Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Kaçan balık büyük oldu! Volkswagen elimizden uçmuş

Türkiye'de yatırım yapma kararı alan Volkswagen'in kuracağı fabrika için Sakarya'da da incelemelerde bulunduğu, ancak buradan olumsuz düşüncelerle ayrıldıkları öğrenildi.

13:09   |   15.05.2019
Haber Resmi

I Toyota, Otokar ve BMC'den sonra Türkiye'de yatırım yapma kararı alan ünlü Alman otomotiv devi Volswagen AG'nin de Sakarya'yı düşündüğü, ancak burada yapılan görüşmelerde umduğunu bulamadığı belirtiliyor.

Bizim Sakarya Gazetesinin haberine göre Alman devinin Sakarya olasılığından vazgeçmesinin en önemli nedeninin uygun arazi teminindeki sıkıntı olduğu ifade ediliyor. Arazilerin parçalı oluşundan kaynaklanan sıkıntıyı göze almak istemeyen firmanın, Bursa ve Manisa üzerinde yoğunlaştığı kaydediliyor.

Firma, Türkiye'de sıfırdan yaklaşık 300 bin kapasiteli fabrika kuracak. Toplam yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaşması beklenen bu fabrikada 7 bin kişiye nitelikli istihdam olanağı sağlanacak. Tesiste grubun iki önemli markası SEAT'ın Ateca ve Skoda'nın Karoq modellerinin üretimine başlanacak. Bu araçların yaklaşık yüzde 80'i ihraç edilecek ve 5 ila 7 milyar dolara yakın bir gelir elde edilecek.Yer konusunda nihai kararın Kasım ayına kadar verileceği belirtiliyor.

VW Avrupa'daki yeni fabrikası için görüşmelere başlıyor!
Alman otomotiv devi Volkswagen'in aralarında Türkiye'nin de bulunuduğu yeni üretim tesisi hakkında hareketlilik başladı. Pazartesi günü denetleme ve yönetim kurulunun vermiş olduğu onaylardan sonra bu hareketliliğin başladığı belirtiliyor. Volkswagen somut müzakerelere başladı açıklaması marka tarafından yapıldı.

Doğu Avrupa'da kurulması planlanan fabrikanın durumu ilk defa 2018 yılının ortalarından itibaren başlanmıştı. Bu tesisin amacı Volkswagen'in üretim kapasitesini Avrupa'da arttırmak istemesi. Grubun Çek markası olan Skoda'da üretim halen sıkışık ve talebe istenilen cevap verilemiyor. Yapılması planlanan yeni tesiste Skoda Karoq ve Seat Ateca modellerinin üretileceği belirtiliyor.

Bu fabrikanın kurulması planlanan lokasyonlar arasında ise Bulgaristan, Sırbistan, Türkiye var. Son olarak Bulgaristan'nın da bu listeden elendiği belirtilmişti. Özellikle Sırbistan hükümeti bu yatırımı almak için en üst seviyede girişimlerde bulunuyor. Türkiye'nin otomotiv konusundaki tecrübesi ve iş gücü ise Sırbistan karşısında oldukça iyi seviyede. Son yıllardaki döviz kurundaki hareketlilik ve siyasi belirsizlikler Volkswagen Grubu'nun Türkiye'ye bakışını etkiler mi tam olarak bilinmiyor.

Yeni tesisin kurulması ve çalışmaya başlaması 2022 yılını bulacak. Volkswagen Grubu 2022 yılına kadar 20'den fazla elektrikli modelini tanıtmayı planlıyor. Bu strateji doğrultusunda markanın Almanya'daki fabrikalarında yeni elektrikli otomobilleri üretilecek. Bu yüzden Almanya'daki içten yanmalı motora sahip olan modellerin üretimi Almanya dışına çıkacak. Özellikle Passat'ın VW AG çatısı altında bulunan Skoda'nın Çek Cumhuriyeti'ndeki fabrikasında üretilmesi planlanırken. Skoda'nın yaşadığı ürün yetiştirememe sorununa da bu yeni tesisle birlikte çözüm bulunması hedefleniyor.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 57968 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 16109 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Burak
15.05.2019 20:52
Türk milleti kendisine kazık atanı sever tıpkı vw gibi. Orta sınıf araçlarını burada lüks diye yutturuyorlar millete. Avrupada evsizler biniyor passatlara.
Gerçekler
15.05.2019 18:48
1 : geçen sene euro 3,3.5 tl arasiydi 2: bu sene 2 katı neredeyse 3: geçen sene, örnek; aynı fabrikayı kurmak 700milyon tl iken bu sene 350milyon tl kurulur. 4: geçen sene gelen almancilar 10bin euro cep harcligiyla gelen aradaki farki gorunce ucakla ayni hizla yury disana cikip hayatinda kredi ile isi olmamis kisiler ne var yoksa cekip geldiler ulkeye, sorsan bak döviz bozduriyoz ülkemi seviyorum Derler gerçekler bambaşka Bi uyanın be Üretim sıfır destek sıfır Koskep bile para verecek kişiyi seçiyor paran varsa yap fatiralandir ben sana sonra verecem diyor adamın parası olsa zaten yapar. Gerçek iş kurmak isteyen malesef yararlanamıyor. Sen git yapılmış gar önüne 11milyon dekorasyon ic8n ver neler neler anlatmakla bitmez
Eyüp İktisatçı
15.05.2019 17:33
vw bu ülkeye bir çivi bile çakmaz..Boşuna heveslenmeyin
Sakarya
15.05.2019 14:53
Şu şehirde kafası basan bir tane bürokrat yok maalesef,çalayım çırpayım derdindeler.Koca Sakarya da yer bulunamadıysa,yönetici denilen liyakatsiz tayfanın basiretsizliğidir.
MEVLÜT
15.05.2019 14:50
Bence olmaması iyi olmuş .bu zamana kadar hep araç ürettik de ne oldu ?hep bizler ürettik parayı yabancılar kaptıı taseron fason üretimden köle gibi yıllarca araç ürettik onlar büyüdü bizler a skeri ücretin bir tık üstü aç aç çalıştık yıllarca onlara çalıştık .. patates ekelim artık hiç olmazsa 10 tl ye aç yatmayız işçiler olarak bu tarım topraklarımıza geri kazanalım ..
Gercekci
15.05.2019 13:39
Bence cok iyi olmus fabrika sakarya ya olan gocu arttiriyo her yer ev oldu sehrin kalabaliklasmasi guzelligini ve emniyetini bozdu hastanelerde yer bulamaz olduk dogumevinde tek odada 6 7 kisi yatardik bizede yazik artik sakarya kuculmeli
Rappers
15.05.2019 13:26
Çünkü bizim vekillerimiz kaybolan saatinin peşinde , gözleri arabasının üzerinde (cizilmesin) diğer vekilimiz ise istanbulu kurtarma peşinde diğerleride çiçek ihalesi vs... Toyota bile bizim şehrimize büyük gömlek çok güzel bi yatırım olacakmış yazık olmuş..
Online Ziyaretçiler