Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Özelleştirilemez!

26.12.2018 12:46
 
Tank Palet işçile rinin geçmiş tecrübeyle edindikleri haklı eylem...
 
20 Aralık 2018 Tarihli, 30631 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 481 nolu kararname ile fabrikaları özelleştirme kapsamına giriyor ve akıbet tüm çalışanların malumu...
 
Özelleştirmeye ilişkin kararnamenin göze çarpan tarafları '' Özelleştirme uygulamasının, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 yıl olarak belirlenmesine '' ve '' özelleştirme işlemlerinin 31.12.2019 tarihine kadar tamamlanmasına'' diye belirtilen bölümlerden oluşmakta.
 
Kararnamenin başkaca ilgi çeken bölümü hiç kuşku yok ki '' mali yeterlilikleri gibi Milli Savunma Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca uygun görülecek sair hususların ön yeterlilik kriteri olarak belirlenmesine'' diye tarif edilen olmalıdır.
 
Tank Palet çalışanı ve Sendikalar kararnameyle neyin tarif edildiğini pek tabi bilmekteler.AKP hükümetlerinin özelleştirmeyle bugüne kadar neler yaptığına, hangi sonuçlarla yüzleşildiği ortadadır.
 
Tüm geçmiş bu tecrübeler ile Tank Palet işçisi haklı olanı haykırmak için Gar Meydanında eylem düzenledi.Onuncu yıl marşı eşliğinde binlerce yurttaş haykırdı fabrika özelleştirilemez '' Harb-İş İşçisi Vatan Bekçisi '' 
 
Sendikaların uzunca yıllardır süren eylemsiz tavırları, küçük aksaklıklar yaşanmasına sebebiyet vermiş olmasına rağmen maksadın hâsıl olduğunu düşünüyorum.
 
AKP hükümetleri birçok özelleştirmeye imza attılar, hafızalarımızda kalan en önemli işçi eylemi tekel işçilerinin 2010 yılında ki Ankara'da ki eylemleri.
 
Sanırım sendikaların son eylemi de bu olsa gerek.Onun içindir ki Gar Meydanında ki haklı eylemde söylem hataları olsa da binlerce yurttaş gür sesiyle hakkını aradı.
 
Meydan Tank Palet işçisinin doldurdu ve coşkusuyla hareketlendi, komşu İl'lerden sendika şube başkanlarının katkısı da yok sayılamaz.
Savunma sanayi, stratejik öneme haiz kurumlar asla özelleştirilmemeli, mesele yalnızca Tank Palet işçisinin sorunu değil, olmamalıda.
 
Tank Palet fabrikası Sakaryalıların nakdi yardımlarıyla yapılarak, Türk Silahlı Kuvvetlerine armağan edilmiş, böylesi de bir öneme haiz.
'' Sakaryalıların dişinden tırnağından artırdıklarını vererek kurdukları bir fabrika gerçeği var sahibi de millettir'' vurgusunu özellikle paylaşmakta sendika temsilcileri.
 
Fabrikanın kuruluşu ve bugüne kadar ki serüveni salt bir kararnameyle sonucu tayin edilecek basit bir boyutta değil, olmamalıda.
Sakarya şehri ekonomisine ne kattığı ile de meşgul değiliz.
 
Sorunun çözüm tarifi ekonomiye sağladığı katkı değil, savunma sanayiinde yer aldığı işgal ettiği alandır.Tank Palet işçisinin ilk eylemi, alan olabildiğine çoluk çocuğuyla fabrikasına sahip çıkmakta.
 
İlk olması münasebetiyle eksikliklerine rağmen başarılı bir eylem, bundan sonrası haklı olan eyleme şehir yaşayanın da katkı koymasıdır, koyacaktırda!
 
Tank Palet işçisi asla yalnız bırakılmamalıdır!
 
Ekrem Yüce Ve Koltuk
 
AKP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem Yüce geçtiğimiz günlerde seçim gezilerinden Erenler Belediyesi ziyareti gerçekleştirilmiş. Ziyarete ilişkin servis edilen fotoğraflarda Erenler Belediye Başkanlığı makam koltuğunda Ekrem Yüce, hemen yanı başında bir sandalye de mevcut Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk oturuyor.
 
