Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Bir de ters kelepçe yapsaydınız Tam olacaktı memur bey!

10.11.2018 02:12

'Bu basın arabası bakın'

Bir polis kontrolu sırasında yol kenarında seyreden araçların içerisindeki kişilere bakıp  arama yapılması için

arkadaşlarını uyaran genç polisin sözleri...
 Aracın önünde  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından basın mensuplarına verilen 'basın taşıt kartı ' olmasına rağmen durdurulup arama yapılması normal..

 Buraya kadar bir şey yok..
 Kimliğini veriyorsunuz.

 Basın kartınızı gösteriyorsunuz

 Kimlik sorgulamanız yapılıyor.
 Yanındaki arkadaş ise evden alel acele çıktığını kimliğini almadığını söyleyerek TC numarasını verip TC'sinden kimlik  sorgulaması yapılıyor.

 Bu arada aracınız da aranıyor.
 Ön taraflar bagaj falan aranıyor..
 Ancak  arama noktasındaki bazı polis memurlarının size olan davranışları hal ve hareketlerinden ortada bir sıkıntı olduğu aşikar..

 Hissediyorsunuz..
 Ancak bunu da  'Şehri Batı Şeria'ya çevirdiler' diyerek normal. karşılıyorsunuz..

 Ancak polisler  yeniden 'Gazeteci' olduğunu  öğrenince 'Bir kez daha arayın' diye araçta ikinci arama yapılmaya kalkışınca ister istemez 'Ne oluyor' diye tepki gösteriyorsunuz.

 Sizinde haklarınız var..

 Ama  'Neden böyle yapıyorsunuz. Potansiyel suçlu muamelesi yapıyorsunuz ki kenti memleketimizde' 'deyince işin rengi de değişiyor..
 Ardından polis memuru yıllardır polis adliye muhabirliği yapan yüzlerce sıcak habere imza atan  arkadaşımız  Aziz Güvener'in 'Neden böyle yapıyorsunuz' diye sözleri üzerine 'Sizin özelliğiniz nedir?" diye başlayıp 'Alın bunu götürün. Kimliği yok. Parmak izinden kontrol edin' diyerek Güvener'i ite kalka polis otosuna bindirip arama noktasından Serdivan Polis merkezine getirdiler .

 Bakarsan buraya kadar da normal..

 Rutin bir polis aramasında yapılan olağan bir uygulama yapılmış

 Burada yanlış olan şuuu..

 Aziz Güvener'in haberci kimliğini bir köşeye bırakın
 Kimliğini yanına almamış..

 Diyorki 'Eşofmanla evden çıktım üzerime kimlik almadım. Evim 200 metre ileride Ama  TC' kimlik numaram bu kimlik sorgulamamı yapın. İsterseniz evden kimliğimi alıp gelirim'

 Ama oradaki polisler belliki habercilere karşı tepkileri var ..
 Güvener'in neden 2nci kez aracı arıyorsunuz sözleri üzerine sadece kimliği çıkmadığını bahane ederek  arabaya yaslayıp üst araması yapıp (O ana kadar arama yapmamışlardı) sonra polis aracının arkasına ite kalka bindirip 'Kimlik araştırması için' polis merkezine götürüyorlar.

 Sonra ne oluyor.?

 Polis merkezine  kimliği  bulunmadığı için şüpheli olarak götürdükleri Güvener'i daha sonra hiç bir şey yokmuş gibi serbest bırakıyorlar.
 Madem karakola götürüyorsun gözaltına alıyorsun o zaman normal prodüsürü uygula...
  'Şüpheli kişi ' diye alıyorsan 'Önce  hastaneye götürüp sağlık kontrolundan geçirirsin ardından polis merkezine getirip kimliğini araştırılsın..

 Sen neyin nesisin diye!

 Ancak bunu da yapmayıp Serdivan Polis merkezine getirip,  polis merkezinin salonunda 5-10 dakika sonra bırakıyorsun...

 Hiç bir işlem yapmadan.
 Tüm bunlar  size pekala normal gelebilir.
 Burada biz bir arkadaşımızın  kimlik çıkmadığı için gözaltına alınması karşısında tepki göstermiyoruz.
 Bu sıradan bir vatandaşın da, belki sizinde başına gelebilir.

 Buradaki tepkimiz, polisin buradaki yöntemin yanlış olması..
 İlk başta arama noktasında 'Bu basın aracı alın' diye başlayıp polis merkezinde olağan şüpheli diye gözaltına alınan  O 20 dakikalık süreçte ortada 'Sıkıntı' olduğu aşikar..
 Tamam gazeteci diye bir özelliğin yok ..

 Özel muamele yapılmasını da beklemiyoruz.

 Ancak sen polissin diye de senin de böyle keyfi gözaltına almaya hakkın yok
 Madem  kimliği yok diye gözaltına aldın o zaman gereğini yapıp işlem yapacaksın.

 Ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacaksın!

 Böyle polis merkezine götürdükten  15-20 dakika sonra serbest bırakmayacaksın.!

 Arkadaşımıza bu uygulananlar kabul edilir değil. 

 Asla da kabul etmiyoruz.

 O arama noktasındaki polisin önyargılı, bir potansiyel suçlu ve keyfiyetli yaklaşımıyla hareket ettiği aşikar...

 Kimse kusura bakmayacak!
 Biz hakkımızı her zaman her platformda ararız.

 Yalnış varsa da her zaman tepkimizi sonuna kadar da gösteririz

 Haa son anda aklıma geldi..

 Neden böyle arama noktalarındaki polislerin üzerinde yaka kamerası bulundurulmuyor ki.

 Neden ?

 

 

 

 


Medyabar.com bugun 33965 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 7680 kere okundu
YORUMLAR 29 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
kağan
12.11.2018 09:45
Sakarya'daki polisler henüz insanla nasıl konuşulur bilmedikleri gibi, halkın polisi olmak değimini rafa kaldırmışlar malesef...
Adil
10.11.2018 23:24
Kimlik tasımak tabiki zorunlu hangimiz kimliği evde unutup yada almadan cıkmadı kkk. .?Keyfi muameleye gerek yok..bizler polisimizi seviyoruz ama bazen onlarda yetkilerini farklı kullanıyor..Tc Söyleyip uygulamadan geçtiğimiz cok oldu..İnşallah bir daha yaşanmaz..
mertt
10.11.2018 15:06
İki tarafta hatalı basında olsan kimlik yanında olacak.. Polisinde bu kadar abartmasına hiç gerek yok, Yetkiyi kötüye kullanıp insanları devletten ve polisten soğutmayın, bu millet sizi seviyor..
Tekparça
10.11.2018 15:00
İyilik yaramaz bu insanlara bırakmışda seni .sonun kaşıkçı gibi mi olsaydı..
Adalet
10.11.2018 14:17
Basın eliyle böyle acıtasyon görmedim.Kardeşim, senin basın mensubu olman "ayrıcalıklara sahip" olman anlamına mı geliyor? Görev yapan Polis , Türkiye Cumhuriyeti'nin Polisi. Kişisel egolarımıza yenilip, devletin büyüklüğünü unutmayalım. Adaletse herkese adalet. Eğer varsa şikayetin savcılık makamının yeri belli. lütfen aklı selim olalım. Bu memleket hepimizin. Bu ülkede avukat kılığına bürünüp savcımızi Şehit ettiklerini unutmayalım. Selam ve saygılarımla.
Murat BOZKURT
10.11.2018 13:05
Gazeteteci arkadaş basın kimliği degil normal vatandaşa verilen nüfus cüzdanını taşısaydın üzerinde ve sorun yasamazdın,hem üzerinde kimlik yok hemde şahsina yapilan rutin sıradan uygulamayı abartıp yok şöyle yaptılar yok böyle yaptılar..yaptiklari gözaltı degil kimlik tespiti için karakola göturmüşler ve kimlik tespitinden sonra bırakmışlar..kendi eksikliğini ve hatanı orada gorevini yapan gorevli arkadaşlara haksızlık yaparak ve bunu da medya yoluyla arayarak kendini aklayamazsın..gazeteci kimliğinin arkasina sığinipta acitasyon yapmanida dogru bulmuyorum. Polisler gorevini yapmış onlara teşekkür etmen gerekirken burda eleştiriyorsun..empati yapmakta fayda var..empati yapmazsan egolar tavan yapar..
Vatandaş
10.11.2018 12:48
Öyle bir anlatmışsın ki sanki guetamala da işkrnce yapmışlar::)))
Sarı kart
10.11.2018 12:11
Eeee basın degılmisn arasaydın emniyet mudurunu
Çuvaldız
10.11.2018 11:57
Kesinlikle katiliyorum editör.Ayni durum ve daha serti Ankarada deplasman macinda aracimizin şoförü Murat abiye yapilmisti.adama giderken biber gazi sikip araci durdurup dövdüler ters kelepce taktilar.on dk sonra da cözüp biraktilar.isin ilginc yani onu gözaltina dahi almadilar.burda sizin ne özelliğiniz var gibisinden yorum yapan arkadaslara sesleniyorum.Sizin de basiniza gelebilir.polisimizi seviyoruz saygi gosteriyoruz ama onlarinda siniri var.haddini aşamaz.vatandaşın amiri patronu değildir vatandasin vergisiyle maasini alan ve görevi belli olan bir memurdur!
Çuvaldız
10.11.2018 15:04

Cok bilen yalaka nerden biliyosun taskinlik yaptigini adam maca bile girmedi bilip bilmeden konusma.Anlasildi sen de basina gelmeden anlayamayacan bak keyfine

birbilen
10.11.2018 12:49

Görevi olan memur şoför abin taşkınlık yapınca görevini yaptı,aynı memur görevini yerine getirdi gazeteciyim denen şahsı karakola götürdü.problem yok yani

Vatandaşın Biri
10.11.2018 11:57
Kimlik taşımamak suçtur. Polis memurları görevlerini yapmıştır. İlgili suçlamalar ile ilgili sizi dinledik. Bakalım polis memurlarının ifadeleri nedir ? Onları dinlemeden yorum yapmayalım.
ÖmerA
10.11.2018 11:09
keyfiyetli, yalnış daha bir çok kelime.. Hazır işsizim editör lazım mı? :)
Uğur uğur
10.11.2018 10:58
Genç polis arkadaş diye bahsettiğiniz.. Görevini tam olarak yerine getiren polis kardeşmişimizin alnından öpüyorum..
Ankaralı
10.11.2018 10:51
Polis haklı kimliğini taşıman gerek bana 199 tl ceza kesmişlerdi yanımda yok diye karakola da götürdüler sizede gayet normal davranmışlar sürekli basın mensubuyum demenize rağmen ayrıcalık bekler gibi olmuş.
Ya sabır
10.11.2018 10:47
Bir haberci olarak böyle bir yazı yazman cehaletin daniskası, , , Bahsettiğin evinden eşofmanla çıkan kişiyi sen tanıyabilirsin polis tanımak zorunda değil, polis kanunla görev yapar, kanun derki kimlik tespiti yapılana kadar vatandaşı polis merkezinde misafir et, belli ki arkadaş misafir olmayı red etmiş ve kendisine ufak yollu zor kullanma uygulanmış, bir gazeteci olarak bilirsiniz ki bu ülkede millet vekili aracında bomba taşındı belediye araçlarıyla teröre erzak taşındı, uygulamaya tepkiniz çok saçma, , tutmadı bu kez, , ,
Erdinç BEYAZ
10.11.2018 10:32
Kimlik bulundurmak mecburi bir durumdur. Bir de ; Alma mazlumun ahını,çıkar aheste aheste...
Hakan
10.11.2018 10:32
Özrünuz kabahatin den daha büyük. Daha önceki haberinizde evinin önünde esofmanla su almaya çıktı demiştiniz, şimdi ise aracı ile kontrol noktasından geçerken yazmışsınız. Nasıl kimliği niz olmadan,sürücü belgeniz olmadan araç kullanabilirsiniz. Türkiye'de basina güvenilir lik neden son sırada, acaba. Hadi onu da söyleyeyim, böyle yanlı haber yaptığınız için.
Mehbir Eryılmaz
10.11.2018 10:31
Polis Kardeşlerimizi Bizden Daha Çok Kimse Sevemez.Onların Kılına Zarar Gelsin Babamızı Abimizi Kaybetmişcesine Kalbimize Basar Bir Ağırlık. Ancak yunus polislerinin davranışları gözden geçirilmeli durdurulan arabada Göktürk bayrağını görüp vatanperver oluşumuzu her saygılı hareketimizden belli edip hala buna uygun bir sevgi karşılığı gelmiyorsa kırılırız.arabanın gözlerini açmaya çalışıp bakmak değil mesele mesele kendimizi kötü hissetmemiz. Yaşlı polislerimiz bazı değerleri bilip delikanlıyı gözünden tanırdı.
Hafız
10.11.2018 10:17
Bu haber, haber değeri taşımıyor ama yinede bir başlık atilacaksa "tereciye tere satmak"olmalıydı.Polislik adına birşey bilmediğiniz belli ve aynı zamanda size kimlik sorulması belli ki zorunuza gitmiş.Turkiyenin her yerinde olduğu gibi medyanın gücünü kullanarak algı oluşturmaya çalışıyorsunuz.Unutmayin ki kanundan üstün değilsiniz sayın editör bey.
emre
10.11.2018 10:13
Bu ülkede pkk ambulansla gelip asker polis şehit etti basın arabasi ne ariyacak tabi kim olursa olsun arayacak görevini yapıyo 5 dk olmadı 15 dk bekle seni arayamaz onu arayamaz şehit vermekten se bekle bekle bişe olmaz neymiş bekliyomusunuz aferin polise ayrım yok tebrikler o zaman herkez tc yi kafadan solesin taşımasın var mı bole dunya
Serdivanlı
10.11.2018 09:49
