Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Güney Kore'ye Sakaryalı mimar damgası..

Dünyadaki ilk öncü Robot Müzesi, Güney Kore'nin başkenti Seul'de Sakaryalı Melike Altınışık ve ekibi tarafından inşa edilecek.

10:18   |   14.03.2019
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi

Güney Kore'nin başkenti Seul'de dünyadaki ilk öncü "Robot Bilimi Müzesi" için açılan uluslararası yarışma sonucunu açıklayan yarışma komitesi Türkiye'den katılım sağlayan Melike Altınışık Architects (MAA)'in birinci olduğunu açıklandı.

Böylece, dünyanın ilk öncü 'Robot Bilimi Müzesi', İstanbul'da yapımı devam eden fütüristik yapıdaki 369 metrelik "TV ve Radyo Kulesi" ile uluslararası prestij kazanan Melike Altınışık ve ekibi tarafından inşa edilecek.

Seul Büyükşehir Yönetimi'nin açtığı uluslararası yarışmayı kazanarak, dünyanın ilk öncü Robot Bilimi Müzesi'ni hayata geçirecek olmam ülkem adına gurur verici" diyen Yüksek Mimar Melike Altınışık, inşa edecekleri müzenin bilim, teknoloji ve inovasyonun toplum genelinde ilerlemesi ve desteklenmesinde önemli bir rol oynayacağına dikkat çekiyor.

Seul'un kuzeyinde yer alan "Changbai Yeni Ekonomik Merkezi" yenileme alanının merkezinde toplumu robot teknolojisi konusunda eğitmek ve ilgiyi arttırmak amacıyla öncü bir Robot Bilimi Müzesi hayata geçirilecek. Müze, yanında yapılması planlanan
Fotoğraf Sanat Müzesi ile birlikte şehrin 'Chang-dong' bölgesi için yeni bir kültür merkezi oluşturacak. Müze, tasarım sürecinden üretim ve inşa sürecine kadar robot teknolojisi kullanılarak ilerleyecek. Başka bir deyişle, bu müze ilk sergisini de sahada müzeyi inşa eden robotlarla başlatacak. 20 milyon dolar tutarında bir maliyete sahip olan projenin inşasının 2020'de başlayacağını açıklayan Seul Büyükşehir Yönetimi 2022'de ise kullanıma açılmasını planlandıklarını duyurdu.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 59722 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 4703 kere okundu
YORUMLAR 2 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Ahmet Hasan
14.03.2019 17:14
Melike, Londra'da dünyanın en ünlü mimarlarından Zaha Hadid'in ekibinde yıllardır önemli görevlerde bulundu. Yeni neslin en başarılı mimarlarından. Melike'nin çizdiği ve İstanbul'da yapımı süren Çamlıca kulesi bittiğinde bir Sakarya'lı olarak gururumuz artacak. Ayrıca henüz inşasına başlanmayan Sakarya Abasıyanık Kültür Merkezi projesini de çizdi. Bu proje tamamlandığında Sakarya çok üst düzey bir eser kazanmış olacak. Allah yolunu açık etsin.
Türkan
14.03.2019 15:17
Hemşehrimizi tebrik eder başarısının devamını dileriz. Kreatif eserlerini inşallah Sakaryada da görürüz.
Online Ziyaretçiler