Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Fındığın faydaları!

11.09.2018 20:16

Kalp, kas ve kemik sağlığı gibi saymakla bitmeyecek faydaları bilinir. İhraç ürünü olmasıyla da millidir, değerlidir aslında. Ancak, her nedense stratejik ürün olarak kabul görmez.

Son 10 yılda fındığın Türkiye'ye 20 milyar 221 milyon dolar döviz sağladığını biliyor muydunuz? Üstelik, ithal girdi gerektirmeyen bir ihracat kalemi olarak, net döviz sağlıyor.

İç piyasa açısından tam anlamıyla 'Can Suyu' niteliğindeki fındık, 400 binin üzerinde üretici aile için doğrudan gelir kapısı olmakla beraber, doğrudan ya da dolaylı en az 5 milyon insana dokunuyor.

Her şey iyi güzel de, üretici ne kazanıyor?

Her yıl rekolte aşağı, rekolte yukarı, bir bakmışsın aynı son. Fındık fiyatı yerlerde.  Marketlerde iç fındığın 70 liranın üzerinde satıldığına bakmayın. Üretici kaça satıyor, önemli olan o.

Çünkü; Fındık iç piyasaya can suyu olacaksa, üreticinin kazancı önemli.

İşçilik, gübre, nakliye vs. artışlarında Maşallah hiçbir problem yaşanmıyor. Onlar muntazam şekilde katlanarak geliyor. Tek problem var, üretici fındığını kaça satacağını bilmiyor.

Son fiyat duruma bakıldığında; Geçen yıla oranla ve rekoltenin düşük olmasına rağmen, serbest piyasada fiyatın beklentinin altında seyrettiği görülüyor. Bir başka değişle fındık fiyatı şu an maliyetiyle kafa kafaya gidiyor.

Sakarya'da fındık alımı kilogramı 12 ila 13 TL arasında gerçekleşiyor. Maliyet olarak gösterilen rakam da bu zaten.

Fiyatların yükseleceği, TMO'nun en az 15 TL'den kapıyı açması gerektiği gibi ifadeler malum. Artan maliyetler ve düşük rekolte üzerine fındık fiyatının en az 18 TL olması gerektiği yönünde görüşler de basına yansıyor.

Üreticinin bekleme gücü var mı? Sorun burada.

TMO neyi bekliyor, bu saatten sonra fiyat açıklar mı, açıklarsa geçen yıl olduğu gibi fiyat artışına fren mi yaptırır, katkı mı sağlar? bunlar muamma.

Bu işe kalıcı bir çözüm şart.

MHP'nin fındığı gündemde tutma çabası, AK Parti'den son 16 yıldır duymaya alışık olmadığımız biçimde üst düzeyden gelen beyanlar olumlu ve umut vericidir.

Bir Fındık Kurulu ya da FİSKOBİRLİK tarzı yeni bir yapılanma olabilir mi kafa yormak, çözüm bulmak lazım. Fındıkta tekel olmaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Medyabar.com bugun 139065 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 759 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler