05 Aralık 2016 Pazartesi
IMKB 100 : 73.391 %(1,20)
Dolar : 3,5219 TL
Euro : 3,7585 TL
08 Ağustos 2012 Çarşamba Saat: 14:26

Nida Su kapılarını basına açtı

Son dönemde yaşanan damacana su kriziyle ilgili Nida Su Sapanca'da bulunan üretim tesislerinin kapılarını basına açtı.


Sağlık Bakanlığının geçen hafta açıkladığı Damacana su raporunda yer alan Sakarya'daki 6 su fabrikası arasında yer alan su fabrikası yetkilileri ilk analizlerin aceleye geldiğini belirterek '14 ülkeye su ihracaatı yapıyoruz, ancak ortada böyle bir olay var'diyerek bakanlığın açıklamasına tepki gösterdiler
Sağlık Bakanlığının açıkladığı listede yer alan Sapanca ilçesinde bulunan 2009'dan bu yana sektörde bulunan 50 kişinin çalıştığı 14 ülkeye ihracat yapan Nida Su Fabrikası Sağlık bakanlığının açıklamasının kendilerini şoke ettiğini söyledi.

Sapanca üretim tesislerinde milyonlarca kişiye ulaştığı belirtilen suda güven sorunu yaşanmadığı söyleyen Nida Su Laboratuarında suyu basının karşısında test eden Kalite Güvenci Müdürü Tuğba Çoban; bakanlığın açıkladığı analiz sonuçlarının acele geldiği görüşünde.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Çoban şunları söyledi.

" Burada suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerini gerçekleştiriyorum. Kimyasal ve fiziksel analizlere baktığımız zaman suyun bulanıklık, PH, iletkenlik değerleri ve suyun sertliği, mikrobiyolojik analizlerde ise toplam bakteriler bununla birlikte koliform grup bakteriler ile E coliform grup bakterilerin analizlerini yapıyorum. Bir de her ay iki defa olmak üzere yine ilçe sağlık yetkilileri gelip buradan numune alıyorlar. Alınan numuneler benim yaptığım parametrelere ek olarak test ediliyor. Benim burada yaptığım analizler ve gönderdiğim numunelerden alınan sonuçlar hep paralellik göstermekte. Son damacana olaylarında hiç istemediğimiz, çok şaşırtıcı durumlarla karşılaştık. Pazartesi günki numunemizin de temiz çıkacağına eminim. İlk analizler biraz aceleye geldi, çok yoğunluk oldu. Karıştırılabilir, çok dikkat edilmemiş olabilir çünkü orada çalışanlarda yoğun bir şekilde çalıştılar. İkinci analiz sonuçlarında daha titiz olacaklarına, dikkatli davranacaklarını düşünüyorum ve hakkımız neyse o çıkacaktır."

Nida Su Genel Müdür Yardımcısı Mihriban Muradova; " Sapanca'dan Japonya'ya su ihracatı yaptıklarını belirüterek" Suların kalite ve değerleriyle ilgili bir problem yoktur. Değerlendirme süreci çok hızlı yaşanmıştır. Bizler Japonya'ya bile su ihraç ediyoruz, onlar bu konuda dünyadaki en hassas ülke olmasına rağmen Japonlar suyumuzu test ettiklerinde 'işte aradığımız su budur' demişlerdir. " dedi.

Sularını dünyanın birçok ülkesine ihraç ettiklerini söyleyen Nida
Su Satın alma ve ihracat Müdürü Mehmet İlkay ise; "Nida Su olarak 14 ülkeye ihracat yapıyoruz. Sevkiyatlarımız hâlâ devam ediyor. Dün dört konteyner yola çıktı. Bugün de Mısır'a konteyner yollayacağız. Suyumuzun kalitesinde bir problem yoktur. Suyumuz güvenle içilebilecek durumdadır." dedi.Yayına Veren: Editör

Medyabar.com bugun 76433 kez ziyaret edildi. Bu haber ise 2770 kere okundu
UYARI: Kullanıcıların sitede beyan edeceği her türlü fikir ve düşünce tamamen kendi kişisel görüşüdür ve sadece kendisini bağlar. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişinin görüşleridir ve yorum yapan kişi yasal sorumludur. Medyabar Multi medya haber hizmetleri yapılan yorumlardan yasal sorumlu değildir. Suç teşkil edecek, hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu habere yapılan yorumlar Yorum Yaz

Bu habere hiç yorum yapılmamış.
SON YORUMLAR
Online Ziyaretçiler