Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sakarya'da hangi parti kaç vekil çıkarır?

18.04.2015 14:43
Ülkeyi 13 yıldır yöneten AKP hükümetinin kan kaybettiği yadsınamaz bir gerçek. Herkes 7 Haziran seçimlerinde bir tahminde bulunuyor bizde buna dahil olalım.Şu an itibarı ile Sakarya'nın 600 binin üzerinde seçmeni mevcut. Tahmini seçimlere katılım oranının % 90 olacağını farzedersek bu kullanılan oy sayısının 550 bin civarında olacağını gösterir.

Şimdi, AKP 2011 yerel seçimlerinde yaklaşık % 61 oranıyla 333.588 oy aldı. CHP ise % 16 oranıyla 87.736 oy aldı. MHP ise %15 oranı ile 81.278 civarında oy aldı.

2014 yerel seçimlerinde ise iktidar partisi % 58 oranla 331.201 oy aldı. CHP ise %9 oy oranıyla 52.821 oy alabildi. MHP ise %26 oy oranıyla 152.983 ciVarında bir oy elde etti.

Genel seçimler ile yerel seçimleri aynı katogoride değerlendiremeyiz ancak yinede bize gelecek adına yön gösterici olacaktır. AKP'nin ülke genelinde büyük oranda kan kaybettiğini, uyguladığı ekonomik politikaların başarısızlığından tutun, Eğitimde reform adını verdikleri düzenlemelerle 7-8 kez sözde bu reform yine kendilerince değişikliğe uğratıldı. Özelleştirme adı altında gerçekleştirilen icraatler sonrasında ülkenin önceki iktidarlardan miras alınan eserler bir şekilde yabancılara satıldı.

Askeri vesayeti kaldıracaklarını iddia ederek seçmenin huzuruna çıkan iktidar başta askeriye olmak üzere yargıyıda vesayeti altına almayı başarmış görünüyor. Dışarıdan gelen sıcak paranın hizmet sektöründe yatırım yaptığı gözlerden kaçmıyor yani işsizliğimize çare olabilecek yatırımlar yine Türk işadamlarına düşüyor. TÜSİAD'la yaşanan ağız kavgası işadamını küstürüyor o da enerjinin, verginin ve iş gücünün daha ucuz olduğu ülkelere yatırımlarını kaçırıyor. Emeklisi, çalışanı, memuru, işçisi dünya sağlık örgütünün açıkladığı yaşamsal aylık ücretin altında bir asgari ücretle köle misali karın tokluğuna çalıştırılmakta. Yetkilililerib her şeyi ben bilirim mantığı ile bağımsız bir kuruluş olması anayasa ile desteklenen merkez bankası başkanına emir telkki edilerek faizlerin düşürülmesi istenmekte ve bu ağız kavgası neticesinde kırılgan olan Türk ekonomisi Türk lirasının doların karşısında erimesi önlenemiyor. Dün dolardaki bu çıkışı faiz lobilerine bağlayan hükümet kanadı bugün günah keçisi olarak suçu Amerikan FED açıklamalarını gerekçe gösteriyor. Ülke her geçen gün fakirleşirken ne yazıkki milli gelirden en çok payı alanlar ise nedense hep iktidar yanlısı işadamları oluyor. Demek oluyorki diğereri ticareti bilmiyorlar!

Tüm bu gerçekler ışığında artık iktidarda vatandaşına bir şey vadedemiyor ve çıkış yolu olarak başkanlık sistemini ve çözüm sürecini ileri sürüyor. Tabi vatandaş yerse?

Tüm bu olumsuzluklar karşısında oy kaybına uğrayan iktidar bir yanda, yıldızı parlayan ve ümid olan MHP-CHP ve HDP seçmenle buluşarak kendilerini, projelerini anlatarak oy istiyorlar. Özellikle HDP'nin bu seçimlerde kendi logosu altında seçimlere girmesi dikkat çeken farklı bir husus.

Sakarya'mıza gelelim. Bugün Sakarya'mızda resmi olmayan sonuçlara göre yaklaşık 100 bine yakın doğu kökenli vatandaş yaşıyor. Şimdiye kadar bu gurubun büyük bir bölümünün oyu iktidar partisinde buluşuyordu ama artık kazın ayağı öyle değil inanıyorum ki kendilerine en yakın siyasi görüş olan HDP'yi destekleyecekler.

Neticede biz HDP'ye Sakarya'da 1 milletvekili çıkartır diyoruz. Bunu bir kenara koyalım.

Sakarya genelinde yıldızı parlayan ikinci partinin ise MHP olacağını kamuoyu yoklamalarıda destekliyor. 2011 genel seçimlerinde aldığı oyu 2014 yerel seçimlerinde üçe katlayan MHP bu seçimde muhtemelen oyunu koruyacağı gibi üstüne koyacak ve değil iki üç milletvekilini zorlayacak gibi görünüyor.

CHP'ye gelecek olursak onlar zaten kendi içlerinde muhalefet. Sakarya'da darmadağın bir görüntü çizen CHP ve ona gönül veren seçmeni bilinçli olarak oy kullanan bir kitle. Bu nedenle her ne kadar kendi içlerinde muhalefet etselerde 30 yılı aşkından sonra Sakarya'da çıkardıkları bir milletvekilini kaybetmek istemeyecekler ve kendi iç çekişmelerini bırakarak kerhende olsa adaylarını destekleyecek olduklarına inanıyorum ve çıkartabilecekleri vekil sayıs 1 olacaktır.

Gelelim iktidar partisinin kamuoyunda yaratmaya çalıştığı 7-0 denklemine?2011 genel ve 2014 yerel seçimlerinde aldıkları oy oranı azımsanamayacak kadar yüksek ancak görünen o ki aradan 4 yıl geçmesine yeni yeni seçmenler oluşmasına rağmen kazanımları fifti fifti görünüyor. HDP'den AKP'ye giden oyları düşürdüğümüzde alabileekleri maksimum oyun 240-260 bin bandında olacağını tahmin ediyorum.Bunun sonucuda AKP Sakarya'dan üç vekilini Ankara'ya gönderebilecektir.

Hülasa tüm bu ön bilgilerin ardından çıkan tahmnini sonucumuz,

AKP 3,

MHP 2 ama üçü zorlayabilir.

CHP 1

HDP 1 vekilini parlementoya gönderebilecek gibi görünüyor.

Eğer CHP bir vekilini çıkartamayacak olursa bu durumda aldığı oyların birini partide toplanması nedeni ile AKP 4 vekilini çıkartaak, eğer HDP ülke barajına takılacak olursa bu durumda vekil sayısını 5'e çıkartabilecektir. Ama görünen ve inkar edilemeyen bir gerçek var ki o da MHP'nin Sakarya'da 2 vekil çıkartacağı çok büyük ihtimal. Diğerlerinin durumu iktidar partsinin kaderini belirleyecek gibi görünüyor. Bekleyelim görelim. Şurada 7 Haziran'a 49 gün kaldı.

Medyabar.com bugun 245048 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1106 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler