Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Eski Türkiye

30.01.2019 11:01

Bu şehrin kaderi; çöpleşmiş projeler, AKP iktidarıyla fazlaca alıştırıldığımız çileli yaşam...
 Türk siyasi yaşamının tozlu sayfalarında temeli atılan ancak bitirilemeyen projelere ilişkin birçok örnek görülebilir.


 Anadolu'nun birçok İlinde kurban kesilerek, büyük törenler eşliğinde temel atılır, yatırımın müjdesi "beylik" ifadelerle manşetleri süslerdi.
 Sonuç; bir türlü bitirilmeyen, yıllara varan ve ardından çürümeye terk edilen, enkaza dönüşen yatırımlar.


 Eski Türkiye geleneğiydi, hatırlayanlar bilecektir AKP İktidarları bu "eski Türkiye" sözünü markalaştırdı, her örnekte önümüze koydu.
 Hani şu meşhur söz var ya "nerden, nereye"...

Eski Türkiye' yi anlatmak için AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan' dan çokça dinlemişizdir.


 17 yıllık genel iktidar, 25 yıllık yerel iktidar aynı anlayışın elinde.
 Sakarya tarihinin makûs talihi AKP iktidarı ile eski Türkiye benzetmeleri uygun düşecek tarzda.
 Hiçbir proje taahhüt edilen sürede bitirilemedi, temeli atılan ancak yıllarca çöpleşen, devleşen sorun olarak, çirkinlik abidesi projeler olarak ortada durdular.


 Mevcut 400 yataklı Eğitim Araştırma hastane binası yer tespiti, teslimi, inşaat ihale süresi ve bitimi "yılan hikâyesine" dönmüş, taahhüt edilen süreden çok sonra bitirilmiş, hizmete sunulmuştur.


 AKP iktidarının en başarılı olduğu proje olan hastane, 2006 yılında projelendirilen inşaat 6 yıl sonra hizmete sokula bilindi.
 Yani; en başarılı oldukları proje ancak 6 yılda tamamlanabildi.


 Komşu il Kocaeli' nde 1180 yatak şehir hastane proje başlangıç ve bitim tarihiyle kıyaslandığında, ne söylemek istediğim anlaşılacaktır.
 Üç kat daha büyük hastane yapmaktalar.


 Adapazarı-Karasu demiryolu projesi 2010 yılında ihale edildi, akıbet ortada, çürümeye terk edilmiş Eski Türkiye fotoğrafı bir manzara sergilenmekte.
 Demiryolu inşaatı, uzunca süredir durduruldu, ihale yenilenmesi, inşaatın bitirilmesi yakın yıllarda pek de mümkün gözükmüyor.


 Kadın doğum ve çocuk hastane meselesi hatırlayanlar bilecektir, dönemin sağlık bakanı Recep Akdağ, 2009 yılında Akyazı Devlet Hastane inşaatının açılış töreninde, "yer bulun 200 yataklı hastane yapalım" dedi!
 Yıl 2009, ihale yılı 2014 ve inşaat çürümeye terk edilmiş, ihale yenilendi inşaat devam edecek, bitirilecek tarzı ifadeler gazete sayfaları süslemekte.
 2009 yılında konuşulan proje 2019 yılında bitirilmeyecek beton yığını halinde çevre kirliliği yanında "ucube" görüntü sergilemekte.
 Eski Türkiye' ye en çarpıcı örnek 200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi!


 Kuzey Marmara Otoyolu güzergâh belirlenmesi projenin oluşturulması 2010 yılına dayanır, ihalenin gerçekleştirilmesi 2015 yılına tekabül eder.


 Otoyolun bağlantı yolları Adapazarı-Karaman arası trafik akışı tek yola düşürdüğü bir bölüm var ki geçtiğimiz günlerde Cevdet Güngör(ağabey); köşesinde dertlenmişti. Işıklandırmanın olmadığı bölümün trafik kazalarına davetiye çıkardığı gerçeği her gün tehlikenin yaşandığını tarif etmişti.
 Kuzey Marmara otoyolunun bu süre içerisinde bitirilme ihtimali olmadığı ortada.
Bağlantı yollarının bitirilmesi de mümkün gözükmüyor hiç değilse bozulan yolların eski haline dönüştürülmesi sağlanabilirse.


Eski Türkiye manzarası, temel atma töreni düzenle yıllara terk et!!!


AKP ile çok da alışık olduğumuz yatırım modeli, özellikle mevzu Sakarya' ya yatırım olunca çokça karşılaştığımız manzara!
Eski Türkiye geleneğinden vazgeçmiyoruz, " Nerden, nereye"!!!

 

ergunozkn@hotmail.com  
          ERGÜN ÖZKAN
 


Medyabar.com bugun 49685 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 8553 kere okundu
YORUMLAR 27 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Emmi
02.02.2019 04:46
Ergün Bey siz bu sorularınızın cevabını etrafında fır döndüğünüz siyasilere bürokratlara sordunuz mu ? Yani mesela Sağılk Bakanlığı Sakarya Şubesine Mesela Sakarya Valiliğine. Sanki verdiğiniz süreler daha önceki hükümetlerde çok kısaydı. Komşu il örneği vermişsiniz Bolu tüneli proje tarihi 1977 ilk kazı çalışması 1993 bitişi 2007. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin bittiğinde Sakarya ya katkı sağlayacak aşağı yukarı 10 proje söylüyorsunuz . 2007 -2019 arası bu kadar proje var. Acaba Sakarya ya 1938 - 2000 arası yapılan devasa projeler nelerdi çok merak ediyorum. Adaray yapılsın ADA EKSPRESİ Gelsin diye kesime de soruyorum peki gelince araçlarından inip Tren kullanımı olacak mı. Tabi ki Hayır.
AtillA
31.01.2019 16:27
Sayın Ergün ÖZKAN, Tespitleriniz gerçek den mükemmel. 16 Yıldır iktidar ve Belediyecilik hizmetlerindeki sıkıntıları görmeyenlerin, gelecekteki sıkıntılarımızı görmesi de imkansız. Ama yine de bir umutla Necip Fazıl KISAKÜREK'in Sakarya şiirindeki son mısrasını yazmak isterim; "Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!."
ziyaretçi
31.01.2019 11:17
İhaleler hakkı olana değil arkasında siyasi gücü olana veriliyor parayı yiyen gidiyor. Bunu yapanlarda bizleriz her yerde çalışanlar sanki görevini zorla yapıyormuş gibi bir tavırlar ve sesini çıkarmaya korkan bir halk. Daha kötüsünü hakediyoruz. Her yer özel okul her yer özel hastane birileri zengin oluyor. Zengin olanlar hizmet alıyor sağlıktan faydalanıyor daha iyi bir eğitim alıyor ... niye özel hastane neden özel okul diye bir ayırım var aynı ülkenin vatandaşları değil miyiz.... bu ayrımcılık neden.... torpillerle bir yere gelenlerle bunlar yapılır kimse hala sesini çıkarmasın...aman bana dokunmayan bin yaşasın daha iyi şartlarda yaşanılabilir ama buna şükredenler göklere çıkaranlar varken hak müstahak....
vatandaş54
31.01.2019 10:52
Biri de depremde sakarya da devlet yoktu yazmış. Ne aç kalan gördüm ne açıkta kalan devlet yoktu diyen çarpılır. Allah korusun ama tekrarı olsa öncelikli illerden sebep bize sıra gelmez.
vatandaş54
31.01.2019 09:46
Biri de depremde sakarya da devlet yoktu yazmış. Ne aç kalan gördüm ne açıkta kalan devlet yoktu diyen çarpılır. Allah korusun ama tekrarı olsa öncelikli illerden sebep bize sıra gelmez.
tarafsız
31.01.2019 09:12
Bravo. Herşey doğru ve akıcı yazılmış. Tebrikler
Onyekuru
31.01.2019 08:38
Yıllardır kendi iradelerini ortaya koyamayan iktidar vekilleri ve iktidarı ne güzel anlatmışsınız, Tebrik ediyorum. Yalnız "KRAL ÇIPLAK" deme cesareti o vekillerde bile yok iken, bu yazıdan sonra dikkat edin, nasılda üzerinize yüklenecek o sesi SAKARYA için çıkmayanlar...
Onyekuru
31.01.2019 08:37
Yıllardır kendi iradelerini ortaya koyamayan iktidar vekilleri ve iktidarı ne güzel anlatmışsınız, Tebrik ediyorum. Yalnız "KRAL ÇIPLAK" deme cesareti o vekillerde bile yok iken, bu yazıdan sonra dikkat edin, nasılda üzerinize yüklenecek o sesi SAKARYA için çıkmayanlar...
BANA KİMSE MASAL OKUMASIN
