Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

A.Kemal Sofu'ya yakıştıramadık

14.01.2015 08:49
Görevine devam eden başkanın görevi bırakan başkana hediye vermesini beklerken, göreve devam eden başkanın görevi devreden başkandan hediye kabul etmesi hediyeleşme kültürümüze yeni bir boyut kattı.

Hediyeleşme, bir toplumun önemli kültür ögelerinden biridir. Türk toplumu gelenek, görenek, töre, inanç ve uygulamaları ile kültür varlığının zenginliklerini günümüze kadar yaşatmıştır.

Bu zenginliklerinden biri de hediyeleşmedir. Hediyeleşme, doğum, sünnet, kız isteme, nişan, düğün, bayram gibi kişiyi ve toplumu ilgilendiren özel günlerde bir nezaket ifadesi olarak gerçekleştirilir.

Hediyeler, söylenemeyen duyguların tercümanı olup, akıldan ve gönülden geçirilen hislerin somutlaşmış şeklidir. Hediyeleşme kültürünün temelinde mutlu etme, maddi ve manevi destek verme yatmaktadır. Eski Türklerde de önemli günlerde hediyeleşme bir gelenektir.

Geçmişten günümüze kadar gelen bu güzel gelenek resmi dairelerde, kurum ve kuruluşlarda, şirketlerde hatta küçük ölçekli işletmelerde hediyeler genellikle görev başındakiler tarafından görevden ayrılan, görevini bırakan kişilere bir anı oluşturması amacıyla verilir.

Bunun yanı sıra bazı hediyelerinde arkadan gelenlere manevi destek vermek, hizmetlerinin bir karşılığı olarak da verildiği gibi diğerlerinin de çalışma şevkini artırmak, nöbet değişimleri vs. örnek olmak gibi gerekçelerle günümüzde verildiği görülmektedir.

Ne bekledik ne oldu?

Ancak; dün yaşadığımız Hendek AKP Gençlik Kolları başkanlık seçimlerinde hediyeleşmenin farklı bir formatını daha gördük.

Başkanlığını ikinci dönem pekiştirerek devam ettiren Hendek AKP ilçe başkanının "Bu bir bayrak yarışıdır, gençlik kolu başkanımıza teşekkür ederim" sözlerine mazhar olan Hendek Belediye meclis üyesi Bilal Deniz'e hediye vermesini beklerken, alışıla gelmişin dışında görevini devreden yani bayrağı devreden Deniz'den hediye alması hediyeleşme kütürümüze yeni bir boyut kattı.


Anlaşılan o ki biz yaşadıkça daha çok şeyler göreceğiz ve öğreneceğiz.

Böylece bizimde ufkumuz açılacak!!!

AHMET ÇİLECİ HENDEK

Medyabar.com bugun 10948 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 903 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler