Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

SAÜ'lü akademisyen İnat'tan S-400 açıklaması

SAÜ öğretim üyesi, SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat; Türkiye'ye gönderilmeye başlanan S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı ile ilgili açıklamalarda bulundu

16:10   |   12.07.2019
Haber Resmi

Sabah saatlerinde Rusya'dan kalkarak Ankara'daki askeri Mürted Havaalanı'na iniş yapan An-124 tipi kargo uçaklarının S-400 teslimatının sürdüğü sırada Rusya'dan konuyla ilgili Rusya Askeri - Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) tarafından yapılan ilk açıklamada, S-400'lerin teslimatının resmen başladığı ifade edilerek, "FSVTS, S-400 sisteminin Türkiye'ye teslimatının başladığını doğrulamaktadır. Teslimatlar tarafların üstünde mutabık kaldığı tarihlerde gerçekleştirilecektir" denilmişti. 


SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat, Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) düzenlenen katıldığı program öncesinde S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. S-400'lerin teslimatının beklenen bir gelişme olduğunu ve aksinin de düşünülemeyeceğini vurgulayan İnat, hava savunma sistemlerinin Türkiye tarafından teslim alınmış olmasının Türkiye'nin egemenliğini ispatlamış bir ülke olduğu anlamına geldiğini söyledi. 


Türkiye, S-400'leri teslim alarak egemenliğini ispatladı 
Dışarıdan ve içeriden gelen baskılara rağmen S-400'lerin Türkiye'ye teslim edilmiş olmasını değerlendiren İnat, Türkiye'nin kendi çıkarları ve güvenliği açısından gerekli olan şeyi yapmış olduğunu ifade etti. Prof. Dr. İnat, "S-400'ler teslim edildi, zaten beklenen bir gelişmeydi aksi de düşünülemezdi aslında. Çünkü Türkiye, kendi savunma ihtiyaçları doğrultusunda bu füze sistemlerini almak için uzun zaman önce teşebbüste bulunmuştu. Daha önce Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'den benzer teşebbüslerde bulunmuştu ama bunlar başarılı olmamış, sonuca ermemişti. O yüzden Türkiye bu savunma ihtiyacını gidermek için S-400'ler konusunda Rusya ile gerekli girişimleri yaptı. Ve bunun anlaşması yapıldı, ödemesi yapıldı belli bir kısmının ve S-400'ler dışarıdan ve içeriden gelen baskılara rağmen Türkiye'ye teslim edildi. Bundan sonra Türkiye'de konuşlandırılacak, Türkiye'nin ihtiyaçları nerede gerekliyse orada konuşlandırılacak. Bu S-400'lerin teslim edilmiş olması ne anlama geliyor dersek; her şeyden önce Türkiye'nin egemen bir ülke olduğunu ispatlamış oldu, S-400'lerin teslim edilmiş olması. Zira bu konuda dışarıdan gelen baskılar, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde ki bazı kesimlerden çünkü Amerika Birleşik Devletleri'nde en son G-20 Zirvesi'nden de bildiğimiz gibi aslında Amerika'nın başkanı o kesimlerle hem fikir değil, orada Türkiye'nin bu konuda ki haklılığını teyit etti, Türkiye'ye haksızlık yapıldığını kendisi ikrar etti. Amerika Birleşik Devletleri'nde ki o bahsettiğim bazı kesimlerden gelen baskılara rağmen S-400'lerin Türkiye tarafından teslim alınmış olması Türkiye'nin egemenliğinin tescil edilmiş olması anlamına geliyor. Bu baskılara rağmen Türkiye kendi çıkarları ve güvenliği açısından gerekli olan şeyi yapmış oldu" dedi. 


Türkiye aynı yolunda devam edecek 
Türkiye'nin S-400'leri alarak egemenliğini kanıtladığını ve bundan sonra ki süreçte de aynı yolda devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Kemal İnat, "Bundan sonraki süreç nasıl olur diye bakarsak, Amerika Birleşik Devletleri Başkanının bu konuda ki açıklaması, Türkiye'ye yönelebilecek olan baskıyı hafifletmiş oldu. Bu konuda Türkiye'ye bu meseleyi bahane ederek Türkiye'ye yüklenmek isteyen kesimlerin eli zayıflamış oldu her şeyden önce. Ama bu onların vazgeçeceği anlamına gelir mi, elbette ki gelmeyecek. Onların niyetleri bugünlerde 15 Temmuz'un 3'üncü yıldönümü ile ilgili toplantılar düzenleniyor, 15 Temmuz ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ki bağlantıyı da kurarsak, düşünürsek ABD'de ki bu bahsettiğimiz S-400'ler konusunda bunu krize dönüştürüp, Türkiye'yi zora sokmak isteyen kesimlerin aynı kesimler olduğu yani 15 Temmuz'un arkasında ki kesimler olduğunu ve hedeflerinin de Türkiye'de ki iktidara yönelik saldırı olduğunu; iktidarı zayıflatmak ve mümkünse ortadan kaldırmak, değiştirmek olduğunu düşünürsek bu hedeflerinden vazgeçmeyecekler. S-400'ler konusunda problematize etmeye devam edecekler, bu konuda Türkiye'ye baskı yapmaya devam edecekler. Maalesef içeride de ortaklar bulacaklar kendilerine, içeride de birileri bu meselenin krize dönüşmesini ve Türkiye'nin bu meseleden dolayı zarar görmesini arzu ediyor. Ama Türkiye aynı yolunda devam edecektir. Yani nasıl S-400'leri alarak egemenliğini kanıtlamışsa bundan sonra da aynı yolda devam edecektir" diye konuştu. 

