Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Bir siyasetçi parayı neden yerin altına gömer?

18.10.2018 12:41

 

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) geçtiğimiz hafta bir toplantı düzenleyerek son 9,5 yılda hayata geçirilen yatırımlar hakkında bilgiler verdi.
SASKİ 9,5 yılda tam 1,3 Milyar TL'yi tabiri caizse "yerin altına gömdü."


Köşe yazılarımda sıklıkla bu konuyu dile getiriyorum.
Bir belediye başkanı aynı zamanda bir siyasetçi olduğu için, görünmeyen ama kalıcı çözümler sunan yatırımlara her zaman temkinli yaklaşır diye.
Büyükşehir Belediyesi de işte bu riski alarak şehirde hizmet veriyor.


2009 yılında göreve başlayan Zeki Toçoğlu, altyapıya yaptığı ciddi yatırımla aslında büyükte bir risk aldı.
Zira gözükmeyen, vatandaşın ilk etapta temas etmediği, insanların açıkçası çok ilgisiz kaldığı bir alan altyapı.


60-70  yıldır kanalizasyonlarını göle, denize,  nehirlere deşarj eden bir şehrin insanları olarak maalesef bu makus talihe alışmış gibi görünüyoruz.
Dolayısıyla da bunu değiştirmek için atılan büyük adımları yeterince idrak edemiyoruz.


*** *


SASKİ'nin bahsettiğim toplantısının açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu yaptı.


Toçoğlu, az evvelde sık sık dile getirdiğimi söylediğim risk konusunda: "Genelde yer altına yatırım yapılması riskli görülür. Çünkü altyapıya yapılan yatırım görülmez ve konuşulmaz" diyerek özetledi.


2009'da göreve başladığında önüne gelen SASKİ raporunun ardından zoru tercih ettiklerini belirten Toçoğlu, "Biz zoru tercih ettik. Vatandaşlarımız musluklarını açtığında suları temiz aksın, kanalizasyonda sıkıntı olmasın, yağmursuları sorun yaşatmasın diyerek altyapı konusuna el attık" diye özetledi durumu.


Toçoğlu ve ekibinin aldığı bu büyük risk, Sakarya'nın çok uzun vadeli sorununu çözmüş olacak.
Toçoğlu, ardından gelecek Büyükşehir Belediye Başkanını aslında çok büyük bir yük ve riskten de kurtarmış olacak.


Ben bu riskli ve popülizmden uzak altyapı yatırım anlayışını cidden destekliyorum.
Bu bir irade meselesidir ve bu tür iradeler kamuoyunun destekleri ile güçlenir.


*** *


Toçoğlu'nun ardından SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş konuştu.
Rüstem Keleş, üniversiteden hocamdı.  


Genel Müdür sıfatından öncesinden beri biliyorum kendisini. O dönem ne kadar mütavazi ise halen öyle. 
Ve emin olun Rüstem Hoca Sakarya için bir şans.


Sapanca Gölü konusunda verdiği mücadele emin olun çok ciddiydi. Herkesin cesaret edemeyeceği girişimleri yaptı Keleş.
Toplantıda altyapı yatırımları ile ilgili de detaylı açıklamalarda bulundu.
1999 yılında yerle bir olan Sakarya, maalesef deprem sonrasında sıfırdan altyapı inşa etme şansını kaçırmıştı.


Yapılan eksik ve o dönemin güç şartları altındaki acele çalışmalar, 10-15 yıl sonra yeni altyapı yatırımlarına ihtiyacın hasıl olduğunu gösterdi.
Bugün Erenler bölgesinde yüzde 70'lere varan su kaybı var. Yani eski isale hatlarından dolayı gölden gelen suyun sadece yüzde 30'u musluklara ulaşıyor.
Kalan yüzde 70 ise hatlardan sızıp gidiyor.


Bu konuya dikkat çeken Keleş, "Erenler 'in kayıp kaçak oranları yüzde 78'e kadar çıkmıştı. Adapazarı'nda yüzde 65, Serdivan'da ise yüzde 70'ti. Bugün bu oranı Erenler'de yüzde 40'a, Serdivan'da yüzde 30'a, Adapazarı'nda ise yüzde 40'a çektik" dedi Keleş.
Durumun ne kadar ciddi olduğunu görün.


3-5 yıl önce Sapanca Gölünün sularının çekilmesini, vasat bir korku gerilim filmini izler gibi adım adım ve büyük bir vehimle nasıl seyrettiğimizi gözlerinizin önüne getirin.
Göl kıyısında açığa çıkan topraklar ve suların 10 metre geriye gitmesi, gölün ortasındaki minare efsanesinin bile perdesini aralayacak kadar vahim durumdayken, SASKİ ciddi bir risk alarak; bu alandaki yatırımlarını hızlandırdı.
Sadece gölü korumak için 150 milyon TL'den fazla yatırım yapmış SASKİ.


Ayrıca bu kaliteli suyu kayıpsız ve temiz olarak iletmek için isale hatlarını yenilemiş.
Yeni ve son teknoloji arıtma suyu tesisleri inşa edilmiş.
HES ve İçme Suyu Barajları inşa etmiş.


İnşa edilen ilk HES, kendini yüzde 60 oranında amorti etmiş bile. 
İçme suyu arıtma tesisleri var bir de. Hatta Keleş bu konuda, "Türkiye'de 9 yılda 10 içme suyu arıtma tesisi yapan başka il yoktur" diyerek özetliyor durumu.


*** *


Ankara büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz aylarda şehirde yağmur suyu hattı inşasına başladığını geçtiğimiz haftalarda okumuştuk.
Türkiye'nin başkenti, ülkenin en büyük ikinci metropolü; yağmur suyu altyapısına daha yeni başlıyordu.


SASKİ ise 1954'te il olan, son 20 yılda büyüyen bir şehrin bu ve diğer alanlardaki ihtiyaçlarını yıllar önceden planlayıp yatırımlarını yapan bir idare konumundaydı.


Keleş, Erenler'de 7 metre derinlikte dev yağmuruyu hattı inşa ettiklerinden bahsederken, bir gazeteci olarak Büyükşehir Belediyesinin aldığı bu riski daha iyi hissettim.


*** *


Üzeri kapanacak, toprak altında kalacak dev yatırımlarla; şehrin geleceğini planlarken bunu insanlara kısa vadede gösteremeyecek olan bir siyasetçi profili çizen Zeki Toçoğlu, cidden şehir adına önemli adımlar attı.


Yeni bulvarlar-yollar, ulaşım toplulaştırması, şehre hüviyet kazandıran restorasyonlar ve meydanlar Toçoğlu döneminin anılacağı işler olacak. 
Bu işlerin en başında ise altyapı gelecek.


Toçoğlu döneminde kaç meydan, kaç yeni duble yol açıldı bir anda aklına gelmiyor insanın. Hatta otobüsler onun döneminde yaygınlaştı. Ve birçok önemli merkez yine onun döneminde hayata geçti. Ve elbette altyapı...


Ben Toçoğlu'nun bir dönem daha devam edeceğine inananlardanım. Elbette siyasette her an her şey değişebilir ama, AK Parti'nin Toçoğlu ile yola devam edeceğini düşünüyorum. 


Hatta bunun için, Toçoğlu'na geçtiğimiz yazımda yeni dönem projelerini açıklaması çağrısını yapmıştım.
Bu çağrımı bu vesile ile yineleyeyim.


Ve bir beklentimi ekleyeyim: "Üstyapı projelerinin daha da hızlandığı ve şehir kimliğinin tamamlayan projeler bekliyorum yeni dönem için"


 


Medyabar.com bugun 33735 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 5095 kere okundu
YORUMLAR 13 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
AH SİYASET AH
22.10.2018 08:28
sorunuzun tam cevabı cunki yeraltına yapılan hiç bir yatırımın fiyatını bell, edemezsiniz yeraltını acıp bakamayacagına gore hatta cicek peyzac işleride aynı 5 milyon cicek diktik 10 milyon diktik dersınız kurudu bir daha diktik kimse sayamayacagına gore bu yol acık nasılsa burdan gidersin rahat rahat soruna cevap oldumu bilmiyorum
SAKARYA
22.10.2018 08:26
Neden mi yerin altına yapar? İhale bedelleri böylesine şişirilmiş ihalelerde denetleyenler ve vatandaşlar bu kadar para ile ne yapılmış diye sorulamasın diye. Sadece tek örnekle açılayacağım. Moderen sanayi gibi küçücük bir alana 55 milyon TL ile altyapı çalışması yapıldı. Borular gümüşten imal edilse ancak o fiyata ihale edilebilirdi. Boşuna goygoy yapmaya gerek yok bence.
Can yaman
19.10.2018 11:54
Öncelikle Zeki baskan ile birlikte Saski nin içme suyu daire baskani seyit sakallioglunu da bir an once gorevni degistirsinler adam saskinin başkentini Ikamet ettigi yukari dereköy yapti . Butun yukari derekoyluleri saskiye doldurdu. Merkez belediye fen isleri müdürü taşkisigindan butun isciler taskisindan . Aynisi Saski icin de gecerli. Kutuplasma daha burdan basliyor
Hasan kaçar
19.10.2018 22:14

