Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Emlak vergisi değer artışı gerçeği

19.04.2014 15:33
Yasa gereği önümüzdeki emlak vergilerinin 1 ci taksidinin ödeneceği son gün 31 Mayıs, ikinci taksidin ödeneceği son taksit günü ise 30 Kasım 2014.

İlçede bir çok insan, (bilen de bilmeyen de) emlak değerlerinin çok yüksek olduğundan bahsederek Hendek Belediyesini vurgunculuk yapmakla suçluyorlar. Vatandaşı dinlediğimizde hak vermemek elde değil, şöyle ki; kamuoyunda dillendirilen ve emlak değerlerinin yükseltenin Hendek Belediye başkanı Ali İnci olduğu ifade edilmek sureti ile adres gösterilmekte. Dedikleri ise; "Ali İnci emlak değerlerini yükseltti, şu halimize bir baksana gazeteci arkadaşım bu kadar da olur mu?"

Adı bizde saklı bir vatandaş; "benim yenimahallede 1200 metre arsam var. Geçen yıl 250 Tl emlak vergisi ödedim bu yıl emlak vergi bedelim ise 600 Tl Allah?a revamı ? Verdiğim para haram zıkkım olsun" sözleri hala kulaklarımda.

Bu şikayetleri yerinden araştırmak için Hendek Belediyesinin yolunu tuttum. Baktım Hendek Belediye binasıının zemin kat koridorunda emlak değerlerini gösterir listeler askıya çıkmış. Askıya çıkış nedenini sorduğumda; "yasal olarak asılması mecburiyeti var" cevabını aldım. Aynı yetkiliden bu rayiç bedeller üzerinden vatandaşın hangi ölçülerde emkal bedeli ödeyeceğini, bu değerlerin ne şekilde belirlendiğini sorduğumda yetkili anlattı. Bende bu anlatılanları kamuoyunun bilgisine sunuyorum.

Emlak değerlerinin artışı için toplanan komisyonda ,

Hendek Belediyesinden Fen İşleri Müd ve İmar ve Şehircilik Müdürü, (2 kişi)

Tapu Sicil Müdürlüğünden 1 kişi,

Kargalı mahallesi için 2. OSB?den 1 kişi,

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasından 1 kişi,

Vergi dairesi Müdürlüğünden 2 kişi,

Bahse konu olan yerin mahalle muhtarı olarak 1 kişi.

Görüldüğü üzere emlak değer komisyonu 8 kişiden oluşuyor. Buna ilaveten ilçemizde emlakçılık yapan x şahıslardan da üç kişiden arsa, arazi ve gayrımenkul fiyatları alınıyor.

Burada bir es verelim. Komisyonun aldığüı karara göre Cumhuriyet alanındaki x bir yerin metrekaresi 600 Tl kıymet belirlenmiş. Şimdi soruyorum. Burada yeri olan kişi burayı 600 Tl den satar mı?.Lütfen bunu iyi düşünelim.

Burada tapu ve vergi dairesi yetkilileri önceki yıllarda satılan ve emsal kabul edilen arsa değerlerini ortaya koyuyor. Günümüzdeki değerler ortaya konuluyor. Mahalle muhtarının görüşleri aynı komisyoda masaya yatırılıyor. Ve sonuçta çıkan oran resmi makamlarca da onananrak yürülüğe giriyor. İşte Hendek ilçemizde olan da bu.

(Hükümet gayrimenkul emlak değerlerinin tespitini yasaya bağlamış bazı kriterler ortaya koymuş. Ve değer tespitleri de bu şekilde oluşturuluyor. Şöyleki; "evinizin, işyerinizin ya da arsanızın yakınına metro durağı, alış veriş merkezi, eğitim kurumu, sosyal donatılar vs. uzaklıkları ve yer aldıkları caddeler bu keriterlerin öneceliklerinden. Yani hiçbir imar değişikliği yaşanmamış olsa dahi bu donatılardan ortaya çıkan değer artışı sizin yerinizin, konut ya da işyerinizin değer atrışına tekamül ediyor ve yerin emlak değeri yükseliyor. İşin kısaca en kestirme anlatımı , izah yolu bu.)

Buna göre belirlenen emlak değer tablosu üzerinden ,

Büyükşehir Belediye sınırları içersinde kalan belediyelerdeki emlak vergi oranları belirlenen değerin,

Arsalarda binde 6,

Arazilerde binde 2,

Konutlarda ( vasıflarına göre değerleri değişmekle) , örn: kerpiç, kagir, yarı kagir, betonarme) vs. binde 2,5

İşyerleri vasfında olan yerlerde ise binde 4 oranında emlak vergisi alınıyor.

Peki dün küçücük değerlerde emlak vergisi veren vatandaş bugün ödenen emlak vergilerinin yüksek olduğundan niçin bahsediyor. Hemen ona da bir kapı aralayalım.

Bu komisyonda bulunan mahalle muhtarları

ortaya (resmi kurumların önlerine getirdikleri emsal emlak değerlerine ilaveten) "vatandaş yarın bankadan kredi çekecek olursa yeterli krediyi alamıyor. Yeni yasa gereği banka kredi talebinde bulunan vatandaşlardan bağlı bulundukları belediyelerde belirtilen emlak değer tablosunu istiyor. Eğer değerler düşük ise az kredi alabiliyor. Bunun yanı sıra yarın imar değişikliği doğrultusunda vatandaşın yeri istimlak edilebilir. Bu durumda istimlakı yapacak kurum emlak değerleri üzerinden kamulaştırma yapacağından vatandaş zarar edecek o nedenle değerlerde yükseltmelere gidelim" görüşü aynı komisyonda kabul görüyor. Ve nihayetinde bugün karşımıza çıkan emlak değer fiyatları işte böyle oluşuyor.

Kanunun içeriğinde de ifade edildiği gibi komisyon kararları askıya çıktığında (2013 yılı içersinde) 30 günlük itiraz süresi olduğu yapılmadığı takdirde komisyon raporunun geçerlilik arzedeceği kanunla belirtilmiş.

Kısacası olaya bu gerekçeler ışığı altında baktığımızda doğru sonuca varabiliriz. Hendek belediyesini temsilen komisyonda yer alan sadece 2 kişi. Yani sekize karşı 2? Hendek belediyesinin iki oy kullandığı yerde karşısında 6 kişi oy kullanıyor. Şimdi bu artışlarda Hendek Belediyesinin dahli olduğunu söylemek ne derece doğru.

Onun için emlak değer artışları konusunda birinci derecde söz sahibi olanların mahalle muhtarları olduğu alenen belli. Eğer kızacaksanız mahalle muhtarınızın önerdiğine kızmalısınız. Yoksa bu konuyu siyaseten çarpıtmak, adres olarak belediyeyi göstermek kimseye bir kazanç sağlamayacaktır.

Bizlerin öyle bir davranış ve düşünce biçimi var ki önce bunu düzeltmeliyiz. İstiyoruz ki satarken en yüksek değerden satalım ama vergi verirken en düşük değerden verelim. Önce bu anlaıyışı kafamızda bitirmek en doğdu davranış olacaktır.

Medyabar.com bugun 155066 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1082 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler