Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Üniversiteli şenliklerini geri istiyor

Sakarya Üniversitesi öğrencileri 2015'ten bu yana yapılmayan bahar şenliklerinin yeniden yapılması için kampanya başlattı. Sakarya Üniversitesi yönetimi ise 24-26 Nisan tarihlerinde Kültür Sanat ve Bilim Şenliği düzenleneceğini açıkladı.

19:53   |   22.04.2019
Haber Resmi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ndeki (ODTÜ) şenliklerin maddi olanaksızlıklar nedeniyle iptal edildiğinin duyurulması, ancak sanatçıların verdiği destek ve kampanya sonucu alınan devam kararı Sakarya Üniversitesi öğrencilerini harekete geçirdi.

Twitter'de #SAÜ BAHAR ŞENLİĞİ İSTİYOR başlıklı hashtag ile başlatılan kampanyaya binlerce öğrenci destek verdi. Kampanyada SAÜ yönetiminin bu yıl şenliklere izin verilmesi talebinin yanı sıra, ODTÜ Şenliği'ne destek veren sanatçılara da çağrıda bulunuldu. 

Bu arada change.org'ta da imza kampanyası başlatıldı. 2 binin üzerinde kişinin imza verdiği kampanyayı başlatan öğrenci, imzaya açılan metninde şu ifadelere yer verdi:
"Öğrencilerin hakkı olan Bahar Şenliklerinin düzenlenmesini istiyoruz.Sakarya Üniversitesi'nde okuyan öğrenciyim ve çoğu kişinin sesi olmak amacıyla bu kampanyayı başlatıyorum"

Şenliğin yapılmasını isteyen öğrencilerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlardan bazıları şöyle:

- "10.000 metrekarelik kampüsün var, 3.7 milyon liralık kapın var, 90 bin öğrencin var, bahar şenliğin yok."

- "4 yıldır yapılmayan bahar şenliğinin bu yıl yapılmasını istiyoruz. Gerekli yerlerden desteği bekliyoruz."

- "Sakarya Üniversitesi bahar şenliğine karşıymış. Peki bundan 90 bin öğrencinin haberi var mı?"

- "Sakarya Üniversitesi öğrencileri yıllardır bahar şenliği nedir bilmiyorlar. Ama ODTÜ'lü olmadığımız için kimse bizi duymadı."

KARŞI ÇIKANLAR

Öte yandan kendilerini 'Müslüman Gençler' olarak adlandıran bir grup öğrenci de 'Bahar şenliği İstemiyoruz' yazılı pankartta  paylaşımda bulundu. 'Edep Ya Kampüs' başlıklı pankartta '#SAÜ'de Bahar Şenliği İstemiyoruz' ve 'Dünya Hayatı Aldatıcı Zevklerden Başkan Bir Şey Değildir" ibareleri göze çarptı.


KÜLTÜR, SANAT VE BİLİM ŞENLİĞİ

Rektör Savaşan, öğrencilerden gelen yoğun bahar şenliği isteğine karşılık kültür, sanat ve bilim şenliği düzenleneceğini duyurmuştu. Konuyla ilgili SAÜ'den yapılan açıklamada; onlarca etkinliğin yer alacağı ve 3 gün sürecek olan Kültür, Sanat ve Bilim Şenliği'nin, 24-26 Nisan tarihleri arasında düzenleneceği bildirildi

LDP'NİN MESAJI 

Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Merkezi de şenliğin yapılmasını isteyen öğrencilere, sosyal medya hesabı üzerinden şu sözlerle destek verdi: "Özgürlüğünü seven gençlerimizin, 'mutluluğun peşinden koşma hakkını' elinden alan idari yönetimi bu gafletten dönmeye davet ediyoruz!" (Medyayazar)

