Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sakarya'da Ak Parti - MHP ittifakı tutar mı?

06.12.2018 10:53

 

Ankara'dan gelen son bilgilere göre Sakarya'da AK Parti ile MHP ittifak yapacak.
Yani iki parti de aday çıkaracak ama bölgesinde daha fazla oy potansiyeli olan aday, diğer parti tarafından desteklenecek.


 *  *  *


Bu şu anlama geliyor.
Sakarya'daki Belediyelerin tamamı AK Parti'nin elinde.
Anketlerde AK Partili adaylar kim olursa olsun MHP'li adayların önünde gözükecek.
Böyle olunca da MHP'li seçmenden, AK Parti adayına oy vermesi istenecek.
Sakarya'daki ittifakın özeti bu olacak.


 *  *  *


Belki bunun birkaç ilçede istisnası da çıkarılabilir.
Pazarlıklar ile ilçede aday değişimi sırasında çıkacak sancılı durumun aşılabilmesi adında, sayısı 1 veya 2'yi geçmez ama MHP'li adaylar da desteklenebilir.
Bu düşük bir ihtimal ama siyasette yüzde 1 ihtimal bile çok yüksek bir orandır.


 *  *  *


Mesela AK Parti açısından olsun, MHP açısından olsun Serdivan ilçesi her seçimde sıkıntılı geçmiştir.
Karasu'da mevcut başkanın dışında bir aday gösterilirse, sıkıntılı geçmesi beklenen ilçelerden biridir.
Taraklı'da ilçedeki dengeleri görmezden gelinerek gösterilecek bir aday seçimi tehlikeye sokacaktır. 
Söğütlü, Pamukova ve en riskli olan yer Sapanca'da da iki partinin ittifakı kağıt üzerinde gereklilik arz etmektedir.
İşte istisnalardan biri Sapanca'da yapılabilir.


 *  *  *


Sakarya'daki bu sürece çok yüksek sesle itiraz eden tabiî ki her iki partiden de çıkmayacaktır.
Burada asıl fedakarlıkları yapmak zorunda kalacak ve senelerdir mücadele ettikleri partileri dışında başka bir partinin adayına oy vermek zorunda kalacak olan MHP seçmeni için biraz sancılı süreç yaşanacaktır.
Kırılmalar, itirazlar, içine sindirememeler, tepkiler yaşanabilir.


 *  *  *


AK Parti için de benzer riskler geçerli değil mi?
Zaten parti içinde aday adaylık yarışında zaman zaman zıtlaşmalar yaşanıyor.
Her iki parti açısından bunu hazmetmek biraz zor olacak.
Çünkü ittifakı Televizyondan izlemek ile bizzat içinde yaşamak gerçekten birbirinden çok farklı duygular oluşturacak.


 *  *  *


Peki ittifak Sakarya'da başarılı olur mu?
Bu aşı tutar mı?
Tabiî ki mevcut duruma göre iki partinin Sakarya'da gücünü birleştirmesi kağıt üzerinde tartışmasız faydalarının olacağı bir gerçek.
Ama yaklaşık yarım asırdır MHP'den başka bir partiye oy atmayan Vedat amca sandığa gittiğinde ne düşünür bilemem.
Ya da Cumhurbaşkanı sevdasına AK Parti'den başka partiye oy atmayan, yerel yönetimlerini beğenmese bile bu sevginin ağır basmasıyla sandık başına giden Fadime teyze, tercihini değiştirir mi, onu da bilemem..

 

GAZETECİ ADAYLAR
Aday adaylığı sürecinde bazı gazeteci arkadaşların da Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulunduklarını görüyorum ve kendilerini tebrik ediyorum.
Gazeteci olarak uzun süre hizmet edenlerin yerel yönetimlerde yönetici olarak başarılı olabileceğini düşünenlerdenim.
Nedenlerine gelince.


