Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Birilerini rahatsız eden röportaj

30.11.2012 15:11
Ben Hendek Belediye başkanı Ali İnci'nin avukatı da değilim basın müdürü de...Ama Ben Hendek'liyim.

Bir Hendek'liyi , insanların haksızca, söylediklerini çarpıtarak , toplum önünde küçük düşürücü sözlerle anılmasını da hoş karşılamadığım gibi tarafsız kalmamda düşünülemez. Meydan o kadar da boş değil.

Eğer yazarın yazısı , ihtimallere, hayallere , varsayımlara dayanan bir yazı olmasaydı söyleyecek sözümde olmazdı. Gelelim konumuza...

Gazeteci Engin Arapoğlu, Sakarya siyasetinin en renkli siması Hendek Belediye başkanı Ali İnci ile bir röportaj yaptı ve iki gün peş peşe bu röportajını gazetesi Yeni Haber'de yayınladı. Oldukça iddialı sorular soran Arapaoğlu'na muhatabı Ali İnci'de aynı içtenlikle riyakarlık yapmadan, başkanın kendi deyimi ile "dakka-dukka" yapmadan cevaplandırdı. Bu nedenle Engin Arapoğlu'nu içtenlikle tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.
2 bölüm halinde okuyucuya sunulan röportaj Sakarya genelinde oldukça ses getirdi. Öyleki bazı yazarlar röportajın sonunu beklemeden röportajdan alıntılar yaparak köşelerinde eleştirilerde bulundular. Eleştirilerini anlarım ancak, yazı eleştiriden mada kavgaya yol açmaya yönelik sui zanlar içerdiği için bir Hendek'li olarak canımı sıktı.

Bir kere yazar, köşesini kendi bilinç altında şekillendirdiği gibi röportajın içersinden cımbızla kelimeleri çekerek yorumlarda bulunuyor. Böyle olunca da konu amacından saptırılmak bir yana çok farklı manalara yöneliyor. Okuyucu aldatılıyor.

Yazarın yazısını şöyle bir irdeleyelim...

"Ali İnci'nin bir gazeteye verdiği röportaj çok garibime gitti!" hayrola sayın yazar... neden garipsediniz ki? Esas gariplik sizin yazınızda. Çünkü daha yazına giriş bölümünde etik dışı bir cümle kurarak söze başlıyorsunuz. Oysa meslektaşınız olan yazarı tebrik etmeliydiniz ve gazetesinin adını da açıkça yazabilmeliydiniz. Bundan bile imtina ettiniz.

Yazarın bir yanlışı da röportajın Hendek Belediye başkanı Ali İnci tarafından verildiği yönünde. Oysa röportaj Ali İnci'nin isteği doğrultusunda değil tam aksine yazar Engin Arapoğlu'nun isteği doğrultusunda gerçekleşti. Çünkü röportaj gelişimini çok iyi biliyorum...

Yazar, daha röportajın sonunu beklemeden alıntılar yaparak öyle eleştirilerde bulundu ki sanırsınız Hendek Belediye başkanı Ali İnci yazarın ayaklarına bastı...

Yazar, köşe yazısında varsayımlarla hareket etmiş. Yazarın daha ilk cümlesinden nasıl bir önyargı içersinde bulunduğunu anlayabiliyorsunuz.

Yazar, köşesinde Sakarya'nın en renkli siması Hendek Belediye başkanı Ali İnci'yi Sakarya Ak parti yöneticileri ve milletvekilleri ile kavgaya meyilli bir siyasi pozisyona sokarak adeta Ali İnci'yi kavgacı, uzlaşmadan uzak, başına buyruk, dik kafalı vs. göstererek tu kaka ilan edebiliyor. Hatta yazar yazısında gelecekte Ali İnci için denizin bittiğini bundan böyle bir daha Ak partide siyaset yapamayacağını ima ediyor. Yazar bu kanıya nereden vardı, ya da yazarı böyle bir beklenti içersine kim çekti ? Kimbilir belkide Ak parti içersindeki muhalif kanat bu köşe yazısını başbakan Erdoğan'ın masasına koymanın hayalini kuruyorlardır.

Gelelim yazarın iddialarına...

"Hükümet Trabzon'a 900 milyon tl lik yatırım yaptı. Sakarya'ya ne yapıldı? Siz proje hazırlamazsanız hiç bir şey beklemeye hakkınız yok" sözünü kendine örnek alan yazarın tutumu çok manidar. Zira yazarın tutumu aynı dervişin; " namaza durmayınız" sözünü alarak eleştiride bulunması gibi. Yazar şayet yazıyı tamamen okuyup önyargısız yaklaşmış olsaydı bu sözün hangi soru karşısında hangi nedenlerle söylendiğinin ayırdına varabilecekti. Yanıt doğruydu. Çünkü yanıtta riya yoktu,yalan yoktu. Ben bu yanıtın altına imza atarım. Röportajı okuyan tarafsız ve ön yargısız her bireyinde aynı yazının altına imza atacağına gönülden inanıyorum
.
Bu sözü silah gibi kullanan yazar, Ali İnci'yi Ak parti içersinde muhalif bir kişi yüklemiyle suçlayarak, " İnci,nin muhalefet il başkanlarından CHP-MHP il başkanı gibi konuşmasını anlayışla karşılamam" demek suretiyle farklı anlamlar yüklemiş.

Bildiğimiz gibi Türkçe , bir kurallar manzumesidir,bu nedenle Türkçe, imla hatalarını kabul etmez, dahası kelimelerin farklı anlamlar taşımasına neden olur. Buna yazarın da okuyucunun da çok dikkat etmesi gerek.
Yazarın bir diğer iddiasına gelecek olursak, "küçük projelerle uğraşmadığını açıkça deklare eden başkan İnci'yi bir çocuk edasıyla" il başkanlığını ayaklar altına aldı" yorumuda hiç hoş olmadı. Yine başkan İnci bu yanıtı hangi soru karşısında veriyor iyi bakmak gerekirdi. Röportajı yapan Arapoğlu, başkan İnci'ye; " yapacağınızı ifade ettiğiniz projeler büyük projeler, Hendek belediyesinin bütçesi buna yetmez, nasıl yapacaksınız?" demesi üzerine , büyük projelere odaklandığını ve muhatabınında başbakan Erdoğan olacağını açıkça ifade ederek, " benim muhatabım başbakan Erdoğan olacaktır. Projelerini başbakan Erdoğan'a sunacağını ve destek isteyeceğini ifade ediyor. Ne var bunda ? Ne yani yazarın iddia ettiği gibi Ali İnci yaptığı büyük projeleri önce Sakarya Ak parti il başkanlığına ardından Sakarya milletvekillerine onlardan alacağı icazet doğrultusunda da başbakana mı sunması gerekirdi? Yazara hatırlatmak isterim ki Hendek belediye başkanı Ali İnci'nin Hendek ilçemizde başlattığı Roman açılımı doğrultusunda 20 yıl vadeli, aylık 100 tl ödemeli toplu konut projesi bugün hükümetin projesi oldu. Bir diğeri ise özürlülerin dört duvar arasından çıkarak hayata katılımları, amaların şehir içersinde kimseye muhtaç olmadan yürüyebilmelerini sağlayan yaya kaldırımları projesi ilk planda hatırladıklarım. Bu projeler hayata geçirilirken alkışlanan başkan İnci, bugün" büyük projelerimi başbakan Erdoğan'a açarak destek isterim" sözüne yazar neden farklı manalar yüklüyor ki?

Bugün yazan bir yazarda, Ali İnci'yi adeta kibirlikle suçlamış. Yazar, yani bir anlamda Ali İnci'nin takiyye yapmasını istermiş gibi bir hava içersinde. Şu iyi bilinmeli ki Hendek'li hiç kimse takiyye içinde olmaz. İçten pazarlıklı, riyakarlık yapmaz. Bu böyle biline.

Hülasa röportaj gayet açık ve net...

Bu yazıdan herkes üstüne düşeni alacaktır. Kim alınırsa alınsın çok da tın...
Sayın yazarlar...

Röportajda Hendek Belediye başkanı Ali İnci, muhatabının sorduğu tüm sorulara aynı samimiyet ve içtenlikle yanıtlamış. Siyasal süreç içersinde yaşanan bazı gerçekleri paylaşmış ve bilinmeyen arka yüzlerini aktarmış. Siz asıl bunları yalanlayabiliyor musunuz? İşte esas mesele burada yatıyor. Yoksa suyu bulandırmakla ne Hendek kazanır, ne Sakarya kazanır ne de sizler kazanırsın sayın yazarlar...

Yazarlar kimler mi? Onu da siz bulun lütfen...
ahmet çileci/bizimhendek.com

Medyabar.com bugun 228617 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 776 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler