Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Adapazarı esnafına yazık, günah!

13.02.2019 22:21

Adapazarı esnaf ve sanatkâr şehri olması nedeniyle tarihten bu güne her zaman özel bir konuma sahiptir. Kendi nam ve hesabına çalışarak ekonomiye katkı sunan, istihdam sağlayan, vergi ve prim ödeyen esnafımız, şehir ekonomisinin görünmeyen can damarıdır. Resmi rakamlara göre Sakarya'da 40 bine yakın esnaf ve sanatkâr var. Çok büyük ve inanılmaz bir rakam...

 

Bu esnafımız tüm ülkede olduğu gibi zor günlerden geçiyor. Ekonomik daralmanın en büyük etkisini yaşayan şehir esnafı, bir de haksız-adaletsiz uygulamalar karşısında iyice eziliyor, darbe ve yara alıyor. Bir yanda aidat, prim, vergi, kira ve maaş gibi giderlerini yerine getirmeye çalışan esnaf, diğer yanda hiçbir yükümlülüğü olmayan Suriyeli misafirlerin işyeri açması var.

 

'Kapatıyoruz' adı altında vatandaşı kandıran kişiler dev pankartlarla kampanyalar düzenlerken, aynı yalanla şehir şehir gezen mobilya, mutfak eşyası ve benzeri eşyaları satan kişiler var. Gözümüzün içine baka baka 'Kapatıyoruz' diyerek kandırmalı bir ticari anlayışın faaliyetlerine çok rahat devam edebilmesine ne hukuk, ne de şehir sesini çıkarabiliyor.

 

'Hayır, ve kermes' adı altında börekten, peynire, sucuktan, bala, elbiseden, ayakkabıya satış yapan gruplar var. 3-5 bin liraya dükkân kiralayarak engelliler ya da dini duygularımız istismar ediliyor. Son olarak Adapazarı Garı içinde yaşanan 15 günlük rezalet var. Vatandaşın sağlığı hiçe sayılırken, ne olduğu belli olmayan, nereden geldiği bilinmeyen ürünler ucuz ucuz insanlara satılıyor. Siz hiç ayakkabı dükkânında sucuk satan esnaf gördünüz mü?

 

Ucuz ürün, bol ürün, kermesler, hayır çarşıları elbette olacak. Olmalı da. Esnaftan alınan peynirin, elbisenin, yarı fiyatına şehrin göbeğinde satılmasına karşıyım. Ben işin adalet, hak, hukuk ve şehircilik tarafındayım. Bu işin bir kuralı olsun ve o kermesler mesela ilgili dernek/vakıf bahçesinde yapılsın. Her önüne gelen istediği yerde gıda ürünü satacaksa, belirli bir ücret karşılığı esnafa verilen hijyen belgesi ve gıda izin belgesi gibi uygulamalarda kaldırılsın.

 

Bunlar devam ederken, şimdi de şehrin göbeğinde 3 katlı bir binada sosyete adıyla pazar yeri kurulacak. Bu pazar yerine duyduğum kadarıyla Kayseri, Bursa, İstanbul ve Kocaeli'den kişiler gelecek. Şehir esnafı burnundan soluyor. Ticaret bu, her şey elbet kuralına göre yapılacaktır. Bu bina içindeki Pazar yeri  için SGK ve Maliye'yi göreve davet ediyorum. Şehirde ticaret yapıp para kazanmaya çalışan esnafa yönelik denetimlerin, aynı şekilde bu kişilere de uygulanmasını istiyorum.

 

Mesela ben de bir dükkan tutup; o dükkan içinde kiralama yoluna giderek bölümler halinde satış yaptırabilir miyim? Bir dükkanda 100'e yakın ayrı ayrı tezgah kursam, bunun ruhsatlandırması nasıl olacak? Pazar sistemini bir dükkan içinde kurunca belediye burada nasıl bir yaptırım uyguluyor? Kanun ve yönetmelik ne diyor? Bu sorulara umarım cevap bulurum.