 *  *  *


1. Gazeteci, ilçenin sorunlarını bir siyasetçiden daha fazla bilebilir. Çünkü sadece kendi partilerinden olan insanlarla değil, toplumun tüm kesimleri ile görüşür, iletişim kurar.
2. Gazeteciliğin temelinde iletişim vardır. Çağdaş belediyecilikte, iletişim yönü kuvvetli olmayan kişiler başarılı olamazlar.
3. Gazeteci, mesleği gereği sadece önüne gelene inanmaz; araştırır, başka görüşler veya fikirlere, projelere de değer verir. Değerlendirmelerini de kamu vicdanını düşünerek yapar.
4. Gazetecilerin hedef kitlesi toplumdur. Onların faydasına olabilecek her konuya müdahil olur. Özellikle toplumun pozitif ayrımcılık yapılmasına ihtiyacı olan marjinal kesimleri ile de çok sık görüşür. Dolayısıyla çevresi bir siyasetçiden daha fazladır.
5. Gazeteci'nin muhakeme özelliği daha fazla gelişmiştir. Sokak satıcıları ile de sohbeti vardır, Vali ile de. Sabaha karşı 4'te de şehri tanır, öğle sıcağında da..
6. Gazeteci, sadece aday olduğu bölgeyi değil, Sakarya'nın tamamını herhangi bir siyasetçiden daha fazla tanır. Bugüne kadar binlerce haber yapmıştır. Çiğdem yaylasına da çıkmıştır, Acalar longozuna da. Sakarya nehrini de dolaşmıştır boydan boya, Sapanca Gölü'nün etrafını da..
7. Gazeteci, çok farklı meslek mensupları ile oturur, onların sıkıntılarını bilir. Her biri ile saatlerce sohbet eder. Doktorlar, Avukatlar, kaynakçılar, bahçıvanlar.. Çünkü mutlaka bir yerde, bir zamanda onlarla iletişim kurmuştur.
8. En önemlilerden biri gazeteci, mesleği gereği çok gezer ve çok araştırır. Dolaysıyla vizyonu çok geniştir. Başkanlığını yapacağı şehrin nereye doğru gidebileceğini doğru tespit eder.
9. Ve en önemlisi, gazeteci millet adına yapılan hizmetleri denetler. Belediye Başkanı'nın görevlerinin başında, birimlerinin yaptıkları hizmetleri denetlemek vardır. Belediye hizmetlerinin geri dönüşlerini tespit etmek vardır.

 

Ben aday adayı olan gazeteci arkadaşlara, aday oldukları partiler tarafından şans verilmesinin bu şehrin geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyorum.


 *  *  *

TV 264
Çok uzun seneler televizyon yayıncılığı yaptım.
Üst düzey yönetimlerinde bulundum.
Televizyon yayıncılığının, gazetecilik veya başka bir mecra ile karşılaştırıldığında ne kadar zor, zahmetli ve maliyetli olduğunu bilirim.
Bir günde 23 saat 59 dakika kusursuz yayın yaparsınız, 1 dakikalık sorunu millet konuşur.


 *  *  *


Şehrimizde TV 264 adıyla bir uydu kanalı yayın hayatına başladı.
Teknik olarak bence mükemmel bir altyapıları var.
Bu konuda Sakarya'da yeteri kadar yetişmiş personel olmadığı için tabiî ki ilk etapta arkadaşlar deneyim kazanana kadar bazı aksaklıklar olabilir.


 *  *  *


TV yayıncılığı cesaret ister.
Bu cesaret Zafer Tokuş ve ekibinde yeterince var.
Böyle bir yükün altına kolay kolay kimse giremez.


 *  *  *


Sakarya'da TV yayıncılığı yapmak, Sakaryaspor'da başkanlık yapmaya benzer..
Herkes sever, herkes faaliyet göstermesinden memnundur, herkes TV açılması gerektiğini söyler..
Ama iş desteğe veya sıkıntıların çözümüne yardımcı olmaya geldiğinde, herkes arazi olur..
Sakaryaspor, bu haliyle bile (Sadece mücadele ettiği ligi kastediyorum) bence şehrimizdeki bu zihniyet için bir lükstür..
Bence TV264 de öyle..


 *  *  *


İnşallah bu sefer Sakarya ayağına kadar gelen bu şansı bu sefer iyi değerlendirir de, şehrimize yakışacak olan bu kanalın gelişmesine hepimiz şahit oluruz.
Sonuçta bundan en fazla kim kazançlı çıkar?
TV 264 mü?
Yoksa Sakarya şehri mi?
 


Medyabar.com bugun 19335 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 4438 kere okundu
YORUMLAR 17 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Grzklgrkn@gmail.co
09.12.2018 22:53
Gurkan Kilic. Gazetecilik ve televizyonculuk degildir yalakalik yapmak, gercekleri saklamak. Gazetecilik dogrulari bilmektir yazdigin her yaziya ve haberde dusman sayisini arttigini bilmektir. Gazetecilik kursuna duzilirken bile dik durabilmektir. Desene zafer tokus'a,"zafer yazik günah verdiginiz paralara. O paraya o yayin, o ekip, o program gitmiyor. Cumalı ya esir olma. Paraya kiy, daha iyi kadro kur. En azindan programlarını degistir" desene...
Hasan Yılmaz
08.12.2018 01:31
Şehirde Ekrem Yüce daha seçimler olmadan başkanlığı kazanmış gibi hava estiriliyor. Ben Mhp?nin ittifak yapmadan kendi adayını çıkarmasını bekliyorum. Gazetecilerle ilgili bölüm çok dikkatimi çekti o zaman MHP hiç tereddüt etmeden gazeteci aday adayı hamdi yuluğ kardeşimizi aday gösterip sonuna kadar arkasında durup seçime asılsın. Akp adayını beğenmeyen sakarya halkını başka partilere muhtaç bırakmasınlar derim
Karasulu Osman
07.12.2018 11:58
Gürkan Bey, S "AKP Karasu'da mevcut başkanı göstermezse sıkıntılı günler geçirir" diyorsunuz; size katılıyorum. Yazının devamında gazetecilerin aday olmasının yararlarını anlatırken de "Gazeteci önüne gelen konuyu araştırır" deyip önceki iddianızla çelişmişsiniz. AKP'nin Karasu'daki Başkanı ile ilgili 'İhaleye fesat karıştırmak' iddiasıyla açılmış bir dava sürüyor. Asliye'den Ağır Ceza'ya, oradan İstinaf'a gitti ve başladığı yere döndü. İhalede kullanılan 46 milyon liralık borç paranın 26 milyonunun yapılmamış işlere ödendiğine dair müfettişlerce Cumhuriyet Savcılığı'na yapılmış yeni bir suç duyurusu var. Gazeteci olarak araştırdınız mı? Şimdi söyler misiniz, AKP Karasu'da şimdiki başkanla girmezse mi sıkıntı yaşar girerse mi?
Bahadır
07.12.2018 15:23

AKP'nin gösterdiği adaylarla ilgili iddialar yok mu? Sayıştay başkanları neden görevden alınıyor. Adayın daha önceki görevlerindeki usulsüzlükler daha konuşulmaya başlanmadı bile. Bir araştırın bakalım iddiaları ne çıkacak? Madem Karasu Belediye başkanının böyle bir durumu var. Neden bugüne kadar görevden alınmadı. Yani AKP'li olunca bu işler müstehak oluyor da, başka saffa geçecekken mi durum değişiyor. AKP'nin adalet anlayışı partinin dağılmasına neden olacak. Zaten ilk dönemden sonra Adalet ve Kalkınma Partisi adını AK Parti olarak değiştirilmesinde anlamalıydık.

adalıhalil
07.12.2018 11:27
Vatandas MHP den aday bekliyor, eger MHP Sakarya'da AKP ile birlikte hareket ederse secmen gozunde itibar kaybı basta olmak üzere onarılamaz yaralarıda göze almayı kabul ediyor demektir. AKP'lilerin bile çekimser olduğu bir büyükşehir adayı realitesi ortada iken MHP'nin sessiz kalmasıda ayrıca düşündürücüdür. MHP teşkilati bu ortamı değerlendiremez ise ilk genel şeçimlerde Sakarya'daki oy oranı ciddi oranda düşer diye düşünüyorum.
MERT SAKA
07.12.2018 08:00
sayın yazar tv264 den bahsetmişsin.tabiki destekliyoruz başka illerin birden fazla kanalı olup da bizim hiç olmaması üzücü eleştirsekde bu konunun destekçisi olacağız.PEKİ YAYINCILIK NEDİR?tarafsızlık deyince aklınıza ne geliyor acaba 5 tane yıllarını gazeteciliğe vermiş arkadaşların ekrem yüce karşısında donup kalmaları,çanak tutan sorular sormaları mı?sivri diliyle insanları köşeye sıkıştıran cumalı bile süt dökmüş kediye döndü.acaba rant gider akp ile kötü olmayalım kaygısı mı var.eğer öyle birşey var da ne şiş yansın ne kebap modundaysanız sizin gazeteciliğinize tüküreyim.herkese eşit uzaklıkta olan TV264 bizim beklentimiz.KENDİNİZE BAŞTAN YOL HARİTASI ÇİZİN;YA İKTİDAR YALAKASI YANDAŞ KANAL OLURSUNUZ,YA DA HERKESİN SESİ OLURSUNUZ.
Aktaş muhtar adayı
07.12.2018 01:14
Biz varliktada yalniz birakmadik nankörlük yapmadık .yokluktada denize düşüp yılan sarilmayacaz inşaAllah ... düne kadar fetöcüler para harcamayin piyasa bozulsun Erdoğan gitsin diyorlardı lağım fareleri
Ali KANDAZ
07.12.2018 00:35
''Birinin diğeri lehine aday göstermemesi'' şeklinde anlaşılması ve uygulanması gereken ''İTTİFÂK'' anlaşılabilir birşeydir. Ancak; Hem her biri ayrı ayrı aday gösterecek, hem de bölgesel zorunluluklara göre biri çıkıp diyecek ki; ''BURADA ADAYIMIZ VAR AMA, SİZ ONA OY VERMEYİN, ŞU ADAYA OY VERİN !''. Görülmüş, duyulmuş bir GARÂBET midir bu ?!. Yani, seçmene; BEN NE DERSEM ONU YAPACAKSIN diyor !!!.. Bu; resmen ve alenen seçmen irâdesine karşı bir tasallût ve HADSİZ BİR SAYGISIZLIKTIR !. ZULMÜNÜZ, YÜCELERDE TÂYİN OLUNMUŞ BİR VAKTE KADARDIR ANCAK !.
Ali KANDAZ
06.12.2018 21:48
''Birinin diğeri lehine aday göstermemesi'' şeklinde anlaşılması ve uygulanması gereken ''İTTİFÂK'' anlaşılabilir birşeydir. Ancak; Hem her biri ayrı ayrı aday gösterecek, hem de bölgesel zorunluluklara göre biri çıkıp diyecek ki; ''BURADA ADAYIMIZ VAR AMA, SİZ ONA OY VERMEYİN, ŞU ADAYA OY VERİN !''. Görülmüş, duyulmuş bir GARÂBET midir bu ?!. Yani, seçmene; BEN NE DERSEM ONU YAPACAKSIN diyor !!!.. Bu; resmen ve alenen seçmen irâdesine karşı bir tasallût ve HADSİZ BİR SAYGISIZLIKTIR !. ZULMÜNÜZ, YÜCELERDE TÂYİN OLUNMUŞ BİR VAKTE KADARDIR ANCAK !.
KIRKALTI
07.12.2018 08:52

