Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Kanserden değil geç kalmaktan korkun!

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisinde tedavi olarak sağlığına kavuşan Gazeteci Fatma Onay Sak, hastalık döneminde yaşadıklarını anlattı. Sak "Kanserin tedavisi var, yeter ki geç kalınmamış olsun" dedi.

14:40   |   09.07.2019
Haber Resmi
Haber Resmi
  1. Haber Resmi
  2. Haber Resmi

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, meme kanseri tedavisi görerek kanseri yenen gazeteci Fatma Onay Sak'ı evinde ziyaret etti. Öğütlü, kanser vakalarında erken teşhisin önemine değinen Öğütlü "Sağlık Bakanlığımız kanserle mücadelede erken teşhis ve tedavi olanaklarını vatandaşımızın önüne sermiş durumda. Bu çok önemli bir hareket, çünkü kanser erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalık. KETEM'lerde, sağlık tesislerimizde, aile sağlığı merkezlerimizde ücretsiz kanser taramaları yapılıyor. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntem. Sizde gerek hekimlerimize güveniniz, gerekse mücadele ve azminizle kanseri yenmeyi başardınız. Sağlıklı ve sıhhatli uzun ömürler diliyoruz." diye konuştu.


Evli ve bir çocuk annesi Fatma Onay Sak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hastalığın teşhis edildiği andan, tedavi sürecinin bitimine dek güler yüzüyle yardımcı olan tüm hekim ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Sak, hastalığını ilk duyduğunda herkes gibi büyük bir şok yaşadığını ancak inancı gereği her durumun yaratıcının bir sınavı olduğunu düşünerek asla moralini bozmayarak hastalığı kabul ettiğini ifade etti. Sak "Annem de göğüs kanseri olmuştu. Bu yüzden potansiyel olduğumu biliyordum. Ama tabi insan başına gelince şok oluyor. Ben bu şoku çabuk atlattım. Sinsi bir hastalık, ben üçüncü evrede fark edebildim. Her şey gibi bu da Allah'tan geldi dedim ve bir doktor kızı olarak kendimi hekimlerimize emanet ettim. 'Derdi veren, dermanını da verir' diyerek moralimi hep yüksek tuttum. Moral ve motivasyonumun yüksek olmasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi doktor ve sağlık çalışanlarının payı büyük. Öylesine güzel, öylesine yoğun bir ilgileri var ki gerçekten onlara ne kadar teşekkür etsem azdır." dedi. 


Tedavi sürecini tamamladığını ve 6 ayda bir kontrol sürecinin devam ettiğini kaydeden Fatma Onay Sak, kanserin geç kalınmadığı sürece tedavisi olan bir hastalık olduğunu ifade ederek, ülkemizde kanserle mücadele için Sağlık Bakanlığının başlattığı çalışmalara herkesin destek olması gerektiğini dile getirdi. 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Kadın-Sağlık

Medyabar.com bugun 72061 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 3206 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Alperen YAVUZ
21.07.2019 17:47
Evet erken teşhis hayat kurtarıyor. Ancak etkin tedavi sağlanabilirse... Prostat kanseri olup başka organlara metastazları ve aktif kanaması bulunan hastamdan istenen MR tetkiki için Ocak ayına kadar randevu alamadık.
vatandaş
11.07.2019 10:48
ne acıdır ki hastamızın 3 ay içersinde pankreas kanseri OLMA ihtimalinin var olduğuğunu söyleyen dr lar MR için 3 ay sonrasına randevu alabiliyoruz EVET ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR hadi bakalım sağlık edebiyatına devam
Alper
10.07.2019 01:17
Erken teşhis hayat kurtarır aynen katılıyorum... Ancak sayın sağlık müdürü mobinge maruz kalmak neticesinde oluşan streste kanseri ve bilimum hastalıkları da tetikler bununda göz ardı etmemek lazım.....
Port
09.07.2019 22:06
Il sağlık müdürünü yenikent başhekimi yapın.cok çalışkan biri.
Online Ziyaretçiler