Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İşadamlarına 'Taşkın haciz' çelmesi

İcra dairelerinde “taşkın haciz” krizi yaşanıyor. Küçük miktardaki borca karşılık bile taşkın haciz yapılması yani tüm hesaplara el konulması birçok firmayı zor durumda bırakıyor. Oysa İcra iflas kanunundaki düzenlemeler göre"borca yeter mal haczi " şeklinde...

13:05   |   17.04.2019
Haber Resmi

  Son yıllarda ekonomide yaşanan sıkıntılarla nakit sıkıntısına giren sanayici ve işadamları bankaların son gözdesi ise "taşkın haciz" adlı uygulamasıyla daha da zor durumda kalıyorlar.

  Haciz işlemlerinde son çare olarak başvurulan ve hukuki açıkları nedeniyle tercih edilmeyen bu yöntem ile icra dairelerinden çıkarılan "Tüm mal varlığına el konulsun "ibareli "taşkın haciz" uygulamasında en ufak bir kredi gecikmesinde borçlunun araçları dahil tüm mal varlığına haciz konulabiliyor.
 Bu kapsamda banka hesapları bloke ediliyor. Tüm ticari faaliyetleri bir anda duran işletme, mahkemeye itiraz başvursa yapsa bile, sonuç alması en az 6 ayı buluyor.  "Taşkın haciz"in arkasında bankaların hızlı tahsilat yarışı yatıyor. Çünkü kredisini ödemekte zorlanan borçluya ilk haciz kararını aldıran banka ipotekte ilk sırada yer alıyor.
 Sakarya'da son yıllarda  yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrasında ödeme güçlüğüne düşen firmalara alacakların 'Taşkın haciz' uygulaması yapmaya başladığı belirtiliyor
 Sakarya İcra Dairelerinde sıkca yaşanmaya başlayan taşkı haciz ile tüm banka hesaplarına el konulan işletmeler hiç bir şekilde banka üzerinden işlem yapamayınca işletme sektöye uğruyor.
Oysa İcra İflas Kanunundaki düzenleme "borca yeter mal haczi " şeklindedir. Yani borç miktarı kadar haciz işlemi yapılabilir. Borcu karşılayacak mal üzerinde haciz kalmak üzere, mahkemeden fazla yapılan hacizlerin kaldırılabiliyor bu da 3- 4 aylık bir süre gerektiriyor

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 33408 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 7945 kere okundu
YORUMLAR 6 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Melih
17.04.2019 21:20
Icra daireleri avukatlarin ve is takipcilerinin elinde ne isterlerse onu yaptiriyorlar.
selçuk gönder
17.04.2019 15:31
icra müdürlerinin mühürleri avukat yanında çalışanlarının elinde istediği rakamı yazıp milletin canını yakıyorlar birde adrese göndermiyorda muhtarlıklara gönderip tebliğat ulaşmasın diye milletin canını yakıyorlar ilgililere duyurulur
Merve
17.04.2019 15:19
İcra daireleri ekonomiye çelme takmaya çalışıyor. Dışarıdan gelen tehditler karşısında ayakta duramaya çalışan esnafa maalesef icra daireleri ekonomi daha kötüye gitsin diye uğraşıyor.
HASAN
17.04.2019 15:06
Arayan soran olmadı 10 tl lik borcum için 12 bin tl lik hesabıma bloke geldi paramızla rezil olduk... Tebligat gelmeden hesaplara haciz koymak AHLAKSIZLIKTIR.
MADUR
17.04.2019 15:01
İCRA DAİRELERİNİN KAZANÇLARI MAALESEF İNSANLARIN MAĞDURİYETLERİ OLMUŞ TAHSİL HAR(A)ÇI ADI ALTINDA İNSANLARI SOYUYORLAR. FİRMAYA BORÇ ÖDENİYOR İCRA KALKMIYOR ÇÜNKÜ İCRA DAİRESİNE HAR (A) Ç YATIRMAK GEREKİYOR.
Rahmi
17.04.2019 14:21
Durmak yok yola devam...artık kimse bedava ağlamasın...
Online Ziyaretçiler