Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Ekonomide yeni reform paketi açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında "Yapısal Dönüşüm Adımları" paketini açıkladı

11:59   |   10.04.2019
Haber Resmi

İlk alanımız bankacılık sektörü"

Albayrak, "Finansal sektör altındaki ilk alanımız bankacılık sektörü olacak. Konkordato ve kredi yapılandırma meselesini, çok daha iyi, herkesin çıkarına olan yeni bir yasal çerçeve ile ele alacağız. Yeni yasal çerçeve, yeniden yapılandırma ve alacak tahsil süreçlerini hızlandıracak, borç ödeme kabiliyetini yitirmiş şirketlerin hızlı şekilde tasfiyesini sağlayacak." ifadelerini kullandı.

"Sektörümüzün aktif kalitesini daha da iyileştirecek bir adım atıyoruz." diyen Albayrak, "Bankalar Birliği öncülüğünde, kamunun olmadığı bir yapıda, buranın altını çiziyorum, kamu yok, enerji ve inşaat gibi yüksek sorunlu kredilerin olduğu iki sektörde, sorunlu varlıkları alıp, borç-hisse takası ile dışarı çıkaracak ve bankaların bilançolarını temizleyeceğiz. Bunun için, Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu  Kurulması'nı gündeme aldık." şeklinde konuştu.

Kıdem Tazminatı Reformu

Albayrak, şu açıklamalarda bulundu:

"Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformunu da hayata geçireceğiz. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz. Finansal sektörün daha sağlıklı işleyişini sağlamak için reel sektör alanında bazı adımlar atılacak."

Tarımda Milli Birlik Projesi 

Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformun Tarımda Milli Birlik Projesi olacağını belirten Albayrak, "Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera AŞ kurulacak." dedi.

Bakan Albayrak, verilecek desteklerle 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 4 yıl içinde 100 milyona yükseltileceğini vurguladı.

"Dolaylı vergiler azaltılacak"

Albayrak, vergi sistemine ilişkin de açıklamalarda bulundu:

"Yeni Vergi mimarimizde istisna ve muafiyetleri azaltacağız. Kurumlar Vergisi'ni kademeli olarak düşüreceğiz. Daha adaletli bir vergi sistemi için, gelire göre artan oranlarda vergilendirmeyi sağlayacağız. Özellikle beyannameyi yaygınlaştıracak ve gelir artışlarının sağlayacağı potansiyel ile dolaylı vergileri azaltıp, dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız."

Bakan Albayrak, "Varlık Fonunca, ülkemizi uluslararası ticarette bölgesel lojistik üs haline getirmek amacıyla Lojistik Master Planı hazırlanacak. Turizm Master planı ile 4 yıl içerisinde 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşma hedefi gerçekleştirilecek." dedi.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 26284 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 9904 kere okundu
YORUMLAR 6 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Keskin Dil
13.04.2019 23:46
KARDEŞİM HERKES AKP'DEN ŞİKAYETÇİ AMA 3 KİŞİDEN BİRİ YİNE AKP'YE OY VERMİŞ..BU NASIL İŞTİR?
Gökhan
11.04.2019 15:35
Sayın bakan ne anlattığını çok önemsemiyoruz,sonuç odaklı bir gelişme göremedik halen,hersey aldi başını gidiyor zorunlu vergi ödeyen işçinin elindekine gözdikiyorsunuz sayenizde ekonomi uzmanı oldu halk,,beni ilgilendiren kısmı ailem evime götüreceğim aş tan ibaret bırakalım süslü süslü sözleri karın doyurmuyor sonuç sonuç
İlhan
11.04.2019 08:03
Kısacası siz bizim dedigimizi zaten anlamazsınız sizi refaha çıkaracaz IMF den para alacaz Sak Sak Sak merkez Bankası faiz oranlarını artırdı Sak Sak Sak sizin ananizin ellerini opecez Sak Sak sak ne güzel konuştum dimi Sak Sak Sak yasa sen böyle milleti bende idare ederim
Voswagen watsap
10.04.2019 23:15
Bakın burasi çok önemli. Elinizdeki ne var ne yok alacağız. Daha çok calisacaksiniz daha az kazanacaksınız. Biz ne istersek onu yapmaya mecbursunuz.vergiyi tabana yayacagiz dogmamis çocuğunuzun bile borcu olacak. Bakın burasi çoook daha önemli. .. Sizi yiyecek ekmeğe dahi muhtaç hale getireceğiz sonra elinize bir dilim ekmek verince sevincinizden yine bizi s3ceceksiniz.
İlyas
10.04.2019 13:32
Milletin kanını emdiniz kuduz vampirler
huseyin
10.04.2019 12:49
İşçinin cebindeki parayı sonurdunuz şimdide işçinin tek umudu olan tazminatamı göz diktiniz
Online Ziyaretçiler