 

Vergi ödemeyen, her hangi bir oda kaydı ve gideri olmayan ürün elbette; vergi, SGK ve aidat veren esnafa göre daha ucuz olacaktır. İşte bu haksız rekabet oluyor.Bu işte de bir adaletsizlik var gibi geliyor. Ve işin acı tarafı da, şehri yönetmeye talip olan insanların bu işin başında yer alması. AK Parti'den Adapazarı Belediye meclis üyeliğine aday adayı olan bir ismin, yine Adapazarı esnafına karşı ilginç bir girişimde bulunduğuna şahit oluyoruz.

Dar Sokak, Çark Caddesi, Hal ve İtfaiye Caddesi esnafıyla oynamaktır bu. 

 

Şehrin kalkınması ve büyümesi adına görev yapan Adapazarı meclisinde yer almak isteyen kişilerin esnafın ekmeğine kan doğraması da çok manidar.  Elbette herkes istediği ticareti yapar, kimseyi de bağlamaz. Ancak AK Parti bu şehirde esnaftan oy isterken, bu yapılanlar sürekli karşısına çıkacaktır. Adapazarı esnafına bu kadar zulüm etmeyin.

 

Kermestir, panayırdır, fuardır, işportadır artık adı her neyse yapılan her işte adalet olsun. Kişilere ve zümrelere ayrıcalık tanınmasın. Kimse esnafın ekmeğiyle oynamasın. Bunun bedeli siyaseten çok ağır olur. İşte bu yüzden diyorum. Bu işlere sahiplenecek şehrin bir ağabeye ihtiyacı var.

 

Ve bir not; Şehir esnafıyla ilgili her vatandaşın bir sitemi vardır, olacakta. Bir dükkanda mal satıp, müşteriye saygı göstermeyen, fiyatta kazık atıp fazla para kazanma peşinde olan kişiler esnaf değildir. Esnaflık öyle kolay iş değildir.. Herkeste esnaf olamaz.Adalet isteğim bu şehrin gerçek esnafı içindir.


Medyabar.com bugun 48970 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 10325 kere okundu
YORUMLAR 10 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
GÜLSEREN
14.02.2019 12:12
Siz sanırım Sakarya'da yaşamıyorsunuz. Gün geçtikçe gelişen bir şehir olmamıza rağmen sizin gibi düşünenler oldukça karalamaları öne çıkartmaya başladıkça ilerlemekten çok geriliyoruz. Her hafta çarşamba günü kurulan pazara bir şey demiyorsunuz? Cumartesi günleri kurulan sosyete pazarına laf etmiyorsunuz? Orada çalışan insanlar sadece Sakarya insanı mı zannediyorsunuz? Bir şeyi tam araştırmadan yazı yazmak sanırım son günlerin modası oldu.
GÜLSEREN
14.02.2019 12:20

Maliye denetimi Sgk denetimi olmadan isim değişikliği bile yapılmıyor buda demek oluyor ki verilen her stant için gerekli mali izinler bulunmakta. Yoksa bu kadar her yerde boy boy afişleri göremeyiz değil mi? Sakarya'nın göbeğinde böyle bir şey olabileceğini düşünüyor musunuz? Yazdıklarınızı tekrardan okuyup düşünce biçiminizi değiştirdikten sonra karaladığınız insanlar için özür yayınlamanız gerekmektedir.