Medyabar Youtube Kanalı

Kategori : Güncel

Medyabar.com bugun 68597 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2191 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
İsmail
13.07.2019 19:58
Mert Korkmaz kardeşim sen google de fazla takılmışsın. Böyle ciddi projerin içeriği google düşmüşse vay aldığımız sisteme. Sistem yazılımı tamamen Ruslara ait, Kodlama disteminide onlar kuruyor. ABD nin sıkıntısıda kendi tanıma sistemlerinide bu savunma sistemine tanıldığına bilgilerinin Rus yetkililerinin eline geçmesi durumudur. Bu sisteme Ruslar uzaktanda müdahale imkanına sahiptir. Mert kardeşim bu anlattıklsrımı anlamak için zeka zekanında olması için akıl lazım, ama malesef bu yandaş medya başta ATV sizde akıl bırakmadı, o olmayıncada zeka sorun tabii. Biraz yandaş medayaya ara verin ben size bu savunma sistemlerinin detayını sizin anlayacağınız seviyede snlatacağım söz.
İsmail
13.07.2019 19:41
Kurka Bey, siz onlar yapamadı biz yapacağız diye geldiniz. Umuttunuz. O zamanlar 9 yaşında bir çocuktuk onların yaptıklarını değerlendirme millete aittir, ama biz şimdi sizi değerlendiriyoruz. Siz onların yaptığı Tank Fabrikasını, Şeker fabrikalarını, Telekomu, bankaları, egedeki 18 adayı, demir çelik fabrikalarını, enerji santrallerini yabancılara sattınız. Tübitakı fetöyle bitirdiniz. Şimdide yabancı güclere para verebilmek için proje üretiyorsunuz. Şu anda Ülkeyi siz yönetiyorsunuz tabiiki size hesap soracağız. Anlaşılan siz İstanbuldan ders almamışsınız. Bu ATV kafasıyla yakında daha büyük dersi alırsınız vesselam.
Kurka
13.07.2019 18:49
Ismail bey konusmanizda hakli yanlariniz var hakli elestirinizde var.ama 16 sene kelimesini kullanman hos degil.suanda siyaset yapiyorsun.yani akpyi elestiriyorsun.taraf olma ozaman.bu ulkede hic bir parti veya devlet buyukleri yapamamistir de olsun bitsin.sen karalama yapiyorsun suanda tek bir partiye.ondan once nerdeydin ismail bey.
İsmail
13.07.2019 03:12
Sayın Kurka Bey, Yorumum çok net ve açık. Savunma sistemlerimizin yerli olmasından bahsediyoruz. Sistem kendine aitse savunmanı yapabilirsin. Sratejinde düşman gördüğünden silah alıyorsun o silahlarmı senin çoluk çocuğunu koruyacak. Senin Bilim adamların sana ait bir sistemle füze üretmeli. 16 senedir nerdesiniz. Bir Kuzey Kore, bir İran bile olamadık. Siz var olanı bile Katarlılara vrrdiniz. Yok Ruslardan füze alarak para verelim, olmadı ABD kızmasın onlardanda bir şey alalım kafasıyla giderseniz ben değilde siz ilerde hangi ülkede yaşayacağınızı düşünün. Anladın sen onu KURKA kadeşim ;)
send işçi
12.07.2019 23:55
papaz olayına dönmesinde. arkasındayız reisin
Kurka
12.07.2019 22:28
Ismail bey yapilan alinan hersey guzeldir.elestiri yapicagina tesekkur et.hepimizin colugumuzun cocugumuzun can guvenligi ve vatan guvenligi icin devlet buyuklerimiz uygun gormus.kendilerine tesekkur ederiz.sen hangi ulkede yasiyorsun.
İsmail
12.07.2019 21:24
Sayın Akademisyen kardeşim Egemenlik NATO Üyesi olupta düşman safı gördüğün bir ülkeden Savunma füzesi almakla veya Dost gördüğün fakat seni yıkmak isteyen sözde dost ülkeden füze almakla ıspatlanmaz. O füzelerin tüm yazılımları adamların elinde, istemezlerse ateşleyemezsin bile. Sen kendi füzeni, yazılımını yapamıyorsan, kendi yazılımını yapamıyorsan hangi egemenlikten bahsediyorsun. Ünüversitelerde siyasi laf ebeliği üreteceğinize bilim üretin kendi füzemizi üretin. Ona buna posta koyana para vermek için proje üretmeyin.
Online Ziyaretçiler