Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Büyük köy ya da kasaba

15.05.2019 12:26

 

 "Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli kesimindeki çalışmalar sona gelirken, Sakarya sınırlarında aylardır tek bir çivi çakılmadı."

 

 Dahası otoyol münasebetiyle Karaman duble yolda bölünen, tek şeride düşürülen üst geçit yapılması planlanan alanda da tek çivi çakılmamakta. Her gün tehlikenin yaşandığı, özellikle ışıklandırmanın iptal edilmesiyle gece trafik kazalarının yaşandığı bölge, atıl durumda.

 

 Resmi daireler kampüsü ve yerleşim göz önüne alındığında günlük trafik yoğunluğunu siz düşünün, neyse ki can kaybına sebebiyet verecek kaza yaşanmadı, henüz!

 

 Gelişimini tamamlayamayan şehir, çok kızdığımız içimizi acıtan bir söz var. Şehir dışından ilk defa gelen misafirler, ortak dille "büyük köy ya da büyük kasaba" tanımlaması yaparlar.

 Özellikle de şehir girişlerimizin düzensizliği ve görüntü kirliği.

 Çok da haksız sayılmazlar! Otoyol çalışmaları bizim ilimiz harici bölümlerde devam etmekte. Biz de uygulanan tasarruf tedbirleri, Kocaeli ilinde uygulanmamakta.

 Çok değil yirmi beş yıl geriye döndüğümüzde birbirinde benzeyen iki komşu şehirdi, bugün ise makas çok açıldı.

 Kocaeli birçok sorununu halletmiş modern görüntüsüyle örnek şehir durumunda iken biz ise olduğumuz yerde hatta geriye giderek süreç işletmekteyiz.

 Kocaeli'nde Kuzey Marmara Otoyol inşaatı bitme seviyesine gelirken biz seyrediyor oluruz.

 

 Kocaeli'nde 1180 yataklı şehir hastanesi bitmek üzereyken, yedi yıl önce sözü verilen bin yataklı hastane küçük hesaplara kurban edilerek, henüz yeri dahi tespit edilemez.

 Kocaeli şehir içi ulaşımını modern çağın gereği olan raylı sistemle çözerken bizde ki manzara ise çağ dışı ilkel yöntem olan toplu taşıma sistemi hizmete devam etmekte.
Kocaeli alt geçit, üst geçit çalışmalarıyla örnek bir görüntü sergilerken ve bu çalışmaları kısa süreli bitirirken, biz de ki kullanıma sokulan Erenler Topça Kavşağı tehlike saçmakta, ilan edilen sürede bitirilemedi.

 

 Henüz çalışma da yapılmadığına göre yan yollar ve alt yolun bitimi çok uzun süre alacağa benziyor.

 Sözün özü komşu gelişimini hızlı tamamlarken, örnek şehir görüntüsü ortaya çıkarırken durum bizde ise "Kaplumbağa Hızıyla" ilerlemekte.

 

 Hal böyle olunca da hasarlı okullar sorunumuz çözüme bu eğitim-öğretim yılında kavuşturulmadığı gibi 2019-2020 öğretim yılında da çözüme kavuşturulmaz, neyse ki deprem olmuyor, yaptıkları anlaşma gereği de olmayacak!!!

 

 Şehrin en gelişmiş ve modern yüzü olan Serdivan' da hizmet veren Tapu Müdürlüğü binasıyla, Kaymakamlık, Nüfus Müdürlüğü hangi çağın görüntüsüdür.

 

 Ulaşımı olmayan, prefabrik bir yapıda uzunca yılardır hizmet vermeye çalışılan Tapu Müdürlüğü, ilkel ötesi bir görüntü sergilemekte.

 Benzeri durum Kaymakamlık hizmet binası için de söylenebilir.


 Dolayısıyla bu şehrin kaderi maalesef böylesi talihsizliklere teslim.

 Bu hızla gelişimimizi sanırım çok uzun yıllar sonra tamamlamış oluruz, bizim kuşağın görebileceği bir durum değil yani!


 Ergün ÖZKAN
ergunozkn@hotmail.com
 


Medyabar.com bugun 33679 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 648 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Bir bilen vardır
16.05.2019 22:55
Vallahi Ergün bey! beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar.
Online Ziyaretçiler