Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

45 meslekte erken emeklilik hakkı var!

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı mesleklere ilişkin olarak erken emeklilik sağlayacak olan yıpranma hakkını devreye aldı.

12:36   |   14.06.2019
Haber Resmi
SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını 45'e çıkardı. Artık röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar, ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanıp erken emekli olabilecek. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, kamuoyunda "yıpranma hakkı" olarak ifade edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin önemli bir adım daha atıldı.
 
Sabah Gazetesi'nin haberine göre, kamuoyunda "yıpranma hakkı" olarak ifade edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin önemli bir adım daha atıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu yıpranma payına açıklık getirmek için bir genelge yayınladı.
 
Buna göre, artık röntgen teknisyenleri, ağız-diş radyoloji uzmanları, infaz ve koruma baş memuru, ceza infaz kurumu müdürü, ihtiyat pilotları da yıpranma hakkından yararlanacak.
 
43 YAŞINDA EMEKLİ
Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55'ten 50'ye indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor. Geçen yıl kararname ile ceza ve infaz kurumu personeli ve sağlık çalışanlarına da yıpranma hakkı tanındı.
 
Cezaevlerinde çalışanlara verilen 90 günlük yıpranma hakkından cezaevi müdürü, infaz ve koruma baş memuru, hükümlü-tutuklularla irtibat içindeki diğer görevliler de yararlanacak. Yıpranma hakkı bu kapsamdaki personel için Ağustos 2017'den sonraki çalışmaları için uygulanacak. SGK genelgesine göre emekli aylığı alanlar dışındaki "ihtiyat pilotları" da yıpranma hakkından yararlanacak.
 
Yıpranma hakkı bu kapsamdaki personel için Ağustos 2017'den sonraki çalışmaları için uygulanacak. SGK genelgesine göre emekli aylığı alanlar dışındaki "ihtiyat pilotları" da yıpranma hakkından yararlanacak. Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların yer aldığı 45 meslek grubu yararlanıyor.
 
Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların yer aldığı 45 meslek grubu yararlanıyor.
 
MADENDE 180 GÜNLÜK SÜRE
Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı veriliyor. Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor.
 
İŞTE YIPRANMA PAYLARI
*Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90-180 gün
*Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün
*TSK'da görevli subay, yedek subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler 90 gün
*Emniyet ve MİT mensupları 90 gün
*Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün
*Radyoaktif ve doğal, yapay radyoaktif maddeler 90 gün
*Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün
*Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60-90 gün
*Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün
*Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün
Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Ekonomi

Medyabar.com bugun 26082 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 9082 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
OKU-YORUM
20.06.2019 08:48
BANA KALIRSA MESLEK AYRIMI YAPMAKSIZIN TÜM KADINLAR İÇİN ZORUNLU EMEKLİLİK YAŞI 45 OLMALI.
Emekçi
15.06.2019 17:52
Üst yazan işlerin yıpranma payı azdır asıl işçi el işinde ırgat gibi çalışdiriyorlar mavi yaka beyaz yaka dan bahzetmiyorum adamın ilikleri bitiyor örnek Toyota,boşhoki,tkg çalışanda ne diz ne bel ne boyun 30 veya 35 ne gelmeden pert hastane hastane dolaş
Hamdi Bozkaya
15.06.2019 14:59
Okul öncesi ve sınıf öğretmenliğinin de bu listeye eklenmesi gerekir 55 yaş bile fazla bu işler için 60 küsur yaşında ilkokul-anasınıfı öğretmeni olmaz
Online Ziyaretçiler