31.01.2019 08:11
Doğum evinde Oğlumu sünnet ettirmek için 2 ay sıra bekleyip ve bir türlü ameliyat ettiremedim. Düzce'de 3 günde ameliyat edip evime gönderdiler. Bu şehre depreme dayanıklı alt yapı depremde 18 yıl sonra yapıldı. kaldırımlar sökülüp takılıncaya kadar hastane yol yapılabilirdi ne gerek vardı kent meydanını yıkıp yıkıp yapmaya hastaneye yatırsanıza yollara yatırsanıza... Hakkımı ne bu dünyada nede ahirette helal etmiyorum.
Osmanlı Ocakları
31.01.2019 03:16
Akp bitmiştir yazın kenara. Çok değil 5-6 yıl sonra ülkemizi Iyi Parti ile Chp yönetecek. Devlet Bahçeli ile Recep Tayyip tarihe karışacak
Tamer kekilli
31.01.2019 00:50
Sakarya ile ilgili bir sorun var ise hangi partiden olursa olsun evet bu doğru denebilmeli. Şu an kadın doğum ve çocuk hastanesi bu şehir için bir ihtiyaç değil denebilir mi. Bir Hendek devlet Hastanesi'ne bir akyazı devlet Hastanesi'ne bakın fiziki imkan olarak kadın doğum hastanemiz nasıl.yarim kalan işler niye başka şehirlerde az da bizde çok. Mesela Haydarpaşa treni bir ihtiyaç mi değil mi. Osmanlı bile Adapazarı köyden biraz büyük iken bunu ihtiyaç olarak görmüş ise buna gerek yok diyebilirmiyiz.sehir içi raylı sistem enerji açısından ucuz iken ihtiyaç yok diyemeyiz.otoyol inşaatı, Toyota hastane inşaatı yok sayılabilir mi.konya Ankara Eskişehir YHT ile seyahat ederken bu şehrin İstanbul'a trenle gitme şansı yok mu.
Selim Akdeniz
30.01.2019 22:56
Tek kelimeyle MÜKEMMEL bir yazı.
kertenkele
30.01.2019 22:08
DEPREM BÖLGESİNDE BÖYLE BİR BİNA?..SORSANIZ ''ÇOK SAĞLAM' DERLER
Güneş26
30.01.2019 19:31
Ergun özkan bizim yaşımızın yanında ''yeni yetme '' sayılırsın.Madem okumuş yazar olmuşsun kafanda az da olsa çalışıyordur.Anladık yapılanları gözün görmüyor sanırım.Biraz Geçmişe gitmeye kafan basmıyorsa yada muhterem büyüklerine sor.BU MİLLETİN ÇEKTİKLERİNİ SANA Bİ GÜZEL ANLATIVERSİN.Türkiye cumhuriyeti tarihinde böyle hizmet gördümü diye sana sormaya da hacet yok ona da süngerleşmiş beynin algılayamaz.Hele hele Sayın Cumhurbaşkanımızı eleştirmekte zavallıların haddine değil.Hani şimdilerde yerel basında bazı benzetmeler geçiyor YA kimin adamısın diye .Bende sana soruyorum Ergün Özkan ''SENDE KİMİN ADAMISIN.''DEYİVERDE BU MİLLET Bİ ÖĞRENİVERSİN
Hakkı devrim
30.01.2019 19:27
Kardeşim bu il deprem gördüğünde 2 gün ulaşamadılar. AKP enkaz devraldı. Burada devlet yoktu. Ankara büyükşehir belediyesi ile Sedat Peker yardım etti. Ülkenin halini biZ biliyoruz. Maval okuma yapılan yatırımlar eski zamanlar ile kıyas bile edilemez. Su kesilirdi elektrik kesilirdi yol yoktu yol Camili karaman a şehir kuruldu şehir. Oturduğun yerden atıp tutma
Maksudiyeli
30.01.2019 17:52
Üstadım ne yazık ki doğruyu söylenen ve söyleyen herkes yalanlanır. Karaman kavşağının oradaki toprağın üstüne atılan asfalt artık dökülmeye yol çökmeye başlamış isteyenler bakabilirler. Ne yazık ki agtroller bunu görmezden gelirler korucuk başlayıp da bitirilemeyen ev temelleri ile dolu hepsi çürümeye terk edilmiş, katlıpazar yeri sakarya çöplüğü gibi bu şehirde yaşıyan bizlere çoluğumuza çocuğumuza yazık. Sakarya değil kocaeli yalova ile boy ölçemez durumda.
Çuvaldız
30.01.2019 16:12
Tebrik ederim de seni nasil tutuyorlar bu gazetede :)) malum bizim yorunlarimiz bile tirpanlanirken
