Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Karasu'da 'belirsiz süreli sözleşme' şoku!

Karasu Belediyesi'nde şirkete bağlı olarak çalışan işçilere bugün kendilerine dağıtılan yeni sözleşmeleri görünce adeta şok oldular!

14:53   |   15.05.2019
Haber Resmi

Karasu Belediyesi'ne bağlı Karasu Karsaş İnş. San. Tic. A.Ş. bünyesinde çalışan işçilere bugün saat 17:00'ye kadar imzalamaları için yeni sözleşmeleri verildi. Ancak yeni sözleşmedeki bazı maddeler ve sözleşmenin türü işçileri adeta şok etti.


"Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi" olarak isimlendirilen yeni sözleşmede işçinin çalışma süresinin herhangi bir garantisi bulunmuyor.


Öte yandan yeni sözleşmede işçiler aleyhine çok fazla madde olduğu belirtiliyor. İşverenin yani Karasu Belediyesi'nin bu statüde çalışan işçileri dilerse hafta tatili ile ulusal bayram ve tatil günlerinde de çalışmayı peşinen kabul eder hükmünün de yer aldığı maddeyi de sözleşmeye dahil ettiği görüldü. 


Sözleşmeye göre Karasu Belediyesi yani işveren dilerse bu statüdeki işçilere hiç tatil yaptırmadan çalıştırabilecek!


Daha önce de AK Partili bir belediye olan Karasu Belediyesi yeni dönemde de AK Partili başkan tarafından yönetiliyor. Ancak İşçilere dayatılan bu sözleşmenin, işçiler tarafından hoş karşılanmadığı konuşuluyor.
Pek çok özlük haklarının neredeyse hiçe sayılması işçileri kara kara düşündürürken yetkililerden bu konuda daha açıklayıcı bilgi vermesi ve işçilerin haklarının koruması isteniyor.

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 108569 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3378 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Yeter
15.05.2019 19:25
Evet biz şu an şok olduk. haber sitenizin bir haberi kulaktan dolma bilgilerle halka yansittigini tam olarak anladigimiz icin...Belirsiz sureli is sozlesmesi nedir keske bir ogrenseydiniz.yazik sadece insanlari kiskirtma derdindesiniz
CAN KARATAY
15.05.2019 16:40
SİZ Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinin ne demek olduğunu araştırın da öyle haber yapın. Belirsiz süreli demek daimi demektir.Tüm hakedişleri kapsayan bir sözleşmedir. İşçi için iyi bir şey yani. Anlatabildim mi????
bytekin®
15.05.2019 16:10
Bu sözleşme işe iade hakkı, güvence tazminatı, ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı gibi hakları sağlayan tek iş sözleşmesi olarak karşımıza çıkar ve belirli süreli iş sözleşmelerinde sağlanmayan hakları verebilmektedir. Mesela belirli süreli iş sözleşmeleri ile çalışmakta olan bir çalışan iş güvencesi faydalarından yararlanamazken belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan kişiler bu hükümlerden yararlanabilme hakkına sahiptir. Buna bağlı olarak belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan kişi örnek olarak sözleşmesinin sona ermesi durumunda kıdem tazminatı hakkına sahip olamazken belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan kişi için bu hak kanunen doğmuş olur.Hukuki niteliği kapsamında daha çok işçinin lehine olduğunu söylememiz mümkündür!
Sakaryalı
15.05.2019 15:41
Karasu belediye başkanı sayın İshak sarı'yı canı gönülden tebrik ediyorum buldukları halk dilinde torpil dayatması ile kendilerini belediyeye ataya yetim hakkı yiyen herkesi adalete davet ediyor Allah büyüktür o belediyeden yiyen herkesi sonu geliyor
Küçük boğaz
15.05.2019 15:41
İshak başkan sana helal olsun. Sonuna kadar devam bunlara. Taki çekip gidene kadar. Yeter Karasuya sülük gibi yapıştıkları.
fikret
15.05.2019 15:37
sizde fikret gibin yapın abi. işe gelmeden maaş bide sendika başkanı olun ohhhhh.sendika başkanız nerde ne iş yapar hayret bişi yavv.
Zafer
15.05.2019 15:29
Belirsiz süreli iş sözleşmesi 'kadro" demektir. Kıdem tazminatı, yıllık izin hakkı vb. Tüm hakların işçiye verilmesidir. İş kanunda çalışanın lehine bir sözleşmedir. Neden şok oldunuz ki ? Belirli süreli sözleşme yapılması sıkıntı olur. Medyabar bu nasıl haber?
Online Ziyaretçiler