Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sevgili köylü kardeşim! Neden öfkeleniyorsun ki?

08.09.2015 12:19
Şöyle geçmişi göz önünden bir geçirin ve hafızalarınızı tazeleyin! Köylü, siyasete nasıl müdahildi? Muhtar, aza, parti delegesi ve hatta üyesi, köy imamı, öğretmeni velhasıl köy örfü ve halk. Birlikte karar alınıp siyasete ve siyasetçiye müdahale ederek köylünün direk siyasete dâhil olmasını sağlıyordunuz değil mi?

O zaman, şimdi neden öfkeleniyorsunuz sorusunu sorduğumda da yakın geçmişi bir hatırlayın...

Kaç yıldır siyasette esamenizin okunmadığını göreceksiniz. Çuval çuval oylarınızı her defasına cömertçe verdiğiniz halde; hep siz kaybettiniz! Neden?

Yok, efendim olur mu kaybetmedik diyorsanız peki bu öfke niye?Oysa önceki siyasetlerde milletvekili çok uzağınızda idi şimdi mahallenizde,yâda komşunuz.İyi de neden köylü olarak yoksunuz?

Neden muhtarı süs gibi yanında taşıyor siyasetçiler? Neden köy delegesinin, sorumlusunun, öğretmenin, imamın, köy ileri gelenlerinin sözü yok? Var diyorsanız eğer, bu öfke neye?

30 Mart yerel seçimlerine sizler katılmadınız mı? 7 Haziran genel seçimlerinde sizler oy kullanmadınız mı?Ben hatırlıyorum, bazı siyasi partiler sizlere, "eski konumunuzda kalacaksınız" dedi, şimdi isyan ettikleriniz de "biz satacağız" dedi.

Malum 30 Mart seçimleri ve sonuçları ve yine isyan feryat; Yerlerimiz satılıyor, Kur'an Kursu yeri, mezarlık, çamlık derken muhalefete müracaat, basın ve oy korkusu ertelendi.

Sonraki ay 7 Haziran seçimleri sonuç?
Yine öfke, yine feryat, üstelik uğruna fedakârlık ettiklerinizin haberi bile yok(muydu)tu!
Sonra öfkeye çok gerek yok Köylü kardeşlerim, bak; Kaynarca'nın toprakları el değiştirdi, Sapanca Arapların bol simli Dolarlar sererek çöktüğü yerler su havzamızın can damarı.

Eskiler ederdi o lafı "para anasını kızından ayırır" şimdi köylüyü toprağından ayırıyor; La-teşbih: Filistin misali...

Tavsiyem: Parti sevginiz toprak sevgisinin üstünde olduğu müddetçe; duyamadık dediğiniz ihaleler le samanlıklarınız da satılır. İsterseniz bunu ihale ilanı da kabul edebilirsiniz(!)
Daha önce de yazmış olabilirim ama..
Eşeklerin kongresini/genel kurulunu anlatayım...
Hikaye bu ya...

"Vaktin birinde dünya eşekleri bir kongre yapmaya karar verdiler ve bir meydanda toplandılar. Sözcü eşekler hararetli nutuklar atıyorlardı:
-"Dünyanın en mağdur, en mazlum milleti biziz. İnsanlar bizi sömürüyor; hem üzerimize biniyor, hem en ağır yükleri taşıtıyor, hem sopa atıyor hem de bizi aç bırakıyorlar. Kahrolsun insanlar..."
Diğer bir sözcü :
-Bugün burada toplanmamızın sebebi; bu mağduriyetten nasıl kurtuluruz? Çareler aramak...
Akıl küpü bir eşek mağduriyetin baş sebebini bulmakta gecikmedi:
-Evet arkadaşlar! Bizim baş düşmanımız -Semerci-eğer o olmazsa kimse semer yapamaz bizde kurtuluruz.
Bu söz çok beğenilmişti. Bütün eşekler alkışlayıp bağırdılar; Doğru! Doğru! Kahrolsun semerci! Ölsün... Ölsün...
Peki, bu iş nasıl olacak?
Tecrübeli bir eşek: İçimizden ağzı dualı biri dua yapsın biz de âmin diyelim.
Dua başladı :"Allah'ım! Bizim mağduriyetimize (ezilmemize) sebep olan semercinin canını al! Ve yeri göğü çınlatan "Âmin" sesleri...
Ertesi gün kulaktan kulağa yayılan bir haber: Semerci ölmüş..!
Bütün eşeklerde bir sevinç... Neşeyle anırmalar, koşmalar yani tam bir bayram havası:
-Yaşasın kurtuluş! Fakat çok geçmeden sevinçler kursaklarda kaldı. Çünkü çok güzel semerler yapan tecrübeli semerci ölünce yerine acemi çırağı geçti ve diktiği semerler eşeklerin sırtını yara yapmaya başladı, mağduriyet bitmemiş şimdi daha da perişan olmuşlardı.
Tekrar toplandılar ve -" Bu semercinin de ölmesi için dua edelim" dediler. İçlerinden en yaşlısı ve akıllısı olan eşek kürsüye geldi ve tane tane konuşmaya başladı:
-Arkadaşlar! Çare bu değil! Eğer bu semerci de ölse yerine daha acemisi geçer kıyamete kadar bu iş devam eder. Biz de bir türlü kurtulamayız...!
-Kısa bir sessizlik ve ardından
-Peki öyleyse çare nedir? Nasıl kurtulacağız? Akıllı eşek cevabı verdi: -Biz eşek olarak kaldıkça, eşekliğe devam ettikçe, semerciler de var olmaya devam edecek ve bizim mağduriyetimiz hiç bitmeyecektir. Gelin öyleyse:
Eşeklikten hep beraber tövbe edelim. İşte o zaman kurtuluruz!"

1 Kasım Seçimleri şimdiden hayırlı olsun!

Medyabar.com bugun 109404 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1319 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler