Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

'Hendek evladına sahip çıktı...'

08.06.2015 11:17
7 Haziran , 25.ci dönem milletvekili seçimleri dün yapılan oylama ile gerçekleşti. Türkiye genelinde en çok merak edilen konu ise HDP'nin seçim barajını geçip geçemeyeceği idi ve HDP tüm anketörleri yanıltarak seçim barajını yıktı, 80 milletvekilini TBMM'ye soktu.

2011 genel seçimleri sonuçlarına göre % 10'na yakın oy kaybeden AKP iktidar şansını kaybederken, ana muhalefet partisi CHP meclise bir eksikle girdi. Seçimin galibi ise ülke genelinde oyunu % 3,5 artıran MHP ve büyük partlama yapan HDP oldu.

AKP adına bir anlamda başkanlık seçiminin oylandığı 7 Haziran seçimleri vatandaşın parlementer sistemle yoluna yürümek istediğini ve tek adamlık devrinin sona erdiğini gösterdi.

Gelelim ilçemiz Hendek'e...


16 yıl kesintisiz ilçeye hizmet veren, ilçenin kabuğunu kırmasında öncülük eden ve gelişmeler doğrultusunda buradaki hizmetie ara verip bir üst lige yükselerek Sakarya milletvekili adayı olan Ali İnci'ye ilçe halkı sahip çıktı.

Genel olarak Sakarya'da en çok çalışan, gayret sarfeden bir diğer anlamla kendisini seçime odaklayan ve önce kendisi inanan sonrasında ise seçmeni inandıran Ali İnci bu inancını milletvekilliği ile taçlandırdı.

İlçenin en kazananı İnci ve CHP oldu

Bize göre Türkiye genelinde büyük oranda oy kaybına uğrayan AKP, Sakarya'da Ali İnci'yi milletvekili sıralamasında göstermese idi AKP Sakarya'da dört milletvekilini zor çıkartırdı.

Bu durum gösteriyor ki özellikle Hendek ilçemizdeki seçim MHP ile Ali İnci arasında geçti dersek yanılmamış oluruz. Zira kutuplaşmaların yaşandığı ilçemizde MHP , 2014 yerel seçimlerinde 20.300 civarında oy alarak patlama yayaşayan Hendek'de daha öncede ifade ettiğimiz gibi seçim sonuçları MHP'de handikap oluşturmuş bir anda Sakarya genelinde iki milletvekilini çantada keklik görmek yanılgısı ile partide rehavet oluşmuştu.

Bu rehavet nitekim sonuçlara da yansıdı ve bir vekilde kaldı. Hendek CHP ise ilçe bazında partisindeki kan kaybını durdurması, emanet verilen oyların yuvasına dönmesini sağladı ki bize göre ilçe bazında kazanan parti CHP oldu.

İnci yeni bir ilke daha imza attı

Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy oranını yakalayan Sakarya ve Hendek ilçemiz Hendek'in Ankara'da bir evladı tarafından temsil edilmesinin gereğine inanmış, 2014 yerel seçimlerinde parti içersinde yaşanan ikilemleri rafa kaldırmış ve küskünler partilerinin safında gerekeni yaptılar.

İlçemiz siyasi tarhinde hiç yaşanmamış ilklere imza atan Ali İnci, dört kez üst üste 16 yıl kesintisiz hizmet verdi. Her seçiminde oylarını periyodik olarak artıran İnci 7 Haziran seçimerinde de ilçemiz bazında oy oranını aynı düzeye artırdı ve başarısının bir tesadüf değil aksine bir proje olduğunu kanıtladı.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Tabi bu durum başta ilçemiz genelinde ana muhalefet görümünde olan MHP'nin beklediği oy oranının altında kalması dediğimiz gibi ilçede partiler düzeyinde kartların yeniden karılıp dağıtılacağının da işaretini verdi.

Yani bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Rehavet sonucu hüsrana uğrayan MHP'de yaşacak gelişmeler fırtına öncesi sessizliğe işaret.

CHP'de ise emanet oyların yuvaya dönmesi parti içersinde sevinç yaratırken Hendek AKP teşkilatı sevinç ile hayal kırıklığını birlikte yaşıyor.

İnci zor sınavı başarıyla taçlandırdı

Evet, bıçak sırtı olan, çok zor bir sıralamada yer alan Ali İnci, kendi hüneri ve çalışma azmi ile kaybedilmiş bir seçimi kendi lehine çevirmesini bildi, kazanamaz ön yargılarını hafızalardan sildi ve Sakarya Ak parti milletvekili olarak TBMM'deki yerini aldı.

Hendek evladını bağrına bastı, sahip çıktı. Teşekkürler Hendek... Yolun açık olsun Ali İnci...

SAKARYA MİLLETVEKİLİ SIRALAMASI

AKP


AYŞEGÜL İSLAM
MUSTAFA İSEN
ALİ İKSAN YAVUZ
RECEP UNCUOĞLU
ALİ İNCİ

MHP
ZİHNİ AÇBA

CHP
ENGİN ÖZKOÇ

Not: Sandıkların tamamı açıldı. Buna göre; SAKARYA SONUÇLARI KESİN LİSTESİ
AKP= % 56.65 324.001
MHP= %19.42 111.079
CHP= %15.86 90.733

HENDEK SEÇİM SONUÇLARI KESİN LİSTESİ
AKP= % 57.12 26.665
MHP= %23.84 11.126
CHP= %12.84 5.993
SP= %2.52 1.176

Medyabar.com bugun 16675 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2648 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler