Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

90 bin oy nereye gidecek?

14.03.2019 20:40

Sonucunu merak ve ilgiyle beklediğimiz ama hiç heyecanı olmayan bir yerel seçim sürecinin daha sonuna yaklaşırken, sandık için geri sayım başladı. Geriye dönüp baktığımızda Türkiye ve Sakarya, ittifaklar nedeniyle son derece ilginç bir seçim süreci yaşadı. Sakarya için çoğu aday proje açıklama gereği bile duymadı. Ayrıca seçim süreciyle ilgili tahminler bir yana Cumhur İttifakı-Millet İttifakı, BBP adayları bu seçimin en çok konuşulanı oldu.  Zaten ittifaklar nedeniyle konuşulacak aday sayısı da azdı.

 

Bir tarafta MHP destekli AK Parti adayları, diğer tarafta bölüşülmüş ilçelerin adaylarıyla seçime giren İyi Parti ve CHP. İki büyük ittifak; Büyükşehir Belediyesi için Ekrem Yüce'yi (AK Parti) ve Cihan Kolip'i(İyi Parti) Sakaryalıya sundu. Şimdi ise ittifaklardı, adaylardı, meclis adaylarıydı derken herkes elinde kalem kağıt hesap yapmaya başladı. Anketler yapılıyor, halkın nabzı bir şekilde tutularak seçim tahminleri alınmaya çalışılıyor.

 

Son taktikler ve varsa stratejiler buna göre belirleniyor. En büyük dikkat çeken detay ise kararsız seçmenler. Sakarya'da bazı partilerin anketlerine göre kararsız seçmen sayısı yüzde 19-23 arası değişiyor. Taraklı hariç seçime girmeyen MHP'nin oyu,  son genel seçime göre 90 bin...Bu 90 bin oy için şehirde adaylar bir dizi hamleler yapıyor. Evet. MHP'liler Genel Başkanları Devlet Bahçeli'ye çok güveniyor. Ancak MHP'liler AK Parti'ye oy verecek mi bunu kimse bilmiyor.

 

Kararsız seçmen artışı da aslında buna bağlanıyor. Türkiye'de MHP'nin aday çıkarmadığı her yerde adaylar ülkücüleri çok sever oldu. 5,5 milyonluk oy potansiyelini düşünürsek adaylar haklı gibi. Cumhur İttifakının anlaşması gereği, AK Parti MHP değerlerine sahip çıkarken, Millet İttifakına oy kaçmaması için üstün bir çaba harcanıyor. Sakarya'da bu kaçısın önü kesilemeyecek gibi görünüyor. 90 bin oydan; teşkilat, meclis üyeleri ve benzeri hesaplamalarla 10 bin oy kesin AK Parti'ye gidecek. Tabi bu sadece tahmin.

 

İşte Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı adaylarının MHP'lilere, ülkücülere yönelmesi bu yüzden. Ortada bir kararsız seçmen var. Bu kararsız seçmenlerin çoğu bana göre MHP'li. Peki geriye kalan tahmini 80 bin gibi oy ne olacak? Bunun cevabını sandık verecek. İttifaklar cephesinden bakmaya devam edersek, AK Parti seçimlerden yine zaferle ayrılacak. Çok fazla fire olmayacak gibi. Ancak rahat bir seçim de olmayacak. Alınan sonuçlar AK Parti'yi bıçak sırtında tutacak. Ekonomi ve benzeri sorunlar var. Mutfaklar yanarken, adaylar farklı söylemler yürütüyor. 17-0 olmayacak gibi geliyor.

 

Millet İttifakının iki partisi CHP ve İyi Parti arasında da anlaşma var ama aday belirleme sürecinde hatalı davranıldığı yönünde halen tartışmalar var. Özellikle Adapazarı ve Serdivan çok karışık. Stratejik hatalar var. CHP'lilerin İyi Parti adaylarına karşı gurur yapması, kendi adaylarıyla yola devam etmek istemesi sıkıntı yarattı. İyi Parti'nin üstün oy oranıyla Millet ittifakı il genelinde 100'e yakın meclis üyesi alır.

 

Biraz iddialı olacak ama seçim tahminime; AK Parti Kaynarca ve Pamukova'da çok çok zorlanacak. Bu 2 ilçeyi şimdilik bir kenara koyarsak Büyükşehir+12 ilçeyi Cumhur ittifakı, Hendek'i BBP adayı Turgut Babaoğlu ve Karapürçek'i yine BBP adayı Cavit Karslı alacak gibi görünüyor.

 

**

 

Devlet Bahçeli

Geçtiğimiz günlerde MHP'nin sosyal medya hesaplarından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kara kalpaklı fotoğrafının ve "Fıtrat değişir sanma! Bu kan yine o kandır..." ifadesinin yer aldığı paylaşım yapıldı.  Bu paylaşım sonrası aramızda özel bir anımız bulunan MHP'nin eski genel başkan yardımcılarından biriyle telefonda görüştük.

