneği yetkilileri, okul müdürleri ve okullarını temsilen öğrenci gurupları katıldı. Törenin tamamlanmasının ardından Kaymakam Yakup Güney ve diğer protokol programda görev alan öğretmen ve öğrencileri sahneye çıkarak tebrik ettiler ve birlikte hatıra fotoğraf çektirdiler.
 

İSTİKLAL MARŞI
Güftesi, Anadolu'da Millî Mücadele'nin devam ettiği sırada Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınmış şiir. Şairin Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakk'a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir. Şiir, 12 Mart 1921'de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir. Bestesi Osman Zeki Üngör'e aittir. Orkestrasyonu Edgar Manas tarafından yapılmıştır.

Alaattin Onur

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Yaşam

Medyabar.com bugun 49243 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 824 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler