Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Tabip Odası Başkanından 14 Mart mesajı

Sakarya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Gökhan Gedikli, 14 Mart Tıp Bayramı olması nedeniyle bir mesaj yayımladı.

09:33   |   14.03.2019
Haber Resmi

 


"Neden bayram yapıp eğlenemiyoruz?Neden "böyle sağlık sistemi olmaz" diyoruz.Hekimler ve sağlık çalışanları sağlıkta olan bitenin en fazla farkında olanlar.Sağlıkçıklar Haykırıyor:


*Nitelikli sağlık hizmeti veremiyoruz.

*Sağlık sisteminin kendisi sağlık için tehlikeye dönüştü.

*İyi eğitim alamıyoruz.

*Geleceğimize umutsuz hale geldik.

*Uzun, esnek çalışma dayatmaları, ücret adaletsizlikleri çalışma başarımıza, mesleğimizi iyi yapmamıza, kendimize ve ailemize zaman ayırmamıza engel hale geldi.Türkiye'de son dönemlerde uygulanmaya çalışılan "Sağlıkta Dönüşüm Program" adı ile uygulanan politikalar ve şehir hastaneleri projeleri ile hastalarımızında sağlık çalışanlarınında içine düştükleri ciddi olumsuzluklar bulunuyor, programın sağlık hizmetinin temel ilkeleriyle bağdaşmayan içerikleri nedeniyle önemli sorunlar yaşanıyor.


 Mevcut politikalarla sağlık hizmeti bolca tüketilmesi gereken ve üzerinden kar edilen bir "nesne"ye dönüşmüştür. İnsanların daha çok hastalanması, çok hastaneye gitmesi, çok tetkik yaptırması, çok ameliyat olması, çok ilaç kullanması ve tabii ki bu süreçlerde daha çok para harcaması üzerine kurulu bir sistemle karşı karşıyayız. Kamuda uygulanan "performans" sistemi, özel sektörde ise ciro ve kar baskısı sağlık hizmetlerini şekillendirmiştir. Muayene, ameliyat sayıları, ilaç tüketimi, tetkik sayıları son onyılda beşer kat artmıştır. Bu artışları yurttaşların sağlığına olumlu yansımamıştır. İçinde 3-5 dakikada muayeneleri, hastane kuyruklarının, bir hekimin günde 120 hasta "bakmasının" yer aldığı niteliksiz sağlık hizmeti tablosu karşımızda bulunmaktadır. Acil servisler dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar yoğundur, içinden çıkılmaz hale sürüklenmiştir. Kar amacına odaklanan sağlık sistemi sadece yoksul yurttaşlarımızı değil, oluşturduğu güvensizlik ortamı nedeniyle ödeme gücü olan yurttaşımızı da tedirgin eden noktaya ulaşmıştır.


Tıp ve sağlık eğitimi sayısız nedenle zarar görmüştür. Türkiye ciddi biçimde niteliksiz tıp ve sağlık eğitimi sorunuyla karşı karşıya bırakılmıştır.Sağlık çalışanları ücret yetersizliği ve adeletsizliği, çalışma barışının bozulması, ağır çalışma koşulları, mesleki tatminsizlik, meslekte yükselmelerde kayırmacılık, liyakatın dikkate alınmaması ve belkide en kötüsü sağlık çalışanlarına şiddet nedeniyle ciddi sıkıntılar içine düşmüşlerdir.En temel insan hakkı olan ve herkesin ayrımsız olarak en nitelikli biçinde ulaşabilmesi gereken sağlık hizmetlerinde durum iç açıcı değildir. Sağlık çalışanlarının iyi yetişmiş biçimde mesleklerinin temel değerlerine olan bağlılık ve motivasyonlarıyla çalışabilmeleri gereken bu alanda yaşanan durum neresinden bakarsak bakalım akıl dışıdır. Bilimin gerekçeleriyle ve sağlık hizmetlerinin temel ilkeleriyle uyumlu değildir.