CHP İl Başkanı Erdoğan Isır bu fotoğrafa ilişkin son derece doğru bir tespitte bulunmuş.'' Koltuk meraklısı AKP Büyükşehir Başkan Adayı Ekrem Yüce'ye siyasi nezaketi anlatacak halimiz yok, madem o kadar koltuk merakınız vardı, neden belediye başkanlığını bırakıp 2003 de bir kuruma müdür gittiniz''
 
Bu sözlere ilave Erenler Belediye Başkanlığı koltuğuna muhalefet adayı da ziyaretinde oturabilir mi, makam koltuğu kimin tasarrufunda?
 
        ERGÜN ÖZKAN 
           ergunozkn@hotmail.com
 

Medyabar.com bugun 332047 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 6656 kere okundu
YORUMLAR 15 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
cmspnc
27.12.2018 13:32
devlet ticaret yapmaz evet .devlet fabrika yapar üretim yapar bunu yaparken kar gözetmez.kar ediyorsa ettiği karı yatırım ile istihdam açar .özelleştirme türkiyede emperyalistlerin bu ülkeyi dışa bağımlı hale getirmek için kullandığı en etkili araçlardan biridir. devlet ticaret yapmaz diyen arkadaşlar şu toki kimin yüzbinlerce konut yapıyor .ki ülkenin ekonomisinin betona dayalı olduğu bu devirde .
sakaryalı
27.12.2018 14:24

DEVLET özel söktörün önünü açar..ülke ilk kurulduğunda sanayi yatırımcısı sermayeden dolayı kısıtlı olduğunda devlet yatırımları yapmak zorunda idi..beykoz ayakkabı fb rikasıdan tut sümerbank tesislerinde kaban pijama kumaş üreten devlet o günün koşullarında bunları yapmak zorunda idi..1980 lerde de buraları özelleşirkende milli fb özeleşiyor diye söylemler vardı..2018 den bakınca ne kadar komik geliyor ise 2050 lerdede aynı gözle bakacaz..devlet sosyal devlettir insanların barınma ihtiyaçlarını karşilamak için ucuz konut üretmesi kadar doğal ne olabilirki sonuçta bu üretilen konutlar zararınada satılmıyor..

uğur54
27.12.2018 10:30
abd dünyanın en iyi silahlarına özel sektöre devrinden sonra ulaştı. devletin ticaretle işi olmaz ticareti üretimi özel sektör yapar. devlet şeker üretecek alkol üretecek kağıt üretecek paşabahçesinde bardak üretecek. bırakın bu işleri böyle bi dünya yok yeni dünya düzeninde.biraz yeniliğe açık olun devlet bunlara bakmaktan yıllardır eğitime adalete emniyete maliyesine sağlık sistemine sahip çıkamadı
sakaryalı
27.12.2018 13:35

on numara tespit ..devlet üretimden çekilmeli sadece denetim yapmalı..buraya kadar doğruda zaten devlet denetim görevini yapamadığı için buralarda çalışanlar tepki vermekte .orada çalışanlar bile kendi vicdanlarıyla başbaşa kaldıklarında devletin hantal yapısından şikayetçilerdir..güçlü sendikalar iş kanunları çalışma şartlarının daha saglıklı işledikten sonra kimse devlet üretsin demez..

harun
27.12.2018 10:16
Tank palet satılmıyor. niye siyasi algı yapıyorsunuz, tarafsız olun. Sakaryalıyım metalurji mühendisiyim tüvasaşa tankpalete işe giremedim, malum nedenlerden dolayı. benim mesleğimde özel sektör yatırımına neden köstek oluyorsunuz. sakarya için fırsat, benim gibi mühendis ve diğer meslek sahipleri için fırsat iş çıksın. orda çalışanların hakları korunsun, zaten bu işin ustaları. rahatım kaçacak diye karşı çıkılıyorsa doğru değil. çünkü bu tankın üretilmesi üllkemizin bekası için elzem bir konu. sakarya için büyük fırsatı geri tepmeyelim. ülkemize sahip çıkalım. Milli tank projesine Sakarya olarak sahip çıkalım. yatırımı kaçırmayalım.
Mümin
27.12.2018 17:14

Türkiyede tankı yada paleti üreten,tecrübesi olan bir firma yok.otokar yada bmc farketme.hepsinin arkasında alman rheinmetal firması var.ethemin parası katar dan.zaten bu firmaların ürettikleri otobüsler bile vasat kaldıki tank yapacaklar şaka gibi.başkalarıyla işbirliği yap sonra yerli milli de.siz zannediyormusunuz ki bi tankımız vuruldugunda paleti zarar görünce tamir edecek.ben sana yenisini vereyim diyecek 7 milyon euro cuk.araştırmadan yazmayalım mahçupda olmayalım saygılar

Karakartal
27.12.2018 10:08
ÖZELLEŞTİRİLİR!İLK BAŞKANIMIZ NE YAPARSA DOGRU YAPAR DİYE BAŞKAN SEÇMEDİK Mİ? HSÇ İLE HİLALİN SAVAŞI DİYE OY VERMEDİKMİ? EKONOMİ ŞAHLANACAK,YETKİLERİ ARTACAK, HALKIN REFAH DÜZEYİ ARTACAK DİYE OY VERMEDİK Mİ?ŞEKER SATILIRKEN, TELEKOM SATILIRKEN, KAGIT FABRİKALARI SATILIRKEN NEREDE İDİK DOSTLAR TEPKİMİZ NEYDİ?SİMDİ Kİ TEPKİMİZ NE? İLLA BİZE Mİ DOKUNMASI GEREKİYOR ZARARIN UCU SES ÇIKARMAK İÇİN?
Taha
27.12.2018 10:06
Ülke elden gitti çalışacak fabrika kalmadı işsizlik en üst seviyede utanmadan hala oy fazla düşmez diyenler var ne oyundan bahsediyosun yarın bi gün çocuklarımız çalışacak iş bulamiycak bak park yapıyolar her yere geleceğimiz ya ac kalacak yada birbirine düşecek on sene sonrasını görmek bu kadar zor olmamalı..
send işçi
27.12.2018 02:15
çok etkilemez ya %60 olan oy %59.8 falan olur. özelleşsin hatta tüvasaşda özelleşsin hemen. reis ne diyosa o !
Mehmet Aydın
26.12.2018 21:52
Tek adama her yetkiyi verirken siz işçilerde dahil %70 evet dediniz,sen Sakaryalı 45-50 li yaşlarda aldığın maaşın %75 ini alarak emekli oldun ama çocuklarının yada torunlarının 65 yaşında %35 oranında maaş bağlanarak mezarda emekli olmasına evet dediniz sizleri evet diyenleri toprak bile kabul etmiycek,
fesli KADİR
26.12.2018 20:15
devletin kendisi özelleşti..abd.rusya ve iran tarafından..bir abd ye satılıyormuş.trump sopayı gösterince doğru rusya putine gidiyoruz.putin akıllı türkiyenin yanına alırken iranda al gel diyor. putin saglamci şahit olarak iranı istiyor...AMMA BEN TRUPM GUVENMIYORUM..adam akşam yediğini sabah unutuyor.
Pamukovalı
26.12.2018 19:17
Hadi yine iyisiniz Ethem size maaş+makarna ve kömür verir çok şükredin
Tahsin
26.12.2018 17:33
Bundan sonrası Adem şenerin edeceği duaya kaldı..
Taha
26.12.2018 16:34
Bu kadar insanın hakkına giriyolar hesabını nasıl verecekler acaba!!
Alperen
26.12.2018 16:56

Hiç birşey cikmaz bu eylemlerden.. Bu fabrika Ethem SANCAK in olacak goreceksiniz...EVET 5 yıl icindi ne çabuk unuttunuz

Online Ziyaretçiler