Hasan kaçar
19.10.2018 16:23

Ya siz bi onu biliyosunuz Seyit Sakallioglunun Düz Zabita Memuru olarak Memurata baslayip hiç zabita Üniformasi giymeden Saskiye Daira Baskani Oldgunu Kim biliyor. Fetö Asıl siyasi Ayagini Ortya cikarmak gerek.

Ahmet yamaç
19.10.2018 15:14

Kesinlikle katiliyorum Kamyon Şöföru Olarak İşe Başlayan Adamı su arizaya Amir Yaptilar. ADAM boru nedir bilmez sirf dereköylü diye İceriye Amir yaptilar.

Karasulu
19.10.2018 08:48
Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış, yağmur yağınca cıktı ortaya .saski müdürü makina mühendisi , makina mühendisinin alt yapı ile ne bağlantısı var .alt yapı işinı harita mühendisi yönetir .konulan alt yapı borularınin çapları yetersiz .ayrica altyapi siyasi bir risk degil .millet artık farkinda .önceden asfalt isteyen halk önce altyapı sonra asfalt diyor .asfalt kırılmasını kimse istemiyor .kaldiki bu il serdivandan ibaret değil !!!
karasu
19.10.2018 18:45

harita mühendisi alt yapıdan ne anlar Karasulu sen harita mühendisimisin yoksa makine mühendisliğinin ne olduğunu biliyormusun ..

Murt Duman
18.10.2018 15:45
Zeki başkana olan düşmanlığı anlyamıyorum arkadaşlar 2 parkla olmuyor diyorsunuz şehirdeki bataklıklar park oldu taşlıklar yol oldu su basan yollar en aza indi tek eksiği özellikle ilk zamanlar ulaşılmaz olmasıydı başkanın şuanda bu sıkıntıyı da görmiyorum eğer daha iyi bir adayları varsa o olsum tabi ama zeki başkanı ben beğeniyorum görünmez yatırım çok fazla
Gokhan
18.10.2018 15:00
10 sene alt yapı ya para dök 10dk lik yağmurda şehri sel götürsün. Burası büyükşehir başkan bunun farkına bir türlü varamadı. 2 park yapmakla sosyal olmuyor bu şehir. Ne konser ne ramazan etkinlikleri hiç-bir sey kalmadi şehirde. Ulasim araçları desen hala şehrin ulaşım patronları dolmuşlar. Kusura bakmasın ama zekı başkan a benden de oy yok.
ahmet dursun
18.10.2018 14:17
Safa, yapma Allah aşkına !!! Zeki Toçoğlunun bir dönem daha devam edecegine inananlardanım diyorsun. Yetmemiş gibi bir de yazının bazı bölümlerinde sanki Toçoğlu çok hizmet etmiş gibi anlatıp durmuşsun, kızma ama yalakalık yapmışsın. Sen hiç halkla oturup konuşmuyor musunuz? Çık sokağa Sakarya'da ve önüne gelen 100 kişiye Zeki Toçoğlu'nu sor. En fazla 3-5 kişi olumlu bahseder. Elbette az da olsa hizmetleri var ama o kadar olsun 10 seneye yakındır başkan bu adam. Maalesef başarısızdır, antipatiktir. Ben 2002 den beri Ak partiye her seçimde oy verdim. Genel, yerel, referandum. Zeki Toçoğlu aday olursa bu sefer vermem. Vallahi vermem. Çoğu insan da vermez. Hiç buralarda algı yapmaya çalışmayın çok hizmet yok bilmem ne.
Yuzarsif
18.10.2018 15:05

Aynen katılıyorum.. bir akpartili olarak zeki başkanı istemiyoruz.. yalakalıkla algı yapma... Ne asgari ücretli çalışanı istiyo nede vatandaş...

Oğuzhanoğlu
18.10.2018 12:53
Serdivan Arabacalanında yapılan yeni içme suyu şebekesi güzeldi.Bu çalışmalar takdir edilmelidir.Hem şu kaybı önlenmiş oldu hem de sağlıklı bir içme suyuna kavuşuldu
Online Ziyaretçiler