Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

ŞEKER'E NAZAR ETMEYİN!

31.10.2010 20:28
Adapazarı Şeker Fabrikası Cumhuriyet'in ilk sanayi kuruluşlarından biridir. Bu fabrika dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakanı Adnan Menderes ve dönemin tarım ve sanayi bakanlarının katılımı ile açılmış, hatta Sakarya'nın il oluşunda büyük payı olmuştur.

Birçoğumuzun dedelerinin, babalarının, kardeşlerinin çalıştığı, esnafı, tüccarı, her kesimin ekmeğini yediği 56 yılık bir geçmişe sahip olan bu fabrika, bugün sıkıntılar ile boğuşuyor.

Depremde büyük hasar gören, 7 yıl kapısına kilit vurulan ve 7 yıl sonra devlet tarafından özelleştirilerek çiftçiye satılan bu fabrika, yıllardır bu şehrin kanayan bir yarası.

Devletin yanlış tarım politikaları ile bitirilmeye çalışan çiftçinin yanında, birkaç kişinin iki dudağı arasına bırakılan şeker fabrikaları keyfi idarelerin kurbanı oluyor. Bundan en çok nasibini alanda bizim Şeker Fabrikamız maalesef.
Türkiye'de sayılı şeker fabrikalarının başında yer alan zatlar, bugün şeker fabrikalarının kaderlerini belirleyen Şeker Kurulu'nun başında görev alınca, "Hep bana, Rabbena" diyen bu zatlar, bizi yok etmeye çalışıyor.

Son yıllarda üzerinde oynanan kota ve ekim alanı sınırlandırılması ile kapısına kilit vurdurulmaya çalışan Şeker Fabrikamız, ayakta kalmak için direniyor.

Fabrika yönetim kurulu, bu fabrikanın ayakta kalabilmesi için çalmadık kapı bırakmazken, aradığı desteği yeteri kadar arkasında bulamıyor maalesef. Bu şehrin olmazsa olmazı olan bu fabrika, önümüzdeki yılda bu yıl verilen 31 bin ton kota ile karşı karşıya kalırsa, ayakta kalması mümkün olmayacak.
Bu şehre en büyük katma değer sağlayan, pancar çiftçisinin ekmek kapısı olan bu fabrika kapanırsa, çekeceğimiz ah-vahlar bize hiçbir şey kazandırmayacak. Bugün bu fabrikaya sahip çıkmaz isek yarın çok geç olacak.

Fabrikanın kota sorununu aşmak, ekim alanlarını genişletmek adına Sakarya Milletvekilimiz Sayın Recep Yıldırım, meclise bir kanun teklifi verdi. Bu teklif içerisinde Adapazarı Şeker Fabrikası'nın da bulunduğu birkaç şeker fabrikasının da görüşleri alınarak hazırlandı. Bu fabrikanın yaşaması için bir umut ışığı olsa da, bu ışığın sönmemesi için yine desteğe ihtiyaç var. Sadece teklif vermek malum yeterli değil, bu teklifin meclisten geçmesi ve yasallaşması gerekiyor. Bunun içinde başta Başbakan, ilgili bakanlar, kısaca iktidar partisinin bu teklife onay vermesi gerekiyor. Tabi muhalefet partisinin de desteğini almak şart. İşte bu noktada Sakarya Lobisi'nin harekete geçmesi ve bu kanun teklifinin arkasında olması gerek. Bununla ilgili ilk adım da, bana göre en önemli adım da Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan geldi.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Adapazarı Şeker Fabrikası'nda bir toplantı yaptı. Sorunu yerinde gören, Adapazarı Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya'dan sıkıntılar ve çözümü üzerinde bilgi alan Altuğ, 2 Kasım Salı Günü Ankara'da gerçekleşecek olan Ticaret ve Sanayi Şurası'nda bölgenin sorunlarını Başbakan ve ilgili bakanlara yapacağı sunum ile aktaracak.

İşte bu sunumda Adapazarı Şeker Fabrikası'da yer alacak. Ben bu duyarlılığı için Akgün Altuğ'u kutluyorum.
Afet Kredileri ve Balıkaya Barajı'nı da gündemine alan Akgün Altuğ, bulunduğu görevin bilinciyle, bu sorunların çözümü noktasında etkili olacağına inanıyorum.

Eğer bu kanun teklifi kabul edilir, bu yasa çıkarsa Adapazarı Şeker Fabrikamızın bacası daha uzun yıllar tütmeye devam edecek. Bu baca tüttükçe de çiftçide kazanacak, tüccarda kazanacak, esnafta kazanacak, çalışanda kazanacak, bu şehir kazanacak. Elimizdekinin kıymetini iyi bilelim ve kaybetmemek için birlik olalım, destek olalım, bu yasayı meclisten çıkartalım.

DİP NOT:Şeker Fabrikasından Çıkar saglamak isteyenler ba yazıyı bir iki kez
okusunlar.Şeker Fabrikası herkes tarafından sağılacak bir sagmal inek gibi görmesinler...

Medyabar.com bugun 136615 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 961 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler