Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Kent imajı, kimliği ve rotası

01.03.2019 00:18

Vali Ahmet Hamdi Nayir, önceki gün ziyaretimize geldi. Bu vesileyle kendisini yakından tanımak ve merak ettiklerimizi sorma fırsatı bulduk. Nayir eğitimden, sağlığa, şehrin güvenliğine kadar birçok konuda görüşlerini paylaştı.

 

Kenti anlatarak, devlet yatırımlarından bahseden Nayir, kısa sürede Sakarya ile ilgili bazı tespitleri de çok iyi yapmış.Sağlık konusunda verilen sorulara çok net cevap vermesi, bu konuyu yakından takip ettiğini gösteriyor.

 

Yeni doğum evi hastanesi, bin yataklı şehir hastanesi ve diğer ilçelerde sağlık yatırımlarını detaylarıyla anlatması dikkatimi çekti. Diğer yandan şehrin güzelliklerini anlatırken, özellikle kirli sanayi konusunda net bir tavır ortaya koyması ise bir Sakaryalı olarak çok hoşuma gitti.

 

'Her sanayi kuruluşuna gel demeyiz' sözüyle seçicilik vurgusu yapması büyük önem taşıyor.  Onun bu sözünün yanında herkesin dimdik durması gerek.

 

Vali beyin, özellikle 3 tespitini yazıp ayrı parantez açma gereği duydum.

 

Bunlardan birincisi Sakaryalılık bilinci... Hemşericilik ve Sakaryalılık vurgusu yapan Nayir, etnik unsurların çok fazla öne çıktığını anlatmaya çalıştı. Aslında bizim duygularımıza da tercüman oldu.

 

Sakarya'da 'nerelisin' diye sorulan bir kişi, burada doğsa bile ata toprağını söyler. Sakarya'da Sakaryalıyım diyen sayısı azdır. Ve en önemlisi ne milletsin sorusu.

 

Manav, laz, abhaza gibi. İşte Nayir bu konuyu şu sözüyle özetledi: Sakaryaspor bu şehri nasıl birleştiriyor ise Sakaryalılık bilinci konusunda da aynı tavır devam etmeli.

 

Diğer konu ise kentin algısı.  Asayiş olaylarının nüfusa oranla Türkiye ortalamasında olduğu anlatan Nayir, "Bu şehrin güzelliklerini ortaya çıkaralım" diyerek herkese çağrıda bulundu.

 

Kötü şeylerin değil güzelliklerin büyütülmesine, insanlık değerlerinin ön plana çıkarılmasına dikkat çeken Nayir, bu konuda eski görev yaptığı yerlerde hayata geçirdiği projeleri Sakarya'da uygulama sinyali verdi.

 

'İnsanlık ölmedi' projesiyle Sakarya'nın güzel insanları onurlandırılacak gibi görünüyor. Kent imajının bir çeki düzene ihtiyacı olduğu gerçeğini bize bir kez daha hatırlamış olduk.

 

Ve son olarak kent planı. Şehrin genel hatlarıyla yönetim anlamında master planı maalesef oluşmadı. Yani şehrin bir planı yok.

 

Nayir bu şehrin önceliğinin olması gerektiğini ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini anlattı. Yani ilçe bazında tarım mı, turizm mi, sanayi mi? Geleceğin sağlam temeller üzerine kurulması, şehrin geleceğinin belirlenmesi adına seçim sonrası geniş katılımla bir zirve yapacağını ve bu işe öncülük edeceğini söyledi.

 

Vali Nayir'in güncel konular dışında bu 3 tespitinin çok değerli olduğuna inanıyorum. Bu tespitleri doğrultusunda yapılacak olan çalışmalarda herkese büyük sorumluluk düşüyor. Ve en önemlisi Nayir, yaptığı tüm açıklamalarda herkesimle işbirliği mesajı veriyor.

 

Sakarya'nın dinamik yapısının topyekun birliktelikle güzel işler başarabileceğini söylüyor.

 

Bu düşünceleri ışığında sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere,şehrini seven herkese büyük sorumluluk düştüğünü bir kez daha gördüm.

 

Seçim sonrası Nayir'in bu manada başlatacağı çalışmalara tam destek verileceğine inanıyorum. Yapılan 3 tespitin şehrin görünmeyen önemli sorunlarından olduğunu bir kez daha anladım.


Medyabar.com bugun 33533 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 295 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler