Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Seçimlere Doğru Partiler

02.04.2015 12:50
Ülkemizin gittikçe artan çözülmesi muhtemel veya belirsizlik ihtiva eden bir çok meselelerinin var olduğu gerçeği ile birlikte 7 haziranda yapılacak genel seçimleride bunlara eklersek ne kadar yoğun bir gündem içerisinde olduğumuzu tahmin edersiniz.

Adeta bir imtihandan geçiyormuş gibi cevaplamamız,çözmemiz bir çok konu iktidar ve muhalefet partilerinin gündemini işgal etmektedir.

Bunların başında hiç şüphesiz ülkemizin iç ve dış güvenlik meselesi ve problemleri gelmektedir. Yıllarca ülkemizde cereyan eden particilik zihniyeti yıllar geçtikçe gözle görülür şekilde bölünmeye doğru etnik bir yapılaşmaya doğru gitmiş ve tavan yapmıştır.

Maalesef partilerin ikdidar kavgası oy uğruna vermiş oldukları vaad ve tloransları iyi kullanan iç ve dış hain güçler çeşitli provaka ve oyunlarla amaçlarında başarılı olmuşlardır.İnsanımızın kafası çok karışmış ve karıştırılmaktadır. Yıllardan beri ortak bir kimlik oluşturup partiler üssü duygularla bir araya gelebileceğimiz bunun ötesi yok düşüncesiyle bir tavırdan uzaklaştırılmışız, ötekileştirilmişiz. Mesela vatanın bölünmez bütünlüğü-milli iktidar, güçlü devlet olgusuyla milletin bütün kesiminin mutlu olabileceği bir arguman oluşturulabilinirdi.

Bu gün içinde yaşadığımız çözüm süreci neticelense bu olgular hayata geçirilebirmi, bence önemli olan budur.bunun ötesindeki her şey bölünme ve ekonomik çüküntüyü tetikleyebileceği gibi ülkemizde başka yaralarda açabilir.

Şu anda ikdidar ve HDP arasında arasında başlatılan ve bazı devlet kurumlarınında içinde olduğu ortak olarak yürütülen çözüm süreci genel seçim arifesine girildiği bir ortamda ne kadar sağlıklı olur netice alınabilinir mi hep birlikte göreceğiz.ama şu bir gerçek özellikle kürt kardeşlerimizin çoğunlukta yaşadıkları bölgelerde seçim malzemesi olacağı ve bu durumunda biraz daha ayrışmaya zemin hazırlayabileceği aşikar gibi görünmektedir.şu anda seçimlerin yumşak karnı bu olgular olacak gibi.tabi ki muhalefet partileride kendi pencerelerinden bu konuları seçmene işleyeceklerdir.

Ülkemizin bir diğer meselesi dış politika ve sınır komşularımızın tavırlarıdır. Suriye bataklığı ülkemizin kanayan en büyük yarasıdır. Irak - İran ayrı bir atmosferde çözülemeyen dış meselelerimizdir ve gelecekte bizleri olumsuz yönde etkileyebilecek gibi görülmektedir. Özellikle İran'ın gerçek yüzü hiç belli değildir yıllar önce Azeriler üzerinden oynadığı oyunu şimdilerle Şia felsefesiyle büyük bir bölgede hesaplar yapmaktadır. Bu durumu fırsat bilen ve bu coğrafyada liderliğe soyunan İran'ın en büyük kaygısı tabi ki olabilecek güçlü bir Türkiye Devletidir.

İşte bunun olmaması için yapamayacağı hiç bir şey yoktur.

Bu iki ülke meselesinin gölgesinde siyasi partiler var gücüyle 7 haziran genel seçimleri için var gücüyle çalışmakta ve kendi parti tüzükleri ayrıca strajeleri doğrultusunda aday adayları arasından seçimlere girecek adaylarını tesbit etme çalışmalarını sürdürmektedirler.

Öncelikle milletvekili adaylarını tesbit eden partilerin ayrı ayrı uygulamaları olsa bile merkeziyetçilik lider kararı en üst noktadadır. Yani kimlerin aday olacağı parti liderlerinin iki dudağının arasında gibidir.her nekadar temayül yoklamaları, ön seçimler olsada bunun yansıması her parti için aynı ölçüde değildir.

Partiler bir yandan bölge bölge etnik yapıyıda dikkate alarak seçmen profili üzerinden çeşitli stratejileri geliştirmekte ve bunun çalışmalarını yapıp aday tespitlerini de buna göre yapmaktadırlar. Özellikle Doğu Anadolu ve bazı bölgelerde AK PARTİ ve HDP arasında kıyasıya geçecek seçimlere aynı bölgelerde özellikle diyarbakır batman gibi yerlerde HÜDAPAR'da ciddi manada bağımsız aday çıkaracaktır.

Genel seçimlerde baraj olan %10'luk seçmen barajı özellikle HDP'yi yakından ilgilendirmekte ve son anda bağımsız aday çıkarmazlarsa parti olarak girecekleri seçim atmosferi çok önemli olacaktır.Adeta bir kumar oynamayı göze alan HDP seçim barajını aşamassa kendi bölgelerinde en büyük rakibi olan AK partiye bütün oylarını kaptırmış olacaklardır.

Siyaset mühendisliğinin belirleyeceği, tespit edeceği projeler çok etkili olacaktır.

Bu seçimlerde ayrıca başkanlık sistemi partilerce olsun veya olmasın şeklinde seçmene deklere edilecek unsurlardan birisidir.son günlerde özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen ve gündemde tutulan başkanlık sistemi ikdidar partisince seçimlerde öne sürülecek mi merak konularından birisi. Çünkü olası bir başkanlık sisteminde ülke başbakanı

bu denli icraatın içinde olmayacaktır yani bu konuda da ince hesaplar yapılacak ayrıca başkanlık sistemini iktidar yapacak yeterli sayıda millet vekiline ihtiyaç olacaktır.

MHP ve CHP de sıkı şekilde seçimlere hazırlanıyorlar.

CHP uzun yıllardan sonra belli yerlerde ön seçim yaptı ve adaylarını büyük ihtimalle bu sonuçlara göre belirleyecek, yine de belli bir kısmını kontenjanlar dahil genel merkez belirleyecek.

MHP'de hararetli aday tespit çalışması yapılıyor ve geçen dönemlere kıyasla parti seçmeninin,tabanın sesine kulak vereceği doğrultusunda olacak gibi. Oy kaybına tahammülü olmayan ve oy oranını yükseltmeye çalışan MHP tabanın sesine önem veriyor gibi.

Ayrıca çeşitli ülke barajını aşma kaygısı olan partilerin ittifak arayışları sürüyor. Verilen oyların boşa gideceğini düşünen bu partilerin başında büyük birlik ve saadet partisi gelmektedir. İşçi partisin ve diğer partilerinde buna benzer çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca bütün bu tespitlerin yanında parti genel merkezleri TBMM'de uzmanlık isteyen kariyerli adayları merkez yoklamasıyla kontenjanlarla belirliyecektir. Ayrıca konusunda uzman vekillerin mecliste olması ülke menfaatindedir.

Gönül ister ki her parti adaylarını seçmen seçsin. Esnafı, memuru, işçiyi, sanayiciyi, çiftçiyi kısaca her sosyal dilimden vekilleri bu unsurlar seçsin gerçek demokrasi bu bence.

LATİF GÜLEÇ
gulecl@mynet.com

Medyabar.com bugun 26098 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2641 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler