Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Borsa Başkanı Adem Sarı neler anlattı?

22.04.2019 00:35

Son zamanlarda yaptığı, 'Çiftçilik yeniden tanımlansın' çıkışıyla gündeme gelen Sakarya Ticaret Borsasının (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı ile buluştuk.Adem Sarı ve yönetiminin göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmişti.

 

Borsanın 94'ncü kuruluş yıl dönümüne denk gelen bu buluşmada, konumuz tabii ki Sakarya oldu.

 

Sakarya'da tarım ve hayvancılığın kalbi konumundaki, Ticaret Borsasının Başkanı olan Adem Sarı, "Bu makamlardan güç almak için değil, Borsa'ya güç katmak için buradayız. Ben sadece Borsamızın icraatlarıyla gündem olmasını arzu ediyorum" diyerek aile şirketinin Türkiye'de vergi sıralamasında ilk 500 şirket arasında yer almasını nasıl sağladıklarının şifrelerini verdi.

 

Lisanlı Depoculuk çalışmalarında sona geldiklerini anlatan Sarı, Sakaryalı üreticilerin ve tüccarın büyük kazanımlar elde edeceğini söyledi.

 

Sakarya Tarımsal Uygulama Merkezi de Türkiye'ye örnek olacak cinsten. Borsa tarafından Tarım Okulu adı altında bir kampüs kurulacak. Bu kampüste tarım alanında eğitimler verilecek. Bu eğitimlerde öncelik yetim ve ihtiyaç sahibi gençler olacak.

 

Sakarya tarım ve hayvancılıkta geleceğin ziraat mühendislerini, veterinerlerini yetiştirecek. Eğitime dayalı üretim olacak. Ayrıca bu eğitimleri alan gençlerimizin,  devlete ait atıl arazilerde üretim yapabilmesi için imkanlar sağlanacak.

 

Akademik bir merkeze doğru bu projenin detaylarının kısa sürede belli olacağı ve temeli atılacağını öğrendim. Gıda güvenliği ve yerli üretimin öneminin son yıllarda daha iyi hissedilmesiyle bu projenin gelecek için umut verdiğini söylemek isterim.

 

'Hava ve su neyse toprak odur' diyen Adem Sarı, tarım topraklarının kesinlikle korunmasını, bu konuda son derece hassas olduklarını söylüyor. Fındıkla ilgili mücadele veren, ulusal toplantılarda Sakarya'yı temsil eden Sarı, çiftçilik yeniden tanımlansın çıkışıyla dikkat çekti.

 

Bu söz aslında bazı kesimler tarafından yanlış anlaşıldı. Tarımı yan gelir olarak gören kesimle, geçimini tarımdan sağlayan kesimin aynı şartlarda olmamasını ve tarım desteklemelerine kriterler konulmasını istiyor.

 

Örneğin çiftçi sigortası bulunan ve köyde yaşayan kesimin tarım desteklemelerinden yararlanmasını öneren Sarı, 'Bu kriterler arttırılabilir. Ama bilinmelidir ki; çiftçi para kazanamazsa üretim azalır, kalite düşer" diyor.

 

Burada benim aklıma şu geliyor! Üretim yapmayan kişilere devlet desteği nasıl, neden verilir? 

 

Üreticinin korunması, üretimin artması ve kalitenin gelmesi adına ciddi bir öneri getiren Sarı, "Fındık sektöründe kayıtlı 498 bin üretici var. Bunun karşılığında Türkiye'de 600-650 bin ton civarında fındık üretilmektedir. Kayıtlı çiftçi başına bin 200 kilo fındık düşmektedir. Bu durumda fındığın kilogram fiyatının ne kadar olduğunun hiçbir önemi yok" diyerek fındıkta fiyat tartışmalarına farklı bir bakış açısı getirdi

 

Bu ortalamaya göre fındığın kilosu 30 lira olsa bile bir şey ifade etmiyor aslında. Biz işte hep o yüzden fındık kaç para olacak tartışıyoruz!

 

Sarı'nın söyledikleri anlattıkları ve hedefleri umarım sonuca ulaşır. Yönetimiyle birlikte Borsa'ya yeni bir soluk kattılar.

 

Borsa artık şehrin önemli konularında değinerek, çalışmalarıyla ön planda.Umarım bu 'Vizyon' projeler bir an evvel hayata geçer ve kazanan Sakarya olur.

 


Medyabar.com bugun 263101 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2805 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Kemal
22.04.2019 11:03
Fındık fiyatı uygun olursa 20-25 tl gibi. Verim artar boş ekilmeyen tarlalara fındık dikilir. 10-15 Lira gibi olursa kimse zararına çalışmaz.verim düşer. Hatta fındıklar sökülür. Bu durumda tekrar fiyatlar artsa da ürün artmayacaktır.
Online Ziyaretçiler