Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Cazibe Merkezi Serdivan

22.01.2014 12:58
Eşi benzeri çok az olan kısa bir sürede gelişmesini tamamlayıp cazibe merkezi haline gelen, dünün Serdivan köyü bugünün Serdivan Belediyesinden bahsetmek çokta abartı olmaz herhalde.

Serdivan'ın dünü, bugünü ve de yarını hakkında biraz bahsedelim ki değişimin ne kadar hızlı seyrettiğini Serdivan'ın yerleşim yönünden nasıl tercih edilir bir hale geldiğini, Serdivan'ın gelişmesine büyümesine katkı sağlayan unsurların neler olduğunu kısa da olsa okuyucularımıza aktaralım.

Benim için de önemli bir yeri olan Serdivan'ı 1981 yılında Adana'dan ilk defa Adapazarı'na geldiğimde görmüştüm. O tarihlerde şu an Serdivan İlçe Emniyet Amirliği olarak kullanılan bina, Serdivan Karakol Amirliği binası olup o binanın ilk karakol amiri de başkomiser olarak görev yapan ağabeyim Süleyman Güleç'ti. Çeşitli illerde İl Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan, Serdivan halkı tarafından da çok sevildiğine inandığım kıymetli ağabeyime buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

O tarihlerde sık sık Serdivan'a gittiğim için ben de Serdivan halkını tanıma fırsatı bulup onlarla dostluk kurmuştum. Halen dost ve arkadaşlığımızın devam ettiği Serdivan halkı da bu bölgenin bu denli değişeceğini önemli bir yerleşim bölgesi olacağını tahmin etmiyorlardı herhalde. Mütavazi bir köy olan Serdivan'da oturan insanlardan çoğunun Batı Trakya ve Balkanlardan göç ettiklerini hepimiz biliriz.

Yine o tarihlerde milli bayramlar karakolun karşısında kutlanır, belediye başkanı ve karakol amiri buraya toplanan halkın bayramını kutlardı. Akşamları şehre gitmek için araç bulmak mümkün olmadığı gibi yemek yiyecek bir mekanda yoktu. Peki böyle sakin mütavazi bir yerleşim bölgesinin cazibe merkezi haline gelmesine etki eden faktörler nelerdi. Kısa kısa bahsedelim. Öncelikle Sakarya Üniversitesi kurucu mütevelli heyetinin kurulacak üniversitenin Serdivan bölgesinde seçmiş olmaları.

Seçilen bu bölgenin resmiyete geçmesi istimlak işlerinin tamamlanması kısaca ilk kuruluş heyacanını yaşayanlar arasında ve emekleri geçenler arasında büyük ağabeyim Prof. Dr. Kemal Güleç'in olması dolayısıyla sık sık şu anki üniversitenin bulunduğu yere gider, gelinen bu günleri hayal meyal konuşurduk.

Bu gün 60 bin öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin Serdivan'a katkısı çok büyük olduğu gibi, beraberinde getirdiği altyapı, yurt binaları, yolcu taşıma araçları, öğrencilere yönelik alış veriş merkezleri Serdivan'ın bir anda şerefiyesini arttıran unsur olmuştur. Tunatan Tesislerinin bir güven verici marka olarak işletmesini Serdivan'da tercih edip kurması Serdivan'a farklı bir katkı sağlayan faktördür şüphesiz.

Gelişmekte olan Serdivan bölgesine bir mihenk taşı oluşturmuştur. Adatıp hastenesinin kurulması Serdivan'ın Kazımpaşa çıkışı bölgesinin değer kazanmasına büyük katkı sağlamıştır. İlimizde yaşadığımız hiç bir zaman unutamayacağımız deprem sonrası zemini merkeze göre daha sağlam olması insanların oturmak için yüksek yerleri tercih etmeleri Serdivan'ı çekim alanı haline getirmiş ve buna parelel Serdivan bölgesinde inşaat sektöründe patlama olmuş ve halen devam etmektedir. Bunlara ilaveten kendisini TÜRK - İSLAM davasına adayan merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun isminin verildiği bulvar ve buna parelel olarak Karaman - Camili duble yoluyla birleşip şehir çıkışını sağlayan çevre yolu Serdivan'a inanılmaz katkı sağlamıştır. Altınova Hastanesinin kuruluşu, Serdivan Alışveriş Merkezinin kurulması, küçük de olsa otellerin yapılması Serdivan'ın artıları olmuştur. Zaman zaman pist yarışları, yamaç paraşüt uçuşları farklı bir hava vermiştir Serdivan'a. Serdivan'ın 30 yılda cazibe merkezi haline gelmesi elbette kendi kendine olmamıştır.

Başta çeşitli zamanlarda belediye başkanlığı yapan muhterem zevatlara olmak üzere Serdivan'ın gelişmesine en ufak bir katkısı olan dahi de, olsa herkese, işadamlarına plan ve proje hazırlayanlara, Serdivan halkına teşekkürü bir borç bilmek lazım.

Bundan sonra bu süreci en iyi şekilde devam ettirecek olan unsurların başında inanıyorum ki kaymakamlık ve belediye başkanı ve hatta muhtarlar gelecektir.

Serdivan'ın sanayi kirliliğinin çevre kirliliğinin olmayacağı, zamanla daha da büyüyeceği gerçeğiyle güzel yerleşim bölgesi konumunun korunacağı ümidiyle güzel yarınlara diyorum.

Medyabar.com bugun 15846 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1564 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler