Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Çiftçi sorumluluğu siyasilere yükledi

27.04.2012 00:47
21 Nisan Cumartesi günü yapılan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin (APEK) genel kurulundan sonra çıkıpta kimse Ahmet Aya şöyle, Ahmet Aya böyle demesin.
Çiftçi burada Ahmet Aya'ya olan güvenini sandıkta yapılan gizli oylama ile bir kez daha ortaya koydu. Genel kurulda oy kullanan çiftçinin yüzde 80'ni Ahmet Aya derken, Ahmet Aya gücünü bir kez daha ortaya koymasını bildi.
Bence bugünden sonra 3 dönemdir çiftçinin güven oyunu alan ve rakiplerini ezip geçen Ahmet Aya hakkında konuşurken, düşünüp öyle konuşmak gerek. Ahmet Aya'yı sevmeyebilirsiniz, Aya'nın ekibini sevmeyebilirsiniz, ama bu yönetimi göreve getiren çiftçiye saygı duymayı bilmelisiniz.
Kooperatif üyeleri bu yönetimi başlarında görmek istedi. Dolayısı ile sahipleri olduğu Adapazarı Şeker Fabrikası'nı da bu yönetimin idare etmesini istediler.
Kooperatif onların, fabrika onların..
O halde bırakın; kooperatifi yönetmeyi beceremediler, fabrikayı yönetmeyi beceremediler, fabrikayı bunlar batırdılar diye de onlar feryat figan etsinler. Dışarıdaki Ahmet, Mehmet efendi değil.
Eeee onlar feryat figan etmiyor, üstüne birde bu yönetime oy veriyorlarsa, demek ki bu yönetime sonuna kadar güveniyorlar. İşte bu noktada kimseye Ahmet Aya ve ekibine laf söylemek düşmez..
Gelelim madalyonun öbür yüzüne.. Genel kurulda yapılan oylamada çiftçi Ahmet Aya'ya güvenoyu verirken, verdikleri güvenoyuyla bir yerlere de mesaj gönderdi bence. Bu mesaj aslında herkesin anladığı dilden açık bir mektupla yapıldı. Fabrikanın satışı veya ortaklık bulunmasına yönelik yetkiye ‘hayır' diyen çiftçi, hiçbir şekilde fabrikanın gözden çıkartılmasını istemedi. Fabrikanın çiftçinin malı olarak kalmasını ve bu şekilde bacasının tütmesini isteyen çiftçiler, fabrikanın yaşaması için gerekli olan kotanın çıkartılmasında da siyasileri, dolayısı ile bu şehrin iktidar partisi milletvekillerini göreve çağırdı. Çiftçi burada açıkça fabrikanın yönetim sorunu yok, siyasi sorunu var dedi.
Aslında düşünürsek gerçekten sadece fabrika üzerinde değil, bu şehrin birçok sorununun kangren haline gelmesinde siyasi sorun var. En basiti Şeker Fabrikası'nın kota sorunu. Kimse sizden yüzlerce ton kota arttırın demiyor. Altı üstü bu fabrikanın yaşaması, ayakta durması için arttıracağınız kota 20 bin ton. Devede kulak olan bu kota hiçbir şeker fabrikasını etkilemediği gibi, ufak bir kanun maddesi değişikliği ile ortadan kalkacak bir sorun.
Bizim milletvekillerimizin etkisi, yetkisi veya ağırlığı olsa, bu iki günde çözülecek bir sorun. Oysa biz neredeyse 2-3 yıldır kota ile yatıp, kota ile kalkıyoruz. Sanki bu ülkenin tüm şeker kotasını biz istiyoruz. Eskişehirli bir milletvekili geçtiğimiz yıl torba yasa ile bizim ekim alanı sorunumuzu tek başına meclisten geçiriyor, iktidar partisinin 5 milletvekili bir araya gelip bir kanun teklifi metnini bırakın meclise getirmeyi, parti gurubundan bile geçiremiyor. İşte oylarımızla seçip, bizi temsil etsinler diye Ankara'ya gönderdiğimiz milletvekillerimizin hali..
Milletvekileri bu sorunu çözmez, 58 bin dolayında ortağı olan APEK'i göz ardı ederse, önümüzdeki seçimlerde bunun bedelini parti öder, buda böyle biline..

Medyabar.com bugun 149716 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1764 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler