Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Türkün vatanı Türkçenin konuşulduğu yerlerdir

24.03.2011 20:47
İnsanoğlu konuşabilen tek canlı,dil de ona özgü bir olgudur.İnsanlar birbirlerini,gördüklerini,duygu ve düşüncelerini birbirlerine kelimelerle aktarırılar.

Konuşmak için de,düşünmek için de dile ihtiyacımız var.Çünkü kelimeler ve kavramlar olmadan düşünemeyiz,fikir üretemeyiz.Düşünmek aslında insanın kendi kendisiyle konuşmasıdır.O halde;dilimizi ne kadar iyi bilirsek o kadar doğru düşünürüz.Dilin zenginliği düşünce zenginliğimizin de temelidir.
Biz anamızın dilini konuşuyoruz.Bizden öncekiler de daha öncekilerden öğrendikleri aynı dili konuşuyorlardı.Aynı dili konuşanlar aynı milletten sayılırlar.Dil bizi öbür canlılardan farklı kılmakla kalmıyor aynı zamanda öbür milletlerden farklı bir millet yapıyor.
Milletler konuştukları dillerle birbirlerinden ayrılırlar.Milli dil toplumu millet yapan özelliklerin başında geilr.Milli kültür,her yerden daha çok milli dilde kendisini gösterir.
Bir milletin varlığını sürdürebilmesi için bireylerinin aynı dili konuşması şarttır.Çağımızda dil birliğinin önemi daha da artmıştır.Çünkü telefon,radyo,televizyon gibi iletişim araçları kıtalar arası boyut kazanmıştır.Bu durum bütün diller ve kültürler için yıkıcı bir tehdit oluşturmaktadır.Ancak bundan en çok zarar görenler bu teknolojileri üreten gelişmiş toplumlar değil az gelişmiş toplumlardır.
Dillerini vatanları kadar kutsal saymayan milletler ayakta kalamazlar.Vatan eğer kültürün damgasını taşıyorsa vatandır.

Türkün vatanı Türkçenin konuşulduğu yerlerdir.(Gaspıralı İsmail)
Din,bilim,felsefe,edebiyat ve sanat hepsi gelişmiş bir dile ihtiyaç duyar.Büyük medeniyetler kurmuş olan toplumların zengin birer dilleri olduğu görülür.
Türkçe zengin ve gelişmiş bir medeniyet dilidir.Onu korumak geliştirmek milli bir görevdir.Özellikle öğretmenler,imamlar,vaizler,yazarlar,gazeteciler,sanatkarlar,siyasetçiler kısaca halka seslenen herkes dilini bütün incelikleriyle bilmek ve konuşmak zorundadır.Milli değerlerin korunması milli dilin korunmasına bağlıdır.
1980 yıllarında yapılan bir araştırmada Türkçenin kelime sayısının doksan binin üstünde;İngilizcenin kelime sayısının ise seksen bin dolaylarında olduğu tahmin ediliyor.Aradan geçen bu zamanda bugün İngilizcenin sahip olduğu kelime sayısı yarım milyonun üstünde olup Türkçenin ise yetmiş bin civarındadır.
Milletlerin birbirlerinden aldıkları kelimeler mutlaka vardır.Bizde de Arapçadan,Farsçadan,İngilizceden bir çok kelime alınıp bunlar türkçeleştirilmiştir.
Dilimize sahip çıkmak,geleceğimize sahip çıkmaktır.

BİR ATA SÖZÜ
Fısıldanan sözler, çok kere yüksek sesle söylenenden daha uzağa giderler.

Medyabar.com bugun 73291 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1232 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler