Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Elbise giydirilmiş keresteler

15.06.2016 15:14
Biz, Avrupa menşeli saçma sapan, insan ruhundan ve fıtratından uzak kişisel gelişim kitaplarıyla şekillenmeye çalıştık. Bir çoğunu okumuşsunuzdur:

Yeri geldi ferrarimizi sattık, yeri geldi her şeyin merkezinde kendimizin olduğuna inandık, biz yoksak her şey önemsiz ve yok dedik; güç içimizdeydi, çok özeldik; başarı, para elimizdeydi,yüzde yüz beyin gücümüzle her şeyi alt ettik, Kuantum'la hayatın efendisi de olduk?

Evet her şey değişmeye başlamıştı, biz gücümüzü ve özel oluşumuzu ortaya koyunca bir de baktık ki büyük firmalar bize özel üretimler yapmak zorunda kalıyor, sadece bize özel hizmetler sunuyordu.

Tercihlerimiz ve beklentilerimizin önemini kavramış, itaatkar sektörler bizim önemli oluşumuzdan hareketle almamız gereken ürünlerini huzurumuza sunuyorlardı.

Ancak bu kadarı da yetmezdi; çünkü benim bu özel hayatımız, özel kalmamalıydı. Bunu elde edememiş, bizim ayrıcalığımızı yaşayamamış kişilerle de paylaşıp hayranlıklarını sunmaları gerekiyordu.

Yeni aldığımız araba, gözlük, diş fırçası; gittiğimiz kafe, yanımızda oturan yakışıklı veya güzel kişilerin varlığı, ünlü veya yüksek mevkililerle denk gelip "ahbap" görüntüleri, hep mutlu ve zengin yüzler, iftar soframızdan detaylar, havaalanında, dağda, sahilde yer bildirimleri, takip edeni takip etmek,falanca hastane falanca numaralı odada "hasta hissediyor" duygu imleri, "babam öldü ölecek"selfileri?

Güçlü ve büyük olmak da zor iş elbette. Her ne kadar kimse umurunuzda olmasa da bu yüceliğinizin takdir toplaması, beğenilmesi ve takip edilmesi de bir o kadar önemli. İşin trajikomik durumu ise bu yoğun ilgi doğal akışında yok ise, sizi anlamayan zavallılara takılıp kalmıyor, takipçi ve beğenici satın alabiliyorsunuz!

Onca okuduğum kişisel gelişim kitapları ve bir o kadar da seminerlerinin aslında söylemek isteği sonuç şu: Rol yap, para harca, sonra depresyon ilaçları kullan.

Çünkü biçilen yol, insanın kendisini keşfetmesinden ziyade narsizme yönlendirmeden başka bir şey olamıyor.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan'da bu duygunun geldiği noktayı şu sözlerle açıklıyor: "Kendini fazla seven, egosunu yücelten, önce ben daha sonra diğerleri der bu kişiler. Günümüzde düzenlenen ve size özel diye lanse edilen kampanyalar var örneğin size özel gömlek, araba, kolye, çiçek?vs. gibi bu söylemler narsizmi besliyor. Mesela çok kıymetli bir tabloya çok para verenlerin de arkasında narsistlik beslenme var. Öyle ki bu kişiler birçok yoksul ve muhtacı göremiyor, mağdur olan insanın farkında dahi değil."

Kültürümüzdeki Nasrettin Hoca'nın " ye kürküm ye" hikayesi de aynı duygunun tespitine yardımcı oluyor.

İnsanı en iyi tanıyan, şüphesiz onu yaratandır. İnsan psikolojisi ve kişiliğiyle ilgili ayetlere bakıldığında da çok dikkat çekici bir tespitle karşılaşıyorsunuz. Münafikun-4: (Onları gördüğün zaman kalıpları (görünüşleri) hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler.) Hatta ayetin devamında "kendilerinden kuvvetli sesleri kendilerine düşman görürler" şeklinde de günümüz insanını tarif eder nitelikte.

Elbette, her insan özeldir, güzeldir, saygındır, hatta kutsaldır; lakin "insan" olduğu müddetçe.

Kapitalizmin özgürleşme ve bireyselleşme laflarıyla yalnızlaştırdığı ve insansızlaştırdığı dönem olmasına rağmen çok şükür halen saygın ve insan kalabilen çok sayıda örneklerimiz de var.

Güncel olduğu için Aziz Sancar'ı da bu kapsamda anmak isterim. Katıldığı programlarda, söyleşi ve röportajlarında kendisini incelerken, hep bir mütevazılık ve hep bir kendisiyle barışık esprileriyle imrenerek takip ettim. Acaba biz olsaydık ödül selfisi, ödül sonrası kutlama selfisi, Cumhurbaşkanı aradı bildirimi ve daha birçok methiye beklentisi?

Ramazan Ayı'mız hayırlı olsun, az yemekli çok insansı geçsin.

Medyabar.com bugun 22606 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 4903 kere okundu
YORUMLAR 6 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Tosatma
16.06.2016 15:02
Yazar, yine 12'den TOS lamış belli
testere!
16.06.2016 14:44
kereste başlığı bazı keresteleri rahatsız etmiş olmalı.böyle fesatların kökünü testereyle toplumdan kazimali.kapasite yazıya değil resme takılmış...
KAMİLTOS :)
16.06.2016 10:25
ŞU MEDYABARDA HABERLERİ YAYINA ALAN KİŞİ HER KİMSE, İSMİ GOOGLE'DE ARATIP SONRADA GÖRSELLERDE ÇIKAN RESİMLERDEN BİRİNİ HABERE KAPAK YAPMASINA HASTAYIM... ÖRNEĞİ, BU HABERE RESİM KOYMAK İÇİN GOOGLE'YE KERESTE YAZMIŞ VE ÇIKAN FOTOĞRAFLARDAN BİRİNİ HABERE KAPAK YAPMIŞ :) HA BU ARADA HABERDE YORUMA DEĞER BİRŞEY VAR MI BİLMİYORUM OKUMADIM :)
Murat
16.06.2016 02:08
Ben de diyordum ki,piyasada neden bu kadar kereste var. Teşekkürler
Bir dost
15.06.2016 23:01
Realist tespitler ışığında , içinde entellektüelite ve bolca kinaye yi de bulunduran bu kose yazarı arkadaşımızı kutluyorum
Bir dost
15.06.2016 16:03
Sokak dedikodularını veya siyasi kulisleri biz okuyuculara Köşe yazısı diye sunum yapan onca kişiyi gördükten sonra sizi takip etmemenin imkansız olduğuna birkez daha karar verdim.. Umarım birgün tanışırız ...
Online Ziyaretçiler