SEÇİM KORKUSU KOLTUĞU VE LİDERLİĞİ KAPTIRMA KORKUSU HALKIN İRADESİNDEN KORKU ADAMA HERŞEYİ HER PAZARLIĞI YAPTIRIYOR ALT ALTA TOPLAMALAR ÇARPMALAR ÇIKARMALAR BÖLMELER KISACASI DÖRT İŞLEM YAPILACAK İKDİDAR ELDEN GİTMEMES İÇİN

Sabreden
06.12.2018 21:26
MHP MI VARMI OYLE PARTI KHK.ILE DEVREDILDI AKPARTIYE BAHCELIDE KAYYUM ATANDI HABERINIZ YOKMU RESMI GAZETEDE YAYINLANUR YAKINDA
Çuvaldız
06.12.2018 21:01
Sevgili yazar,sen de iktidar partisi gibi halktan bayağı kopmuşsun anlasılan.Anketlerde Ak Partinin Mhp den önde cıkacağını öngörüyorsun.Şu secimdeki kırgın ve küskün binlerce Ak Partili seçmeni farkedememişsen eğer,o dakdilo(bilgisayar) ın başından biraz kalk da sokağa in derim. Bu yorumu da not et.Hakliysan secimde yüzüme vurursun(?)
serdivanlı delikanlı
06.12.2018 20:37
SERDİVAN AKP İÇİN SIKINTILI GECMIS DIYORSUNDA NERDE GECTI ACABA ZORLU YUSUF BASKANIN DONEMINDE KIMSE ADAY OLMAYA CEKINDI SIMDI HERKES SALDIRIYOR AMA YUSUF BASKAN ALLAHIN IZNIYLE YENIDEN BASKANIMIZ OLACAK
İshak yener Birgül
06.12.2018 18:27
Siyasette her zaman 1+1=2 etmez sonuç 1 de olabilir 2 de.tahminim 1 çıkacak.2 veya 3 çıkması zor
Sakarya54
06.12.2018 15:48
MHP eger AKP ile Sakarya'da ortak harekt ederse cok buyuk hata yapar, secmen sehrin sorunlarına çözüm bulabilecek genc - vizyoner - dinamik bir adayı MHP'den gormek istiyor. Bu olmaz ise MHP bir daha kesinlikle Sakarya'da varolması cok zordur.
siptor54
06.12.2018 14:51
tutmaz kardeşim mhp nin kesinlikle adayını çıkartıp yarışta bende varım demesi lazım.. bu neyaaaa iyice ayağımı düşecek mhp,yoksa seçmen iyice tepki verecek sayın bahçeliye...
Kemal
06.12.2018 12:12
Kan uyuşmazlığı olur. Çocuk sakat doğar
Online Ziyaretçiler