Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sakarya'nın da adı geçiyordu Fabrikayı Türkiye'de kuracak

Handelsblatt gazetesi, Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW) yeni üretim tesisini muhtemelen Türkiye'de kuracağını öne sürdü.

22:47   |   24.06.2019
Haber Resmi

Hakan Turhan'ın haberi

MEDYABAR.COM:  Almanya'nın Handelsblatt gazetesi, Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW) yeni üretim tesisini muhtemelen Türkiye'de kuracağını öne sürdü. Haberde, VW yönetiminin Türkiye'yi tercih ettiği ancak kesin kararın henüz verilmediği vurgulandı. Volkswagen'in ülkemizde fabrika kuracağı iller arasında Sakarya'nın da adı geçiyordu

Habere göre, Türkiye'nin tercih edilmesinin nedenleri arasında finansman bulunuyor. Handelsblatt'ın konuyu yakından takip eden çevrelere dayandırdığı bilgilere göre, yeni fabrikanın kurulması için Türk hükümetinin "üç basamaklı" milyonlarca euroluk teşvik verececeği iddia edildi. Böylelikle de yaklaşık 1 milyar 300 milyon euro tutarındaki yatırımın bir bölümünün karşılanacağı belirtildi.

Bulgaristan diğer seçenenek

Haberde, Türkiye'nin bu teşvik sayesinde VW'nin diğer seçenekleri arasında bulunan Bulgaristan ile rekabet gücünü arttırdığına, fakat iki ülke yetkilileri ile de müzakerelerin sürdüğüne dikkat çekildi. VW'nin üst düzey bir yöneticisi Handelsblatt'a yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği üyesi olması ve belirli bir hukuki güvencenin bulunması" nedeniyle Bulgaristan'ın da cazip olduğunu ifade etti.

Türkiye'deki ücretlerin Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olması da VW'nin seçiminde etkili. Ayrıca Türkiye'nin önemli bir pazar olmasının da VW yönetiminin kararında etkili olması bekleniyor. Handelsblatt'ın haberinde, "Passat modeli otomobillerin birçok resmi kurumda makam aracı olarak kullanmasının" da VW açısından cazip olduğuna işaret ediliyor.

Siyasi çekinceler

Haberde, siyasi nedenlerle Türkiye'nin tercih edilmeme ihtimaline de yer verildi. Gazetenin edindiği bilgilere göre, nihai kararın VW yönetimi ve Denetleme Kurulu tarafından önümüzdeki haftalarda verilmesi bekleniyor.


"Somut müzakereler yapıldı"

Frankfurter Allgemeine Zeitung'da hafta sonunda yer alan haberde de, Türkiye'nin VW'nin yeni üretim tesisler açısından cazip bir üretim yeri olduğu belirtilmişti. Gazeteye açıklama yapan VW sözcüsü, Türkiye'de "somut müzakereler" yürütüldüğünü ve "en üst düzeyde görüşmeler" yapıldığını söylemişti. Sözcü de, nihai kararın henüz verilmediğini vurgulamıştı. Haberde, VW'nun CEO'su Herbert Diess'in geçen Çarşamba günü Türkiye'de görüşmelerde bulunduğu belirtilmişti.


DW,rtr/JD,GA

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 27244 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 10022 kere okundu
YORUMLAR 10 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
kerim
25.06.2019 13:08
adamlardaki rahatlığa bak oturarak çalışıyor, toyotada olsaydı köle gibi çalışırlardı.
Sakar Babba
25.06.2019 11:24
Karasu da deniz seviyesinin altında işe yaramaz araziye gelir mi adamlar? Toyota nın arazisi gibi ana arterlere ve işgücüne yakın stratejik konumda bir yer gösteremezseniz avucunuzu yalarsınız. Sakarya da hiçbir şey olmamışsa bile kesinlikle bir şeyler oldu. Bu fırsat kaçmıştır maalesef.
Sakaryalı
25.06.2019 09:19
Volkswagen'e şehrimizde bölük pörçük arazi gösterilmiş olduğundan,burayı düşünmedikleri ortaya çıktı zaten,çok büyük ihtimalle bu yatırım İzmir'e yapılacak.Bizim Basiretsiz ve liyakatsiz yöneticilerimiz yine birşeyi becerememiştir.Koca Sakarya'da bu yatırım için arazi bulunamamıştır.
SAKARYALI
25.06.2019 08:59
İzmir'den 250 dönüm yer alan firma ne diye Sakarya'ya gelsin hazine yerlerini akrabalarına peşkeş çeken yetkililer bu tür firmalara yer tahsis etse olurdu ama olmaz çünkü bizim yetkililer aç önce gözleri doyacak ondan sonra karınları doyar...
Abhaz
25.06.2019 08:48
Recep Uncuoğlu'na söyleyin resmi törenler de resimlere çıkmakla olmuyor başka ne işe yarıyor Sakarya adına merak ediyorum. Aşağıda ki arkadaşın yazısına katılıyorum biz de beyin var ama ne bunu başaracak irade , istek var ne de lobi var. Bizim siyasetcilerimizin tek düşündüğü şey var o da cebinin dolması.
Gel beriye gel beri
25.06.2019 08:41
Fabrikayı izmire kuruyorlar Opel'in izmirdeki fabrikasını satın aldılar siz hala uyuyun
Sakaryali
25.06.2019 07:13
Eski satso başkanı aklıma geldi. Üç beş günde bir bu tür haberler çıkardi.
Sakaryali
25.06.2019 02:30
Ferizlite bekleriz burada işçi maaşları çok düşük kar yapma oranı çok yüksek :)
Samet
25.06.2019 01:50
Porche Avrupa ceo ?su bir istanbul misafirliginde ?Vergileriniz biraz ılımlı olsaydı Şuan dünyanın en etkili 4x4 ?ünü (cayenne) Sakarya şehrinizde üretiryorduk ? demişti . Umarım Wv olur .
Eski satso
25.06.2019 01:45
Bizim satso başkanlarımız , satso başkanımız bu durum hakkında hazır olmalı ve yarın sakarya lafı gectiginde yer , mekan , arsa Dosyaları sayfa sayfa önlerine koymalı . Biz sakaryalılar olarak bir otomasyon beynine sahibiz . Montaj zaten Kaliteli durumda . İstihdam ı getirin , biz hertürlü üstesinden geliriz . Satso
Online Ziyaretçiler