Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Ekrem Yüce'den beklentim

14.04.2019 00:08

31 Mart mahalli idareler yerel seçimlerini geride bıraktık. Göreve seçilen başkanlara tebrik ziyaretleri hızla devam ederken, bu tufanın 1-2 ay kadar daha sürmesi bekleniyor.Bu süreçte Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen Ekrem Yüce'nin mesajları dikkatimi çekti.

 

Yüce, toplumla barışık herkesin talebine cevap vermeye çalışan bir idareci profili çiziyor. Yüce eski bir belediye başkanı ve yılların bürokratı. Çok tecrübeli bir isim. Projelerini ve Sakarya'ya neler katacağını zamanla göreceğiz.

 

Bir Sakaryalı olarak kendisinden, bazı beklentilerimiz var. Öyle vizyon proje, raylı vs. beklentim yok. Sakaryalı olarak benim artık bu tarzda hayallerim kalmadı.

 

Benim en önemli bulduğum konuların birinci sırasında ötekileştirme geliyor. Yüce aslında çok hassas bir çizgide yoluna devam ediyor.  Sakarya modasına uymamasını arzu ediyorum. Söyleyene değil söylenene bakılmasını bekliyoruz artık.

 

İkinci ve son beklentim ise şehir içi ulaşıma neşter vurulması. Şehir trafiğinde akıl almaz bir keşmekeşlik var. Şehirde alternatif yollara, acil otoparklara ihtiyaç var.

 

Ben mühendis değilim ancak, son yıllarda trafik akıcı olsun diye yapılan dönel kavşaklar çok çok büyük sorun. Araç kullanan biri olarak söylüyorum bunları. Bakın nerede bir dönel kavşak var ise orada kaos var.

 

Mesela eşi benzeri olmayan Yazlık Kavşağına giren her sürücü büyük panik yaşıyor. Kavşakta kaza an meselesi. Serdivan istikametine gidecek olan çoğu sürücü gibi bende, yolumu değiştiriyorum. Kendimi o kaosun içine atmak yani kavşağı kullanmak istemiyorum.

 

Yolu kullanmaktan vazgeçirten bir sistem var orada.

 

Devam edin Medeniyet Bulvarının olduğu kavşakta nerden nasıl araç çıkacak belli değil. Kafanız allak buluyor, acaba nereye baksam diye.

 

Bu arada dönel kavşak kuralını biliyorum ama kurala uymak isteyenler ya kavşağa giremez ya da kavşaktan çıkamaz. Kuralsızlık var çünkü...

 

Beşköprü'de, 32 Evler'de, Güneşler'de, Güllük ve Kuzey Terminal'de yapılan bu kavşaklar büyük bir kaos getirdi. Sorun görmezden gelinirken, 'İnsanlar alışacak' denildi.

 

Ekrem Yüce'den şehir içi ulaşımda alt-üst geçit ve benzeri hamleleri hayata geçirmesi, bilimin ve gerçek mühendisliğin ışığında dokunuşlar yapmasını bir Sakaryalı olarak bekliyorum.

 

Bu konuyla ilgili uzman görüşü çok net; trafik kuralları sürücülerin kontrolüne ve inisiyatifine bırakılamaz.

 

 

**

 

Nehirkent Otobüsçüleri

 

Önceki gün bir haber okudum. Arifiye'de bulunan ToyotaSA hastanesi bilindiği üzere eski Altınova Hastanesinde hizmet vermeye başladı. Bir otobüsçü ağabeyimiz isyan etmiş. Esnafın sıkıntılarını anlatmış.

 

Şimdi filmi başa alalım. Teknik detaya gerek yok. Geçmiş yıllarda Toyota SA hastanesine gitmek isteyen vatandaşlar büyük bir ulaşım sorunu yaşadı.

 

Nehirkent Özel Halk Otobüsü esnafı, yaşlının, engellinin, polisin, öğrencinin ve tüm yolcuların KART54 kullanmasını engelledi.Mahkemelik oldular.

 

'Kart bizde geçmez' dedikleri günleri hatırlıyorum.Toyota Serdivan'a geldi. 11 belediye otobüsü, 2 minibüs o bölgeden geçiyor ve insanlar hastane hizmetlerinden yararlanıyor. Yaşlısı engelisi rahat rahat gidiyor geliyor.

 

Diş Hastanesi de Arifiye'den taşınınca büyük bir sorun ortadan kalktı.Aracı olmayan vatandaş artık rahat bir şekilde hastanelere ulaşıyor.Bu konuyla ilgili geçmişte hep çağrım olmuştur.

 

Büyükşehir'in vatandaşın sıkıntı yaşadığı her noktaya belediye otobüsü koyması, sefer başlatması gerekiyor diye.

 

Bugün orada esnafın artık, 'Kart54 geçmez' diyeceği yolcu kalmadı.Toyota hastanesi umarım böyle kalır ve Arifiye'de ki o binalar farklı bir şekilde değerlendirilir.

 

Esnafla ilgili görüşüm çok nettir ve her zaman desteklemişimdir. Ancak bu konuda kusura bakmasınlar. Umarım o hastane oraya gitmez ve insanlar o eski sıkıntılı günlere dönmez.

 

 

 

 


Medyabar.com bugun 31954 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 7181 kere okundu
YORUMLAR 21 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Yüksel KOTİL
16.04.2019 09:20
Sayın :Metin IŞIKER,, Metin bey, Serdivan diş hastanesi ile ilgili yazınızı okudum,hayretle karşıladım. Siz hiçmi araştırma yapmıyorsunuz her halde, bu ilde yaşamıyorsunuz.Bu yazınızıda tahminin Serdivan İlçesinde bıir kafede otururken yazdığınıızı tahmin ediyorum...Arifiyeden alınan diş hastanesinin durumu ortata kaç ilçe faydalanıyor.,Sadece Pamukova ,Geyve ,taraklı,ve Alifuat paşa' dan gelenlerin direk ulaştığı hastene,Arifiye ,Erenler ve çevre 60 köy ve mahallenin tek vasıtayla ulaştığı hastaneden bahsediyorsunuz. Serdivan İlçesindeki diş hastanesine bu yazdıklarımın nasıl ulaşabileceğinide düşünün. sonra tekrar değerlendirin isterseniz. Saygılarımla, .
K.BAŞ
15.04.2019 09:45
Sayın Metin Bey; yazınızda kavşaklar üzerinden TOYOTA ve DİŞ HASTANESİ ne şimdiki yerleri uygun olduğu konusunda giydirme yapmışınız. Siz her halde Sakarya İlini, Serdivan olarak algılıyorsunuz. Ormanköy- Karapürçek-Karaçam Arifiye yay çizgisinin kuzeyinde şehir bölümünde yaşayan ve çevre yerleşim yerlerini kapsayan yaklaşık 60-70 bin nüfusu yok sayıyorsunuz. Şehirleşme, şehirdeki bütün hastane-okul.. vb. kurumsal yapıları bir araya toplamak değil, geniş alana yaymaktır. Söylermisin, Teketaban Mahallesindeki bir vatandaşın Dış hastanesi veya Altınova(Toyota)ya gelmesi özel aracıyla ne kadar sürer..
Çevik
14.04.2019 21:32
Kavşağı nasıl kullanmak gerekiyor anlatıyorum: Şeker fabrikası tarafından kavşağa girip, Camili istikametine gideceksiniz diyelim. Öyle hemen en sol şerite girip en içten ilerlemek yok. Kavşak içinde en fazla orta şeride kadar girin. Çünkü 60 metre sonra çıkacaksınız zaten. Kavşağa girip hemen en sola yanaşırsanız tabi ki kavşaktan çıkmanız zor olur. Diyelim ki Kipa tarafından geldiniz ve şeker fabrikasına doğru çıkacaksınız. İşte o zaman kavşaktaki en sol şeridi kullanabilirsiniz. Çıkış yapacağınız yöne yaklaşınca sağ şeride geçmek gerekiyor.
Eti puf
14.04.2019 11:54
Döner kavsaklar sayesinde trafik isiklari kalkti, bekleme sureleri bitti. Doner kavsaga girmeye cekinen adami direksiyondan bir daha imtahana almak lazim, once bu yaziyi yazan kisiyi
Hasan dayı
14.04.2019 14:12

20 yıllık şöför arkadaşa sesleniyorum. Acaba almanya da bir gün araç kullanabilir mi? O zaman hak vereceğim kendisine

Mehmet
14.04.2019 12:19

Sen git kocaeliye bak bir konuş heryer battı çıktı.bence sen çıkma trafige 20 yıllık şöförüm böyle rezalet yok kavşaklar berbat. şeker fabrikasından yenikente battı çıktı yapılacak iş çözülecek.ama o zaman kalıcı çözüm olur parayı nasıl çalacan

AtillA
14.04.2019 11:25
?Göreve seçilen başkanlara tebrik ziyaretleri hızla devam ederken, bu tufanın 1-2 ay kadar daha sürmesi bekleniyor? Bu nasıl bir yazı, bu şehir hizmet bekliyor.
AtillA
14.04.2019 11:25
?Göreve seçilen başkanlara tebrik ziyaretleri hızla devam ederken, bu tufanın 1-2 ay kadar daha sürmesi bekleniyor? Bu nasıl bir yazı, bu şehir hizmet bekliyor.
Vatandaş
14.04.2019 11:21
Yazlık kavşağı adeta bir mühendislik harikası Çarkıfelek gibi karaman istikametine sapayim derken serdivana gidebilirsiniz,çarşı istikametine sapayim derken yazlik istikametine gidebilirsiniz müthiş bir yer
Keskin Dil
14.04.2019 10:59
YAZLIK KAVŞAĞI KÜLLİYEN HATALAR PROJESİDİR..HER AN ARAÇLAR KAFA KAFAYA GELMEKTE,SÜRÜCÜLER BİRBİRLERİNE HAKARET EDİP SÖVMEKTEDİRLER.BÖYLE ÇOKLU BİR YOL BİLEŞENİ OLAN KAVŞAK ASLINDA YONCA KAVŞAK OLMALIYDI..GÜNÜ KURTARIP İŞİN UCUZUNA KAÇARSAN İŞTE MİLLET BÖYLE KAOSU DEVAMLI SURETTE YAŞAR ORADA...ÇOK BÜYÜK KAZALARIN ŞİMDİYE KADAR OLMAMASININ NEDENİ POLİSİN EN YOĞUN SAATLERDE ORADA BEKLEMESİNDENDİR..BU İŞ NEREYE KADAR POLİS NÖBETİYLE SÜRECEK?
Yarbay
14.04.2019 10:45
Köse yazari saçmalamissin.sen bir kere minubuscilere kizana kadar buyuksehir baskanina kiz.minubusculere yalakalik olsun diyemi arifiyeye sapancaya otobus koymuyor.adarayi kaldiriyor.bunlari toçogluna soracan.bu hastaneler bizim arifiyenin hastanesi.vede kasim ayinda bitecek.sende adamsan bu hastaneye gelmessin serdivana gidersin tamammi.toyota arifiyenin hastanesidir.
Cetin
14.04.2019 11:23

Toyota hasta nesi tüm Sakarya'nın özellikle de il merkezinin hastanesidir.

Ulaşım Mühendisi
14.04.2019 09:55
Mantıklı talepler tabii ki karşılanmalı fakat üst geçit alt geçit gibi talepler Sakarya için şuan uzak talepler. Sakarya da neden alt geçit üst geçit yapılmaz; 1. Bir lt geçit üstgeçidin 50 milyon TL ye varan maliyeti var. 2. Belediye zaten ekonomik olarak Türkiye'nin en borçlu belediyesi 3. Alt/üst geçit yapılacak bölgedeki varsa esnaf bunu istemez. 4. Yazlık kavşağından şikayet ediyorsunuz fakat eskiden oraya saatte 3000 araç girebiliyorken maksimum şimdi 6500 araç kapatesine ulşatırıldı. 5. Döner ada dünyanın her tarafında kullanılıyor kaza olmuyor Sakarya da kullanılınca mı kaza oluyor. 6. Sakarya da herkes trafikte kendini öncelikli sanıyor. 7. Trafiğin çözümü için sürücü kurslarının ahlaka eğitimi de vermesi gerekiyor
Hoca
14.04.2019 09:30
Dönel kavşaklar belediyenin bu kente yaptığı en büyük katkıdır Keşke imkan olsa da az büyük olsalar Yazlık evet biraz büyük olmuş Çıkışlara numara verilse daha kolay olur Örneğin Karasu tarafı çışına bğtükçe 1 yazmak gibi
Osmannuri
14.04.2019 08:54
Gidin avrupaya ve kavşaklarda neden kaos olmuyoru inceleyin. Göreceksiniz ki herkes kurala uyuyor. Kavşakta bir araba varsa katiyyen kimse girmiyor ve göbekteki de sinyal vererek çıkıyor. kurala uymadığımız sürece değil kavşak uçan araba dahi olsa kaos olur.
mert
14.04.2019 08:49
Kardeş nasıl sorun yok ya aracla dönerken Valilik yönüne gidrcekken serdivan yönüne gitmek zorunda kalıyorsun bu mu iyi sistem
Ozan öz
14.04.2019 07:03
Tebrik ederim çik güzel bir yazı olmuş. Şehrin en önemli sorununu dile getirmişsiniz
LÜTFÜ TANSI
14.04.2019 03:48
Sayın köşe yazarı, isterseniz Sakaryadaki hastanelerin hepsini Serdivanda toplayın. Sanırım sizin açınızdan Sakarya ili sınırı Dörtyolda bitiyor. ARIFIYE ilçesinde ve diğer ilçelerde yaşayanlar Toyota hastanesine gidebilmek için iki araç değiştirmek zorunda. ARIFIYE halkı bu şehrin insanı değilmi !!!??.
Mavi
14.04.2019 03:41
Dediklerinizin hepsine katılıyorum bir vatandaş ve ulaşım şöförü olarak her konuda haklısınız Sakarya?nın gelişimi yolları daraltarak yol kenarlarına otopark yaparak at koşturacak kadar büyük kavşak yaparak olmuyor trafikteki araç sayısı her geçen gün artıyor 2 metrelik bir şeridin yanında 3metrelik bir kaldırım var yaya geçiş üstünlüğü verildi diye yayalar heryeri kendilerinin zannediyor araçlara yeşil ışık yanarken bile öncelik kendilerinde sanıyorlar üst geçit şart olmaktan bile öteye geçti zaten hele o yazlık kavşağı eziyetten başka birleyen değil bunun gibi niceleri daha var inşallah yeni başkanımız bu sorunlara en kısa zamanda el atar ve yaşanacak bir şehir haline gelir Sakaryamız teşekkürler
Şaban Tekçi
14.04.2019 02:23
Yazlık kavşağı rezil bir kavşak
Atila sari
14.04.2019 00:44
Bu yazlık kavşağını ben hergün kullanıyorum. Trafik bir dk. Bile durmuyor.tıkanma yok.önceki halini düşününce iyiki yapilmis diyorum. Hep bi şeyi elestirirken, çözüm sunabiliyormusun?
Online Ziyaretçiler