Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Seçmenin çaresizliği

13.04.2011 17:03
Partilerin aday listeleri açıklandı. Gördük ki konuşulanlarla üç aşağı- beş yukarı aynı listeler. Yani Sakarya'ya kazandıracak değil, kaybettirecek listeler. İddialı üç parti de listelerini hazırlarken seçmenin çaresizliğini görmüş, listesini buna göre hazırlamış.

AKP'den başlaşalım. 9 yıldır iktidarda olan AKP 2 dönemdir listesinde olan 5 milletvekilinden 2'sini listesine almazken üçüyle yola devam etme kararı aldı. Yapılan tüm anketlerde halkın memnuniyetsizliği açıkça görülen 3 milletvekili yeniden listede. Ankara'dan atama, Sakarya'yı tanımayan, bilmeyen bir akademisyen bürokrat bayan ise dördüncü sırada. Sakarya'da yetişmiş, Sakarya'nın ruhunu bilen bayan adaylarını gündemine bile almayan AKP seçilme şansı kritik olan beşinci sıraya ise yıllarını partiye vermiş, 10 yıldır partinin tüm kademelerinde görev almış, temayülde teşkilatların tamamının oyunu almış bir ismi koyuyor.

MHP'de de durum farklı değil. 2002 ve 2007 seçimlerinde listeye tepeden inme giren, 2007-2011 yılları arasındaki milletvekilliği döneminde, Sakarya'yla tek bağı neredeyse adının önündeki Sakarya Milletvekili olan bir isim yeniden tepeden gelen talimatla birinci sırayı kaptı. Teşkilatların yoğun tepkisine, internet yoklamasında sıfır noktasında oy olmasına rağmen yeniden aday gösterildi. İkinci sıra 2 yıllık bir partiliye teslim edilirken yıllarını ülkücü dava için harcayanlar alt sıralara serpiştirildiler.

Kemal Kılıçdaroğlu ile yeni bir rüzgar yakaladığı düşünülen CHP'de pek bir şeyin değişmediği aday belirleme sürecinde çok iyi görüldü. Halkçı söylemlerle halktan oy isteyen Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya'dan ilk üç sırayı halkın içinden adaylar yerine iş dünyasının temsilcilerine vermiştir.

Tüm bunların sonunda Genel Başkanların şöyle düşündüğünü varsayıyorum;
"Adaylar benim oyumla seçiliyor. Seçmen tercihinin bir anlamı yok. Benim seçmenimin gidip bir başka partiye vermeyeceğine eminim. O halde kimi istersem aday gösteririm."

Böyle olunca da bugün olduğu gibi Sakaryalı seçmen çaresiz bir durumda nereye oy vereceğini şaşırıyor.

Medyabar.com bugun 25419 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2183 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler