05 Aralık 2016 Pazartesi
IMKB 100 : 73.391 %(1,20)
Dolar : 3,5219 TL
Euro : 3,7585 TL

Nasıl balık avcısı bunlar?

Balıkların üreme dönemi 15 Mart ile 15 Haziran arasında gerçekleşiyor. Bu üç ay içinde hiçbir suretle balık avlanmasının söz konusu olmadığı ilimizi iç göllerde yaşanan balık avı katliamı beni şaşkına çeviriyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 3 aylık dönemde balıkların üreme evresinde balık avı doğal olarak yasak ama buna uymayan çok balık avcısı var.

Geçtiğimiz hafta sonu kaçak balık avı yapan avcılara yönelik düzenlenen operasyona bir tek gazeteciydim. Adapazarı Akşam Haberleri gazetesi adına yapılan çalışmayı ben izledim. Sabah saat 06.30 da başlayan çalışma gün boyu sürdü ne hikmetse göle girdiğimizde kaçak balık avcıları sıra kadem basmıştı. Çünkü jandarma araçlarını görünce o balıkçıların orada olması mümkün değildi. Çünkü balık avlamak yasak onlarda biliyor 900,25 TL para cezası var onu da biliyor. Ama bilmediği anlamak istedikleri balıkların üreme döneminde olduğu. Peki balık üremese göllerde nasıl balık olacak balık olmayınca sizler nasıl balık avlarsınız bu soruyu kendinize binlerce kez sormalısınız.

Zaten olta balıkçılığı derneği üyesi olanlar bilinçli ve duyarlı balık avcılarıdır. Onlar zaten kuralda biliyor balığı ne zaman avlayacağını da kaç santim balığı avlayacağını da. Çevreye duyarlı olunması gerekir avcıların örnek ve kurallara uyanı saygı ve değerli olur.

Ak gölde suyun dibi âdete ağlarla örülmüş gölün dibi kasnaklara kilo metrelere yere serpilmiş âdete gölün dibini balık neslini süpürmek için vahşice bir operasyona girişilmiş. Bu bencilce hareket bir insanın bir bilinçli avcının yapacağı bir uygun olamaz âdete balık neslinin soy kırımı uygulamasıdır. Bu böyle bir katliam böyle bir soy kırımı sırf para kazanmak için mi? Yapıyorlar yoksa ne için bunun bir cevabı var mı? Herkesin hakkı olanın birkaç kişinin yasak dönemlerinde balıkları avlayarak tüketmesi akıllara mantığa uygun mudur.

Bir günde ak gölde çıkan ağ 3 bin metre belki daha hassas incelene bilse bu sayı ikiye katlana bilirdi. Nasıl bu kadar ağ göle atılar? Nasıl bunlarla balıkların nesli tüketilir? Anlayamıyorum göllere ve balığa duyarlı olunmalı üreme zamanında lütfen balık avlanmayın.Yazı Tarihi : 22 Nisan 2013 Pazartesi
Bu yazı 87 kere okudu
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. Medyabar Multi Medya Haber Hizmetleri sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve Medyabar Multi Medya Haber hizmetleri sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Bu köşe yazısına yapılan yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış.
Online Ziyaretçiler