Üstüne Basa basa neden Basın mensubu oladuğunu söylersin ki hangi habere yetişecektin ? Bence Polis bu tavrından dolayı almıştır. Son yııllarda girdiğim tüm uygulamalarda memur arkadaşlar gayet kibar ve nazik davranıyor .
OLDU MU ŞİMDİ
10.11.2018 09:05
bu şehirde haksız yere onca milleti göz altına alırken her türlü fotoğraflı haberden kaçınmadınız şimdi sıra size gelince zorunuza mı gitti. adalet herkes için var sizin haberci olmanız suçsuz olacağınız anlamına gelmez...
hasan doğru
10.11.2018 08:45
bu memur arkadaşlar hırsızlarada gaspçılarada aynı muameleyi yapsa ya yada vali şöforü veya belediye meclis üyelerine!!!!!!! olan hep garip vatandaşa olur. madem şüpheli gördün ozaman prosedürü uygulasana!!! öğrenmişler alın bunu alın bunu hep işlerine geldiği gibi yazık garip vatandaş heryerde garip. hırsız gaspçı hapçı ortalıklarda boy gösterirken neredesiniz.
kaynarcalı
10.11.2018 08:41
alalecele diye bişe yok kimlik taşımanın suç olduğunuda biliyosunuz kaldıki hastanelerde bile kimliksiz kayıt yapılmıyo ben nerdeyse ip ile boynuma asacağıum kimliğimi taşı kardeşim güneydoğuda terörist milletvekilinin arabasından cephanelik çıktı bunuda biliyosunuz ı onunda arabasında milletvekili kartı vardı kimliksiz gez sonra basın arabısıyız de polisimizde işini sıkı tutmakda haklı ben sade bi vatandaşım arkadaşım astsubay yol çevirmesinde benimde arabamı arıyo adamın işi o senide arıcak ben senin arkadaşınım beni neden arıyosun diyomuyum herkez işini yapıyo saygılar
Yalan
10.11.2018 08:17
Kusura bakma editör de burda polis görevini yapmıştır. Bir kere anlatışından belli yapmışınız işte gazeteciyiz gör miyor musun ne arıyorsunuz 2de bir diye diklenmişiniz adamlara hem kimlik almamışınız hem de dik dik konuşmuşunuz gazetecisiniz ama bildiğiniz de yok adli olay mı yaşadın da yok seni hastaneye götürecekmiş adamlar kimlik kontrolünü yapıp bırakmışlar yaptgın diklenmeleri de seni karakola kadar yorarak cezalandırmışlar. Kimse kusura bakmasın zora düşünce polis ortalıkpiskopat dolu gel kurtar polis psikolojisi bozuk polis napsın ooo gel kardeşim öperek karşılayım seni sen her türlü diklenmeyi yap o da seni öperek göndersin yok öyle dünya adamların da halini anlayacaksın editör bey inşallah da bunu yayınlamayı onaylarsın... Son
Hadi
10.11.2018 07:21
Kontrol noktasına gidip uzaktan izleyin.Bu muamele herkese yapılıyor bukadar uzatacak bunun üzerine yazı bile yazacak kadar büyütecek ne var anlamadım gitti .tc noyu ezbere bilmek birşey ifade etmiyor yanında taşıma zorunluluğu var üste ceza kesmeleri gerekirdi bence.
emircan
10.11.2018 07:21
ulan kendi haberiniz ya dolu dolu anlatırsınız normal bir haber olsa 2 cümle olayı bitir yanlış haber yap milleti suçla olay kendinize gelince anlat anlat bitiremiyorsunuz.
Hafız
10.11.2018 06:45
Basın olmanız dolayısıyla polisten bir öncelik bekler gibisiniz. Polis herkese eşit davranma ilkesi gereği gerekeni yapmış. Şüphe uyandırmış muhabir arkadaşımız ve polis de gerekeni uygulamış. Kanunda tüm Türk vatandaşlarının kimlik taşıması zorunluluğu yazar, bu maddede basın taşımasa da olur yazmıyor. Olaya nefsani yaklaşmayın bence. Eğer ki sizle iyi olan çok iyi, istemediğiniz bir şeyi yapan bir anda çok kötü biri oluyorsa ilkelerinizi sorgulayın derim. Arkadaşınızın kimlik taşımadığı haberini yaparak arkadaşınız üzerinden toplumu aydınlatmak yerine bize bu bunu bunu yaptı haber yapıyorsunuz :) Bir vatandaş olarak eşitlik ilkesi çerçevesinde hareket eden polislere teşekkür ediyorum. Sizleri de habercilik ilkelerine davet ediyorum.
Online Ziyaretçiler