sopelili
30.01.2019 15:14
adam haklı beyler gelip maval okumayın bende oy verdim sıkıntı yok ama bi yerde eleştiri yapmayı bilmeli gerçekleri görmeliyiz herkes bunları göze alarak sandığa gitsin oyunu atsın bu konularda sakarya kesinlikle ihmal edildi ediliyor eksiğimiz çok fazla
Sakarya
30.01.2019 14:42
Bu Şehri Komple Yık Bidaha Yap Yine Çöp Yine Çöp En Yakındakı İzmit Bile Sakarya dan Daha Gelişmiş Sakarya Artık İzmitin ilçesi Gibi Yenilik Hiç Bişey Yok. Saçma Sapan Projeler İle Kendi Arkadaşlarını Zengin Eden Bir Belediyemiz Var....
sopelili
30.01.2019 14:07
adam haklı beyler gelip maval okumayın bende oy verdim sıkıntı yok ama bi yerde eleştiri yapmayı bilmeli gerçekleri görmeliyiz herkes bunları göze alarak sandığa gitsin oyunu atsın bu konularda sakarya kesinlikle ihmal edildi ediliyor eksiğimiz çok fazla
pijamalışevkethoca
30.01.2019 13:35
Ada AVM yolu iki beton direkle duruyor. Kim ne zaman ne yapacak belli değil. Yayalar için üst geçit yapıldı. Şimdi üst geçit -eğer torunlarımız bittiğine şahit olursa- yapılan köprü ile kesişiyor. Muhtemelen o da yıkılacak. Her saat başı bir bakan Sakarya'da açılışa geliyor. Açılış muhteşem ama hiç kapanışa gelen yok. Adapazarı virane oldu. Tespit ve yazınız için tebrik ederim.
Nazmi
30.01.2019 12:56
Akpnin sonu cemaatten daha beter olacak.
bidost
30.01.2019 12:48
Adam haklı beyler
Arka plan
30.01.2019 12:28
Ergün ÖZKAN Tebrik ederim. Uzun zamandır mevzu bahsi geçen projelere bakıp bakıp neden diye sormaktan kendimi alamadığım düşünceleri kelimesi kelimesine ifade etmişsiniz. Eski Türkiye de o tamamlanamayan tüneller yollar bir harebe bir demir yığını olarak gösterildi. nereden nereye markalaştı fakat Sakarya o gösterilen 1980 1990 2000 yıllarına geri döndü.bu projelerin çalışmaya başlaması için 2019 Mart sonu bekleniyor sa, yetkililer ve mevcut siyasetçiler bu iş haneye eksi yazar..
Tamer kekilli
30.01.2019 12:03
Ergün bey, yorumlarda çok haklısınız.bursa ve Kocaeli'nde hızla devam eden şehir hastanelerinin görünce gıpta ile bakıyorum. Bunun yanında izmit devlet Hastanesi'ne klinik binalarını da eski yerine 2 senede bitirdiler.saglik bakanına çocuk hastanesi için başka yer gösterilebilirdi. Zemin açısından buranın sıkıntılı olduğunu herkes biliyor.gidip çocuk hastanesi inşaatının yanında zemine bir baksınlar. Neyse yer yanlış ama yapılmaya başlandı bitmeye gelince bitmiyor. Kuzey Marmara otoyolu Sakarya bölümü bitmiyor. Topçu kavşağı bitmiyor. Diğer şehirlerde yapılanlar neden bitiyor.trenin merkeze gelmesini 100 kadar kadın savunuyor. Biz tepkisiz bir millet olduk hiç mi çocuğunuz yorumunuz hastalanıyor. Hiç mi demiryolu istemiyorsanız.
OKU-YORUM
30.01.2019 11:50
ERGÜN BEY, TESPİTLER ÇOK GÜZEL . LAKİN, İNŞAATI DURAN TOYOTA HASTANESİNİ DE EKLEMEK İSTEDİM. EK BİNA KARA BİNASI YAPILDI. MEVCUT BİNA DUVARLARI SÖKÜLDÜ. AYLARDIR NE ÇALIŞAN VAR NE UĞRAYAN. HASTANE KONUM OLARAK BİRÇOK İLÇEYE HATTA YAKIN İLLERE DAHİ HİZMET VERİYORKEN. O HALDE GÖRMEK OLDUKÇA ÜZÜCÜ. ÜLKE GENELİNDE YATIRIMLARIN DURDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK, OLAN YİNE VATANDAŞA OLACAK. SAYGILAR.
mir polat
30.01.2019 11:44
"Anadolunun saf çocuğu Sakarya" saf saf bakınmaya devam et.
Online Ziyaretçiler