Nihal
14.02.2019 11:59
Gerçekten şaşırdım okurken. Sizin eleştirdiğiniz o bina 100 küsür esnafa haftada 3 gün ev sahipliği yapacak ve bunların yarısıda Sakaryadan. Herkese kapısını açmış biryer. Haftalık kurulan halk pazarlarından daha fazla yerli esnafa ev sahipliği yapıyor hatta. Örneğin şehrin farklı halk pazarlarında birçok İstanbullu, Bursalı firma görüyorum tezgah açan, o halde buna da var mı itirazınız? Herkes mahalledeki konfeksiyoncudan alsın entarisini, pazara gitmesin mi diyorsunuz? Çeşitli esnafı bir arada barındıran yerler, kişiye aradığını bir arada bulabilme kolaylığı sağlar, tüketicinin işini kolaylaştırır esnafın kazancını arttırır. Herşey bir yana, burada yapılan bir işletme buranın ekonomisine can katar. Karalamak hoş değil.
Mehmet Kadiroğlu
14.02.2019 10:47
Bu avm nin malları ucuza mal satacak olması sizi neden bu kadar rahatsız ediyor Vatandaş uygun fiyatlı mal alacak işte Şehrin ortasında ruhsatsız ve vergi kayıtsız bir yer olamayacağını çok iyi biliyorsunuz Bırakın bu işleri bu kafayla şehrin gelişimini engellemeyin Şehrin her yerinde farklı yerlerden gelen onca esnaf varken burdakiler neden sizi bu kadar rahatsız ediyor.İnadına yarın gidip alışveriş yapacağım.
ALİ S.
14.02.2019 09:48
Esnaf mı? Üreten mi? Sanatkar mı? Eskidendi onlar, çok eskiden. Şimdi tavuk dönerci, al-satcı, cafeci ve telefoncudan başka kimseyi göremiyorum.
Mehmet Aydın
14.02.2019 09:20
Mesela lcwakiki organize sanayide satması gereken defoluallari galiba AVM lerden satmaya başladı,3 ay önce gömlek aldım iki tane,yakaları soyulmaya başladı,ikide kazak almıştım tüleşti ,üzerinde pamuk tabakaları küçük topaklar oluşturdu,mont aldım fermuari bozuldu,aynı marka gömlek bir mağazada 30 TL,diğerinde 60 TL,bahara yakın %70-80 indirimli satıyorlar,demekki kışın bizi bu kadar kazikliyorlar
adalı
14.02.2019 08:37
abi agzına saglık cok güzel yazmısın ama sehirde esnafın yanında olacak hic kimse yok odalar sadeca para toplasın başkanlarda koltuk sefası.yetkiler secim telaşında.zavallı esnaf ssk 1000 askari ücret 2000 yemek yol elektıir vergi su dogalgaz yani mokoko
Süleyman
14.02.2019 14:29

Sakarya esnafinin hicbirsey istemeye hakki yok insanlara hayvan gibi davranmak sizde 3 liralik urunu 10 liraya satmak sizde hakeza pazara git tezgahin arkasindan curuk carik urunu doldurma sizde tezgahtaki urunle alakasi yok gecen gun bir dandik naylaon is pantolonuna 90 lira istedi kendimiz uretiyoruz dedi bide yani utanmadan pahali diyincede bi dovmedigi kaldi hic kusura bakmayin sakarya esnafina az bile bunlar madem kar edemiyorsunuz para kazanamiyorsunuz neden hala yapiyorsunuz insan para kazanamadigi isi yapar mi sizin niyetiniz amuduyla goturmek ticaret yapmak degil

Nihal
14.02.2019 11:44

Gerçekten şaşırdım okurken. Sizin eleştirdiğiniz o bina 100 küsür esnafa haftada 3 gün ev sahipliği yapacak ve bunların yarısıda Sakarya?dan. Herkese kapısını açmış biryer. Haftalık kurulan halk pazarlarına göre daha fazla yerli esnafa ev sahipliği yapıyor hatta. Örneğin şehrin farklı halk pazarlarında birçok İstanbullu, Bursalı firma görüyorum tezgah açan, o halde buna da var mı itirazınız? Herkes mahalledeki konfeksiyoncudan alsın entarisini, pazara gitmesin mi diyorsunuz? Çeşitli esnafı bir arada barındıran yerler, kişiye aradığını bir arada bulabilme kolaylığı sağlar, tüketicinin işini kolaylaştırır esnafın kazancını arttırır. Herşey bir yana, burada kurulan bir işletme buranın ekonomisine can katar. Karalamak hiç hoş değil.

Doğrucu Ali
14.02.2019 09:10

Bırakın Allahınızı severseniz nasıl esnafın yanında kiimse yok,sanırım siz ya sokağa çıkmıyorsunuz yada art niyetlisiniz,madem esanıf yanında kimse yokta!!! bu kadar işgaliyeyi kim yapıyor yürüyecek yol kalmadı,bu kadar boş alan park yeri olmayan milyon tane alanı kim Ticari alan yaptı ve ruhsatlandırdı,millete hem ses hemde görüntü kirliliği veren(iyileri müstesna) minibüsçü,dolmuşçu esnafını kim kolladı?????? Kalkıp hala esnaf kollanmıyor derseniz ağır konuşucam ama burası yayınlamaz.

Online Ziyaretçiler