 Uzun zaman olmuştu. Biraz sohbet ettik. Laf siyasete geldi. Bu fotoğrafı ve     Ankara'da 2011 yılında yapılan aday tanıtım törenini hatırlattı. Orada Bahçeli   Dede Korkut'tan esinlenerek MHP'liler için hayır duası okumuştu.   Yazacağım   diye söz verdim ve bir kez de ben paylaşmak istedim.

 

 "Hak Teala; Milletimizi korusun, fitnecilere fırsat vermesin. Birliğimizi,     dirliğimizi ve düzenimizi bozmasın. Türk milletini dünya durdukça yaşatsın,   Müslümanları korusun. Ülkümüzü muzaffer kılsın, ülkücüyü gözetsin,   himmetini üzerimizden esirgemesin. Zalime göz açtırmasın, zulmü def etsin.    Eş başkanların musibetlerinden bizi muhafaza etsin. Kardeşliğimizi bozmasın,  huzurumuzu daim etsin. Rahmet ve bağışlamasından bizi mahrum bırakmasın. Hesabını veremeyeceğimiz konularla bizi imtihan etmesin. Sevdiklerinden olmayı nasip etsin. Tek başına iktidar mücadelemizde bize güç ve azim versin. İnsanız elbet, kusurlarımızı ve günahlarımızı da affetsin. Türk milletini ebediyete kadar korusun, kollasın. Her vatanseverden, milliyetçi-ülkücüden ayrı ayrı razı olsun"

 


Medyabar.com bugun 263091 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 4757 kere okundu
YORUMLAR 11 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Oğuz Ödül
15.03.2019 13:24
Karasuda da seçimi millet ittifakı adayı Dr. Kerem bey kazanacak.
Emirhan
15.03.2019 10:32
mhpliyim akp ye oy atarsam namertim
Genç ülkücü
15.03.2019 00:51
Ben ülkü ocaklarında yetiş biri olarak AKP oy vermiyecem.Bir ülkücününde oy vereceğini düşünmüyorum.Allah korkusu ve vicdanı olan ülkücü vermez.Ülkücülere küfür,hakaret edeceksin,fatiha bilmezler,bunlar şehitlerin kanlarından besleniyorlar diyeceksin,her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım diyeceksin,Türk demekten korkacaksın,Andımı kaldıracaksın,Kandilden gelenler davul,zurnayla karşılayacaksın,Türk milletini öz yurdunda garip,öz vatanında parya yapacaksın,yolsuzluk ve hırsızlık yapanları kollayıp gözeteceksin,güya fetoyla mücadele ediyoruz deyip hiçbir siyasi dokunmayacaksın,ülkücü sana oy verecek,hiç bir ülkücü AKP oy vermez.Onca şehit kanı ne olacak peki soruyorum ülkücü kardeşime.
FiLozof
14.03.2019 23:48
Hdp hariç hepsine basacam hak geçmesin sonra kırgınlık olmasın :)
Bekaaaaa
14.03.2019 23:12
Domatis,biber,patlıcan,patates sayın yazar bu sebzeler çok önemli bir ara bunlarida kaleme alırsan vatandaş ve halk olarak aydınlanmış oluruz.saygilar
Meşeli
14.03.2019 22:54
Oy kullanmayarak, tepki koyabiliriz...
Mehmet Aydın
14.03.2019 22:11
Yıl 2002 de sadece askeri ücretle 12,3 küçük altın alınırken şimdi 5 altın alınıyor,yani maaslarimizi kuşa döndürmüsler,küçük altın 360tl çarp 12 ile 4300 TL askeri ücret olması gerekirdi,gelelim emekli maaşı bağlantı oranını ve yaş olarak attıkları kazığa,2002 emekli bağlantı oranını %85 civarı iken şimdi %49,2020 den itibaren %35 olacak,65 yaşına kadar askeri ücretli köle olacaksın,özel söktörün zaten işine geliyor.
Mehmet Aydın
14.03.2019 22:04
Belki yeri değil ama oy kullanmadan önce çiftçi ,Fındıkçı olarak düşünün ,sayın C.Baskani Mart ayı içerisinde Türkiye'deki çiftçilere desteklemelerinin ödeneceğini bununda 3milyar 700 milyon olduğunu söylüyor,5 yılda ortalama 18 milyar destekleme vermiş,peki Suriyelire 5 yılda verdiğiniz 40 milyardolar TL ye çevirince 220 milyar lira yapıyor,yani Türk çiftçisine verilenin 12 katı yapar,niye bu Suriyeliler iktidar için biz Türklerden değerli,
Yusuf Ziya
14.03.2019 21:59
MeHePe'li seçmen işini bilirde;Me Ha Pe'li seçmem ne yapacak.Mesela il başkanları Serdivan'da ikamet ediyor.Mahkemeye verdikleri ve hakkında yolsuzluk iddia ettikleri Yusuf Alemdar'a mı atacak yoksa referandumda HAYIR için şehir şehir gezdiği yol arkadaşı Zafer Kazan'a mı?Önce yönetim kadrosu bir açıklasın bakalım.
Gercekler
14.03.2019 21:24
MHP li ülkücüler akp ye OY ATMAZ.
geç bunları
14.03.2019 20:56
hiçde belli olmamış iyi partiyi gazlama çabaları bravo :)
Online Ziyaretçiler