Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya Sakarya'da

Adapazarı ve Kaynarca'da seçim çalışmalarına katılan Yıldırım Kaya, eğitim sendikalarını ve Türk Tabipler Birliği'ni ziyaret etti.

15:01   |   14.03.2019
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi
  3. Haber Resmi
  4. Haber Resmi
  5. Haber Resmi
  6. Haber Resmi

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya seçim çalışması için Sakarya'ya geldi.

Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Türk Tabipler Birliğini ziyaret eden Kaya, Eğitim-Sen'deki görüşmenin ardından burada bir basın toplantısı düzenledi.

Yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaya, "AKP ve MHP öyle bir seçim politikası yürütüyor ki, seçimlerden sonra da etkisi devam edecek. Kendilerini desteklemeyenlere, zillet, illet, terörist diyen bir anlayış, seçimlerden sonra da herkesi kucaklayamaz" dedi. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü, "AKP Türkiye'nin bir beka sorunu olduğunu söylüyor. AKP her zaman olduğu gibi yine yalan söylüyor. Türkiye'nin beka sorunu yoktur. Biz, bu toprakların beka sorununu, emperyalizme karşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşı'nda çözdük. Beka sorununun ne olduğunu bilmeyenler, Sakarya'daki Tank Palet Fabrikasını Katar'a satanlardır. Bu satış sıradan bir satış değildir, bu satış 'basma' fabrikasını özelleştirmeye benzemez. Bu satış doğrudan ülke güvenliğini ilgilendiren bir satıştır. Sakaryalılar, 31 Mart'ta sandığa gittiğinde bu satışın hesabını soracaktır."


"SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEME YASASI İVEDİLİKLE ÇIKARTILMALI"

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı olduğunu ifade eden Kaya, sağlık emekçilerinin ağır çalışma koşullarına dikkati çekti.

Kaya, şunları söyledi: "Türkiye'de 145 bin doktor görev yapmaktadır. 1 doktora 568 hasta düşmektedir. Ağır ve kötü çalışma koşulları, yılda ortalama 150 sağlık emekçisinin intihar etmesine neden olmaktadır. AKP'nin uyguladığı sağlıkta dönüşüm programı sorunları derinleştirmiş, bütün yetkilerin saraya devredilmesinden dolayı çözüm mekanizmaları da ortadan kaldırılmıştır. Sağlık emekçileri, mesleki sorunların yanında bir de şiddet sorunuyla karşı karşıyadır. Sağlık emekçilerinin %33'i fiziksel şiddete, %66'sı da sözlü şiddete maruz kalmaktadır. Sağlıkta şiddeti önleme yasasının ivedilikle çıkartılması gerekir. Biz CHP olarak bu yasanın çıkartılması için her türlü mücadeleyi verdik, bundan sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."


"BAKAN EĞİTİMİ BIRAKMIŞ, BELEDİYE BAŞKANLARINA OY TOPLUYOR"

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kaya, eğitimle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Kaya, "Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimi bir kenara bırakmış, belediye başkanları için köy köy dolaşıp oy topluyor" diyen Kaya, "Diyarbakır'ın Ergani ilçesinin Canveren Köyü İlkokulu'nda yanan 3 çocuğumuzla ilgilendiniz mi? Ailelerini aradınız mı? Olayı araştırdınız mı? Yer sıkıntımız var diyerek, ağır yanıkları olan çocukları hastaneden çıkarmaya çalışıyorlar haberiniz var mı?" diye defalarca çağrı yapmama rağmen, Milli Eğitim Bakanlığından bir açıklama gelmedi" şeklinde konuştu.


"97 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASI HEMEN YAPILMALI "

Atanmayan öğretmen sorununu da dile getiren Kaya, "Bizim tespit ettiğimiz 180 bin öğretmen açığı hala kapatılmadı. Milli Eğitim Bakanı 117 bin öğretmen açığı olduğunu söyleyip, 20 bin atama yaptı. Bakanın açıklamasına göre, 97 bin öğretmenin daha atamasının yapılması gerek." dedi. Öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli, ücretli diye ayırıp, emeklerini gasp edildiğini, ailelerinin dağıtıldığını ifade eden Kaya, "KPSS'den en yüksek puanı alıp dereceye giren öğretmenleri mülakatta eleyip, yandaşlara yüksek puanlar vererek atıyorlar" dedi. 


"LİYAKATE DEĞİL, MÜLAKATA GÖRE ATAMA!"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine göre Müdürlüğe ve Müdür Yardımcılığına yeniden görevlendirmeleri, yazılı sınava girmeden yapmasını eleştiren Kaya, "Bu uygulama, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır" dedi. Kaya, şöyle konuştu, "Yöneticiliğe ilk defa görevlendirmelerde, sözlü sınavın 60 puanla baraj haline getirilmesi, KPSS mülakatları da göz önüne alındığında, yönetici adayları yazılı sınavda 100 dahi alsa 'muhalif' olarak değerlendirilen kişilerin yönetici olmaları imkansız hale gelecektir. Görevlendirmelerin liyakate göre değil de mülakata göre yapılması, var olan yönetici kadrolaşmasının devamı anlamına gelmektedir."


MARTIN SONU BAHAR!

Kaya, her alanda derinleşen sorunların, ülkeyi 17 yıldır yöneten bir iktidarla düzelmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Umutsuzluk yok, sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, Türkiye'nin baharı da o kadar yakın... Martın Sonu Bahar. Biz insanlarımızda bu değişim rüzgarını görüyoruz. Hep birlikte başaracağız" dedi.

Yıldırım Kaya, basın toplantısının ardından Adapazarı merkezde, CHP Belediye Başkan Adayı İsmail Kılıç, CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır ve partililerle beraber esnaf ziyaretinde bulundu, vatandaşlarla biraraya geldi. Kaya daha sonra Kaynarca'ya geçerek, CHP'nin Kaynarca Belediye Başkan Adayı Nalan Akçay ile birlikte seçim çalışması yürütecek.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Siyaset

Medyabar.com bugun 329586 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 685 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler