Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sonbaharda seçim var

18.05.2016 10:16
Yakın aralıklarla yapılan seçimlere bir yenisi daha ekleniyor. Bu defa referandum. Hem de öyle böyle değil, içinde dokunulmazlıklar da var, yeni anayasa da...

Adeta bir ray değişimi...

Bu seçim yoğunluğunu halkın görüşüne verilen önem olarak da değerlendirebilirsiniz; sistem sorunlarının giderilemeyişinden kaynaklanan enerji kaybı olarak da...

Şu sıralar her ne kadar "Yeni Başbakan, MHP'de kurultay ve dokunulmazlık" gibi başlıca tartışma konuları gündemi kaplıyor olsa da tüm bunların önümüzdeki Sonbahar'ın ilk aylarındaki sandığı işaret ettiğini söylemek mümkün.

Dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili Meclis'teki oylama sonuçlarına bakıldığında referandum yolunun belirginleştiğini görüyoruz.

Çoğu terör örgütü propagandası ve vatanın birliğine yönelik ihlali taşıyan dokunulmazlık fezlekeleri milletvekilleri tarafından yeterli desteği bulamaması da ayrı bir soru işareti.

Kendisine dokundurmak istemeyen ve her alanda meydan okuyama devam eden bazı terör destekçisi milletvekillerinin mutluluğu da çıkan sonuçların sadece onların katkısıyla olmadığını ortaya koyuyor.

Tabi akıllara, AK Parti, CHP ve MHP'den de dokunulmazlığının kaldırılmasını istemeyen vekiller de geliyor. "Acaba HDP açıktan sevinirken, onlar gizli mi seviniyor?" sorusu da haklı olarak konuşuluyor. Yoksa CHP mi fire verdi? Yoksa AK Parti yeni anayasa referandumu için strateji mi yaptı? Gizli oylama olduğundan çok da net bir okuma yapılamıyor. En neti HDP'nin mutluluğu olsa gerek.

Tüm bunlar yaşanırken asıl dikkat çekmek istediğim konu ise bu olup bitenlerin halk tarafından nasıl algılanılmasıyla ilgili çalışmalar.

Öyle ya, insanlar hakikatlerle değil, algıladıklarıyla tutum ve davranış sergiliyor.
İlgili tüm tarafların yeni ve geleneksel medyadaki açıklamaları zihinlerimizi etkilemeye çalışırken özellikle sosyal medyada dokunulmazlık oylamaları aşamasında sürdürülen algı yönetimi de dikkat çekici.

Gizli oylamada "hayır" demenin demokrasiyi kurtarmak olduğundan tutun da teröre destek verdiği iddia edilen başka bir parti etiketleri hatta tam bir demagojiyle "dokunulmazlık çocukların olsun" etiketleriyle konu çarpıtılmaya, bulandırılmaya ve hafifletilmeye çalışıldı.

Elbette fikir ve ifade özgürlüğü korunmalı.

Fikir ve ifade özgürlüğünün kin, tahrik, hakaret ve ihanetle karıştırılmadan sağlam temellere oturması oldukça önemlidir. Yargının bu konudaki hassasiyeti artmalı, Hükümet de bu konuda daha güçlü adımlar atmalı. Bunun dışında nasıl ki millete dokunulabiliyorsa milletin vekiline de dokunulması kadar doğal bir durum olamaz.

Teröre, mafyaya, çeteye, rüşvete ve dahi birçok unsura bulaşmış iktidardan veya değil tüm milletvekillerinin yargı önüne çıkması meclisin ve milletin onurunu koruyacaktır.
Belli ki meclisteki tablo, ya bir strateji gereği ya da başka nedenlerle son sözü halkın vermesini zorunlu kıldı. Dokunup dokunulmayacağına halkın karar vermesi gerekecek. Ancak bu durum tüm kesimlerin rahatsızlık duyduğu 82 Anayasası'nın da gündeme gelmesini tetikleyecektir.

"Kan" tartışmalarını da yabana atmadan umalım ki Sonbahara doğru kapsamlı bir Anayasa Referandumu için Türkiye'nin İlkbahar'ı olur.

Medyabar.com bugun 16673 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2678 kere okundu
YORUMLAR 2 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
veysel saka
14.06.2016 00:57
Rüşvete mafyaya ceteye bulaşanlar birinçi derecede iktidarda olanlar 17-25 ne oldu gazeteci dövmek ana muhalefetin önüne kurşun bırakmak oluk oluk kan akacak diyenleri ne yapacağız 7 haziran sonrası tam 6 bin kişi ölmüş savaştamıyızki evler yıkılıyor cocuklar kadınlar yaşlılar gencler ölüyor şiddeti bu savaşı kimler yapıyor hadi hdp lileri meclisten attınız sorunu çözdünüzmü olacak senin vekilin nasıl secildiyse onlarda öyle halkın iradesi oylarla secilmedilermi yemin ettikleri anayasayı yeminlerini şereflerini namuslarını nereye koyarak anayasaya aykırı bir şekilde evet oyu verenlerle ilgili tek cümle yok birde sonunda kan edebiyatı var bir yorumdada ulusal basınlık yazı diyor hdp lilerin dosyaları düşünce sucu diğerlerinki ruşvet hırsızlı
bir dost
19.05.2016 00:56
Çok yönlü tespitlerinize katılmamak elde değil , açıkçası ulusal basında yayımlanmayı hak eden bi köşe yazısı olmuş tebrikler
Online Ziyaretçiler