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Arka Kapı

Medyabar.com bugun 71065 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 8283 kere okundu
YORUMLAR 16 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
aaa
24.04.2019 09:31
Anlaşılır gibi değil,amaşu acı bir gerçekki,onların defterinde ve hafızalarında demokrasi kavramı,hoş görü maalesef yok yok yok ve hiç bir zamanda olmayacak.Olmadıda varsa yoksa kendileri,o kisve altında her dümen serbest ama!
Misafir
23.04.2019 16:25
Bunların derdi kendi tarafında olmayanlarla.Millet 2 dakika eğlenecek ne namussuzluğumuz kaldı ne terörristliğimiz.Okuyan adam sevmezler zaten.Yobaz zihniyet ne zaman gider acaba şu şehirden
mert yazar
23.04.2019 16:13
üniversite öğrencileri normal zamanda paraları yetmediği için gidemedikleri konserlere bahar şenliklerinde ücretsiz olduğu için gitme imkanı bulabiliyorlar.İnsanlar müzik dinleyip eğlenmek istiyorlar bu en doğal hakları günah olduğunu düşünüyorsanız katılmazsınız şenliğe kimse zorla katılım sağlamıyor.Çevrede hiç ev yok kimse rahatsızda olmuyor.dediğim gibi hoşunuza gitmiyorsa o gün o ortamda bulunmazsın olur biter.
Yanıltıcı Haber
23.04.2019 16:10
Haberde yer alan Edep Ya Kampüs pankartlı fotoğraf 24 Nisan 2015'e ait. Kendine gel medyabar ayıptır.
Sabahattin koc
23.04.2019 15:44
Bu tarz şeyler günahtır haramdır uzak durun uzak tutun dunya zevklerine kafa yoracaginiza ilim ile ugrasin iki rekat namaz kılın tövbe edin
Mehbir Eryılmaz
23.04.2019 13:00
3 Mayıs Türkçülük Gününde Sakarya Ülkü Ocakları Olarak Güzel Bir Çalışma Planlamaktayız. Sakarya Üniversitesi'nde ki Tüm Kardeşlerimizi Otağımıza Bekleriz...
anlamsız
23.04.2019 12:48
Yorumlara baktığımda ne yazık ki üzüldüm. üniversite okumayan insanların hepsi yorumda bulunmuş. Burda mesele şenlik değil. şenlik olmadan da zaten insan istediğini yapıyor. bu durumda kimseyi ilgilendirmez. Şenlik amacı; 1 sene boyunca zaten öğrenciler olarak harıl harıl ders çalışıyoruz. ve arkadaşlarımızla ücretsiz bir şekilde OKULUMUZda eğlenmek istiyoruz. hemen herkesin aklına alkol vb. durumlar geliyor. Yapmayın lütfen. Eğlenmek herkesin hakkı.. O zaman futbol müsabakalarıda kapatılsın. Stad çevresinde bira şişelerinin haddi hesabı yok.
Zümrüt Anka
23.04.2019 12:27
Sağlık festivali yapılsın mesela, bir sürü özel hastanemiz, kaplıcalarımız, doğal kaynak sularımız, su kaynağı gölümüz var. Çevre festivali yapılsın mesela bir sürü ilde olmayan, dağlarımız, yaylalarımız, yeşil alanlarımız, gölümüz, kıyısında bulunduğumuz denizimiz var. Fuarlar yapılsın, mesela bir otomotiv fuarı, bir fuar alanımız yok ama bir sürü otomobil ve yan sanayi fabrikamız var, tır, dorse, karavan üreten, lastik, oto koltuk vb. üreten fabrikalarımız var. Hiçbir yerde olmayan bir aile festivali yapılsın mesela, bir sürü pedegog, piskolog, terapistimiz var artık. Gittikçe kaybolan aile birliği, birbirinden uzaklaşan anne, baba, çocuk ilişkileri, toplum ruh sağlığının temelini oluşturan aile içi iletişim anlatılsın, öğretilsin.
Zümrüt Anka
23.04.2019 12:12
Toplum için yapılan tüm aktiviteler, etkinlikler, konserler ve festivaller birlik, beraberlik, sevgi, saygı ve hoşgörü için çok önemli. Bizdeki birlik beraberlik, hoşgörü duygusu azlığı yüzünden ve her yapılana ve yapılmak istenene olumsuz eleştirilerde bulunmaktan bir türlü aşamıyoruz sorunları. İyi kurgulanmış, iyi organize edlmiş çok güzel işler yapılabilir halbu ki. Hemen itiraz etmek neden!! Bir ayva festivali yapılıyor, kaç kişi gidiyor, bir mavi durak yapıldı demediğiniz kalmadı, yıllar önce çark caddesinde alışveriş festivalleri vardı tutmadı, keza üniversite bahar şenlikleri aynı. Beğendiniz yada beğenmediniz, başarılı yada başarısız ortada iyi niyetlerle yola çıkılıp yapılmış işler var. Köstek olmak yerine destek olmak gerek..
Eray
23.04.2019 12:01
10.000 metrekare olsa sığamazsın :)
Hasan
23.04.2019 11:08
Diğer gençler müslüman değil.mi? Radikal islamcı diyebiliriz bu şenlik istemeyen gençlere
bidost
23.04.2019 00:02
Değerli belediye Başkanımız sayın Alemdar'ın olağanüstü katkılarıyla oluşturulan mavi durak semtinde sevgili öğrenciler 7x24 yaz kış şenlik yapıyorlar. Birde bunların üstüne üniversite bahar şenliği yaparsa, Ağustos böceği misali öğrenciler telef olur mazallah.
Üniversiteli
22.04.2019 23:48
Şenlikler gelsin mi gelsin farketmez ama artık suyunu çıkarmışlardı. İçip içip kafayı bulan millete salça olan bir sürü aptalla uğraştık. Adam gibi eğlenmesini bilmiyorsanız susun oturun. Dünya hayatı aldatıcı zevklerden başka birşey değildir.. (Âli İmrân Suresi 185. Ayet) Yarın öbür gün çok pişman olacaksınız arkadaşlar. Dinci olmak gerici olmak değildir. Sözde medeniyet toprakları olarak gördüğünüz avrupalılar bokunu temizlemeyi hala bilmiyor.. İslamda yanlış yoktur,yanlış;İslamı hayatında adam gibi uygulamayı başaramayan insanlardadır.
Sıkı(yorum)
22.04.2019 22:40
Kampüsteki şenlikten rahatsızlık duyup ülkedeki işsizliğe yolsuzluğa hırsızlıpa tecavüze kapitalizme duyarsız kalmak çok enteresan geldi bana.
Berkay
22.04.2019 21:11
Bu dinci arkadaşlara ne oluyor yahu ? Rektôrlüğe de yakıştıramıyorum. Demokratik toplumuz madem, rektör kpüs ve myolarda referandum yapmliydu, yaziklar olsun
Sssss
22.04.2019 20:28
Dunya hayati aldatici zevklerden bir şey degilse universitede ne işiniz var gidin evinizde ölmeyi bekleyin hiçbir şey yapmadan , şenlik yapilsa bile katilma şenlige neden bu kadar gericisiniz ?
Online Ziyaretçiler