İlimize gelirsek maalesef sağlıkta yönetici konumunda olan meslektaşlarımız konumlarının gereğini yapmak yerine adeta siyasi iradenin sözcülüğünü yapmaktalar. Sakarya Eğitimi Araştırma Hastanesinde eğitim ve liyakata bağlı yükselmek yerine adam kayırmaca devam etmektedir. Mesleğinde başarılı olan hekimler maalesef ayrılmakta ya da ayrılmak zorunda bırakılmaktadır.  Şehir hastaneleri kandırmacası devam etmektedir. Oysa ilimizin ihtiyacı şehir hastanesi olmayıp Korucuk'ta 600 yataklı Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılmasıdır.Türkiye 14 Mart'a kısaca özetlemeye çalıştığım bu sorunlu ortama girdi.Sağlıkçıların mücadeleri sadece kendileri için değildir.Sağlık hakkı mücadelesi tüm toplumun mücadesidir.Tüm meslektaşlarıma ve sağlık çalışanlarına özverili çalışmaları başta olmak üzere, daha güzel bir sağlıklı ortamı ve Türkiye için verdikleri mücadele nedeniyle sonsuz teşekkürlerimi sunarız.Güzel günlerde, gerçekten bayramı olan 14 Mart'ları da birlikte kutluyacağız."


 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 54700 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 1178 kere okundu
YORUMLAR 6 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Zafer kahkeci
14.03.2019 16:16
Ben sadece rahmetli babamın tıp bayramını kutluyorum.Devletin hastanesine güvendik karlar yağdı ve benim babam hastaligindan vefat etmedi söylenecek yapılacak çok şey var siz babama duva edin Allah işini bilir ben hakkımı helal etmiyorum...
Karalastikli
14.03.2019 11:24
Eski TÜRKİYE'de kuyrukta,şimdi ise telefon başında evde randevu bekleme. Eski TÜRKİYE'de bir nebzede olsa maddi durumu iyi sağlık sektör çalışanları, şimdi ise özelde sendikasız,ek gelirsiz, ikramiyesiz asgari ücretle çalıştırılan hemşire,laborant,tıbbi sekreter,radyoloji,anestezi,att. Kalite,kaliteni hissettirebildiğin personelinle hastaya aktarılabilir. Kariyer açısından kamu hastanelerinde siyaset başını almış gidiyor, özelde desen eski yakın arkadaş veya dilini aşağı yukarı sürttüren tayfa iş görüyor.Birşeyi yapınca bunu ben yaptım diye bağıran, beşeri güçle kendine üst kadroda yer buluyor. Kendi sorunlarını aşamamış sağlık sektör çalışanı hastalara nasıl fayda sağlayabilir. İnsanlar sahte olduktan sonra, gerçekleri yazsak ne yazar...
seda s.
14.03.2019 10:55
En büyük sorun, sorunun çözüleceğine inanmamaktır. Tabi birde sorunu kabullenip çözmek istemek de önemli bir detay. Ortada, hiç bir kurumun, hiç bir yetkilinin yada ilgilinin, ne sağlık çalışanlarının ne de vatandaşın sorunlarına gerçek anlamda çözüm üretmediği gerçeği var. Sağlık sektörü aynı zamanda dünyanın en büyük rant kapısı olduğu için, kimsenin sistemi bozmaya yeltenmediği de bir gerçek. Memlekete taşları gerçekten yerinden oynatacak, sorunların temeline inecek, doğru olanı yapmak için ısrarcı olacak, korkmayacak, sinmeyecek, işi bilen ve işi doğru yapmak isteyen (Bakınız; Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK gibi) birkaç adam daha gerekiyor..
AYHAN
14.03.2019 10:44
HER TABİP ODA BAŞKANI KOMİNİST YADA BÖLÜCÜ MÜ OLMALIDIR.ADAM GİBİ ADAM...
A.Y
14.03.2019 10:35
İlk kez bir oda başkanı gerçekleri ve sorunları açık bir şekilde özetledi. Keşke herkes sizin gibi cesaretli olabilse. Tebrikler başkan.
semih ak
14.03.2019 10:11
SAYIN BAŞKAN,,MUHALEFET PARTİSİ GİBİ DEMEÇ VERECEĞİNİZE MESLEKTAŞLARINIZA BİRAZ NASİHATTA BULUNSAYDINIZ. BİR KISMI HARİÇ EKSERİYETİ,,ÖZELLİKLE AİLE HEKİMLERİ, HASTALARA İNSAN MUAMELESİ YAPMIYOR. DAHA DOĞRUSU İNSANIN NE OLDUĞUNU BİLMİYOR. MEMLEKETİN GELİRİNDEN ASLAN PAYI ALAN SİZLER, ESKİ GÜNLERİ ÖZLÜYORSUNUZ. ÖZEL MUAYENE HANEDE MUAYENE VE NAKİT,,DEVLET HASTANESİNDE TEDAVİ...ARTIK HANGİ İKTİDAR GELSE BUNU SİZE VERMEZ. .
Online Ziyaretçiler